Pozew przeciwko 60 Minutes żąda 10 miliardów dolarów odszkodowania i zmontowania materiału filmowego.
Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump złożył pozew przeciwko amerykańskiej telewizji za „wprowadzający w błąd” wywiad z rywalką Kamalą Harris.
W pozwie przeciwko CBS News złożonym w czwartek w sądzie w Teksasie zarzucono, że stacja wyemitowała dwie różne odpowiedzi kandydatki Demokratów na prezydenta Kamali Harris na pytanie dotyczące wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie.
Wersja wyemitowana 6 października podczas programu 60 minut nie zawierała, jak w pozwie nazwano, „sałatki słownej” odpowiedzi Harrisa na temat wpływu administracji Bidena na prowadzenie wojny przez Izrael.
W pozwie złożonym przez kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta zasadniczo zarzuca się CBS zredagowanie odpowiedzi Harrisa, aby wyglądała na jaśniejszą.
Pozew został złożony w sądzie federalnym w mieście Amarillo w Teksasie, który ma tylko jednego sędziego – Matthew Kacsmaryka. Doniesienia amerykańskich mediów wskazują, że sąd wyznaczony przez Trumpa staje się coraz popularniejszym miejscem składania pozwów przez Republikanów.
CBS twierdzi, że zarzuty są błędne
CBS News odrzuciło te twierdzenia.
„Powtarzające się twierdzenia byłego prezydenta Trumpa przeciwko 60 minutom są fałszywe” – powiedział rzecznik CBS News. „Pozew, który Trump wniósł dzisiaj przeciwko CBS, jest całkowicie bezpodstawny i będziemy się przed nim stanowczo bronić”.
Z akt wynika, że pozew żądał rozprawy z ławą przysięgłych i odszkodowania w wysokości około 10 miliardów dolarów. Zarzucił naruszenie prawa stanu Teksas zabraniającego oszukańczych działań w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Trump wielokrotnie atakował sieć w trakcie kampanii w związku z tym odcinkiem i groził, że w przypadku wyboru CBS cofnie koncesję na nadawanie telewizji CBS. Stacja CBS podała, że Trump wycofał się z zaplanowanego przez siebie wywiadu dla „60 Minutes”.
Pozew jest kolejnym przykładem napiętych relacji Trumpa z mediami. Nazwał to „fałszywymi wiadomościami” i „wrogiem ludu” i często wzywał do cofnięcia koncesji stacjom telewizyjnym.
Jednak Trump nadal jest także skłonny do rozmów z mediami, takimi jak Fox News, które uważa za przyjazne, i w trakcie kampanii nadal regularnie organizuje, często swobodne, swobodne konferencje prasowe.
Organizacja Reporterzy bez Granic, znana pod francuskim akronimem RSF, która monitoruje wolność prasy na całym świecie, obawia się, że Trump stanowi „egzystencjalne zagrożenie” dla zdolności mediów do wykonywania swojej pracy w USA.
To analizowane W komentarzach Trumpa do kampanii trwającej od 1 września do 24 października 2024 r. stwierdzono, że „w publicznych przemówieniach lub uwagach obraził on, zaatakował lub groził mediom co najmniej 108 razy”.
Dyrektor wykonawczy RSF, Clayton Weimers, ostrzegł, że brutalne słowa mogą prowadzić do przemocy fizycznej wobec reporterów.
Trump i Harris zmierzą się ze sobą w – jak pokazują sondaże – zaciętym wyścigu w przyszłorocznych wtorkowych wyborach prezydenckich, a obaj będą prowadzić kampanię w czwartek w trzech zachodnich stanach: Nowym Meksyku, Nevadzie i Arizonie.