Rada Prowincjalna Teruel (DPT) i Biskupstwo Diecezji Teruel i Albarracín podpisały umowę o wartości 20 000 euro na rzecz organizacja wystaw i konferencjiwśród nich Kongres „Dziedzictwo i wyludnienie”. Działania te będą prowadzone w Muzeum Sztuki Sakralnej w Teruel do końca 2024 roku i mają na celu promocję i upowszechnienie aragońskiej sztuki postaci takich jak María Pilar Burges czy Antonio Bisquert.
Prezes instytucji prowincjonalnej Joaquín Juste zdefiniował cel tej umowy: „W prowincji Teruel mamy prawdziwe klejnoty, które czasami są ukryte lub którymi nasi obywatele nie mogą się cieszyć. Aby tego uniknąć, podpisaliśmy umowę na kwotę 20 000 euro z diecezją Teruel i Albarracín na rzecz Muzeum Sztuki Sakralnej na prowadzenie różnych działań, na przykład wystaw tych małych klejnotów, takich jak ołtarze, które mamy w naszych gmin.
Od 13 czerwca do 3 lipca Muzeum Sztuki Sakralnej w Teruel gościło wystawę „Wspomnienia Maryi dla Antonio” z okazji święta San Antonio de Padua. Brazylijska artystka i profesor sztuk pięknych w Teruel, Bia Santos, odbyła podróż po ikonografii wizerunku św. Antoniego, poszukując refleksji i kontemplacji poprzez fotografię, wideo i obiekty.
W najbliższy piątek diecezja Teruel i Albarracín wystawia w Muzeum Sztuki Sakralnej w Teruel niepublikowany zbiór dzieł religijnych Marii Pilar Burges (1928-2008). Ta malarka i projektantka z Saragossy, w latach 1957-1970, była dyrektorką „Szkoły Sztuki Stosowanej w Burges” i jako nauczycielka przez dziesięciolecia kształciła pokolenie malarzy. Stworzyła własny styl malarski, który nazwała „hiperrealizmem sytuacyjnym”.
w druga połowa grudnia W katedrze w Teruel odbędzie się retrospektywna wystawa Antonio Bisquerta (1596-1646), walenckiego malarza baroku. Pracował w Aragonii, a zwłaszcza w Teruel, gdzie około 1620 roku ożenił się i gdzie przechowywana jest duża część jego dziedzictwa. Otrzymywał zamówienia od wspomnianej katedry oraz od wielu kościołów aragońskich, takich jak Manzanera lub kilku w mieście Teruel: Santiago, San Pedro i San Martín. Jego ciało spoczywa w kaplicy św. Katarzyny tej ostatniej.
Ponadto Rada Prowincjalna Teruel współpracuje z konferencjami, które w najbliższy piątek 15 i sobotę 16 listopada odbędą się w siedzibie XVII Kolokwium Sztuki Aragońskiej „Dziedzictwo i wyludnienie”organizowanego między innymi przez Wydział Historii Sztuki Uniwersytetu w Saragossie, Muzeum Sztuki Sakralnej w Teruel, Hiszpańską Komisję Historii Sztuki oraz Instytut Dziedzictwa i Nauk Humanistycznych.
Inauguracja odbyła się o dziewiątej rano w Sali Posiedzeń Prorektora Kampusu Uniwersyteckiego w Teruel. Pierwszego dnia zaprezentowane zostaną różne badania dotyczące dziedzictwa Aragonii na różnych etapach jego historii: średniowieczu, epoce nowożytnej i epoce współczesnej.
Pod koniec popołudnia uczestnicy będą mogli po raz pierwszy cieszyć się koncert organowy w katedrze José Martíneza Gila o godz. 18.00 i 20.00 w Muzeum Sztuki Sakralnej zostanie otwarta wspomniana wystawa „María Pilar Burges Aznar: dzieło religijne”. José Arbones Vicente, promotor Espacio Burges w miasteczku Fayón w Saragossie, powiązany z malarzem hiperrealistycznym; oraz burmistrz wspomnianej gminy Roberto Cabistany oprowadzą gości po tej kolekcji wraz z jej kustoszem, Jose Maríą Alagónem.
W sobotę 16 listopada w auli Uniwersytetu „Pablo Serrano” odbędą się trzy okrągłe stoły, które rozpoczną się o dziewiątej rano. Zajmą się tym różni eksperci Jak instytucje zarządzały dziedzictwem Aragonii na obszarach wiejskich. O 13:00 zostaną wyjaśnione wnioski z tej konferencji na temat sztuki Aragonii, która odbywa się obecnie w siedemnastej edycji.