Doktor García Olaverri, urolog w QuirónSalud Bizkaia: „Zapobieganie jest niezbędne”

Miesiąc Listopad stało się kilka lat temu cytat związany z profilaktyką problemów z prostatą które szczególnie dotykają mężczyzn w pewnym wieku.

Patologie związane z prostatą to problem, który zawsze powoduje obawy dotyczące możliwej konieczności operacjichoć są to procedury, które na szczęście dziś korzystają z postępu technologicznego.

ROBOT DA VINCI

W COPE Kraju Basków chcieliśmy wiedzieć w tym przypadku nieco więcej o zastosowaniach technologii w chirurgii urologicznej robota zwanego Da Vinci.

Robota Da Vinci

W tym celu do mikrofonów COPE zwrócił się dr Jorge García Olaberri z oddziału urologicznego centrum medycznego Quirón Salud przy Plaza Euskadi w Bilbao.

Jak działa Robot Da Vinci? Co oznacza praca z robotem?

Cóż, robot Da Vinci składa się z kilku różnych części. Z jednej strony mamy robotyczne ramiona wprowadzane do brzucha pacjenta, a z drugiej konsola, którą kierujemy poprzez rękawiczki, dzięki której możemy przeprowadzić operację za pomocą tych robotycznych ramion wewnątrz jamy pacjenta.

Prawda jest taka, że ​​jest to dość uderzające i tak naprawdę ludzie, którzy nas odwiedzają, proszą nas, abyśmy to zobaczyli, ponieważ jest to bardzo uderzające.

To jakby technologia, która pochodzi z przyszłości, chociaż jest z nami już od kilku lat.

Krótko mówiąc, ten robot umożliwia nam, dzięki tym robotycznym ramionom, operowanie pacjentów bez konieczności otwierania lub wykonywania dużych nacięć.

BARDZO SPRAWDZONA TECHNOLOGIA

Czy chirurgia robotyczna z użyciem systemu Da Vinci wiąże się z ryzykiem? Czy jest to operacja eksperymentalna, czy już ustalona?

Robot ma swoje początki prawie 20 lat temu, kiedy to chirurgia robotyczna i różne modele, których używamy, zawierały aktualizacje i ulepszenia.

Tak jak samochód sprzed 20 lat to nie to samo, co samochód sprzed 20 lat, tak robot sprzed 20 lat nie ma wiele wspólnego z robotami, które istnieją obecnie.

Jest to bardzo bezpieczna operacja i tak naprawdę jednym z powodów jej stosowania jest to, że bezpieczeństwo, jakie zapewnia, jest znacznie większe niż w przypadku tradycyjnej chirurgii.

W każdym razie jest to nadal operacja, podczas której trzeba uśpić, znieczulić, dlatego należy zachować środki ostrożności, na przykład w przypadku osób, które mają problemy z sercem, są w podeszłym wieku lub cierpią na inne patologie, ale Sam zabieg jest bardzo bezpieczny.

WAŻNE KORZYŚCI

Jakie korzyści daje chirurgia robotyczna w zabiegach urologicznych w porównaniu z innymi technikami? (nietrzymanie moczu/funkcje seksualne…)

Robot w zasadzie pozwala, dzięki swojemu systemowi wizyjnemu, na bardzo dużą precyzję. Można zobaczyć nerwy, włókna mięśniowe lub płaszczyzny, których nie można zobaczyć podczas normalnej operacji metodą otwartą lub tradycyjnym okiem.

Dr Jorge García Olaverri, urolog w QuirónSalud Bizkaia

Dr Jorge García Olaverri, urolog w QuirónSalud Bizkaia

A priori zapewnia to dużą precyzję podczas cięcia, szycia lub naprawy tkanek, dzięki czemu pacjenci uzyskują znacznie lepsze wyniki chirurgiczne niż w przypadku tradycyjnej chirurgii.

Poza tym zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ występuje mniejsze krwawienie. Praktycznie żaden pacjent nie potrzebuje transfuzji krwi, w przeciwieństwie do tradycyjnych operacji. Następnie powrót pacjenta do zdrowia przebiega znacznie szybciej niż po tradycyjnej operacji.

Jak długo trwa operacja robotem Da Vinci i jak wygląda okres pooperacyjny? Czy różni się od pozostałych interwencji?

Większość interwencji z użyciem robota dotyczy raka prostaty, co oznacza, że ​​musimy usunąć prostatę u pacjenta, który ma guz.

Operacja ta trwa obecnie zwykle od dwóch do trzech godzin. Na początku, 10-15 lat temu, kiedy zaczęliśmy stosować tę technikę, trwało to nieco dłużej, ale obecnie wynosi od dwóch do trzech godzin, w zależności od pacjenta, często nawet krócej.

Wtedy powrót do zdrowia jest na tyle szybki, że pacjent zwykle jest w domu w ciągu 48 godzin. Dla wyobrażenia: przy klasycznej operacji pacjent był przyjmowany od tygodnia do 10 dni, a teraz po 48 godzinach z pacjentem wszystko w porządku, tak naprawdę 24 godziny po operacji pacjent już chodzi po sali i jest mniej więcej w dobrym stanie stosunkowo dobrze, może normalnie chodzić i jeść.

Zostawiamy jeszcze jeden dzień bezpieczeństwa i za 48 godzin pacjent jest w domu, prowadząc niemal zupełnie normalne życie związane z operacją.

Klasyczna operacja, bez użycia robota, zwykle może trwać około 4 godzin, dzięki czemu czas ten ulega skróceniu o połowę, a to oznacza, że ​​tego samego dnia można leczyć większą liczbę pacjentów.

Zrodlo