Dni kina palestyńskiego na całym świecie przedstawiają drugą edycję

Palestyńska organizacja kinowa Filmlab Palestine z siedzibą w Ramallah ogłosiła drugą edycję inicjatywy „Dni kina palestyńskiego na całym świecie”, obejmującej w najbliższy weekend 253 pokazy ośmiu filmów palestyńskich w 44 krajach i ponad 150 miastach.

W programie m.in. dokument Julii Bacha z 2017 roku Naila i Powstanie, przedstawiający podróż palestyńskiej aktywistki na rzecz praw Naili Ayesh na tle pierwszej intifady pod koniec lat 80.; Zwycięzca Chicago Best Doc w 2013 r. według Khaleda Jarrara Infiltratorzypodążając za Palestyńczykami poruszającymi się po izraelskich punktach kontrolnych i Abdallaha Al Khatiba Mała Palestyna, Dziennik oblężeniauchwycenie oblężenia obozu dla uchodźców Jarmuk pod Damaszkiem podczas wojny w Syrii, w wyniku którego uciekła większość ze 160 000 mieszkańców.

Inne tytuły to dokument Micheala Winterbottoma i Mohammada Sawwafa Jedenaście dni w majuupamiętniający 67 dzieci, które zginęły w ciągu 11 dni w poprzednim wybuchu konfliktu w maju 2021 r.; Praca Carol Mansour z 2023 r Powrót Aidyw którym libańsko-kanadyjsko-palestyńska reżyserka próbuje zabrać prochy swojej matki z powrotem do miejsca jej narodzin w Jafie (Jaffie), które obecnie znajduje się w Izraelu, oraz animowany dokument Amera Shomaliego i Paula Cowana z 2014 roku Poszukiwani 18 o próbach założenia przez palestyńską wioskę własnego dziennika, co zostało wówczas uznane przez Izrael za zagrożenie dla bezpieczeństwa.

W ramach inicjatywy prezentowane są także starsze tytuły, Opór – dlaczego autorstwa Christiana Ghaziego, zawierającego wywiady przeprowadzone w 1970 r. z politykiem i Mężczyźni w słońcu I Powrót do Hajfy autor Ghassan Kanafani, syryjski intelektualista Sadiq Jalal El-Azm i działacz OWP Nabil Shaath, a także dokument Michela Khleifiego z 1984 r. Maloul świętuje jego zniszczenie o byłych mieszkańcach palestyńskiej wioski zniszczonej podczas wojny arabsko-izraelskiej w 1948 roku.

To ogólnoświatowe wydarzenie zastępuje organizowane przez tę organizację Dni Kina Palestyny, które zwykle odbywają się w październiku w Ramallah, Betlejem i innych lokalizacjach na Zachodnim Brzegu.

Festiwal i wydarzenie branżowe zostały odwołane w zeszłym roku w następstwie ataku terrorystycznego Hamasu na południowy Izrael z 7 października, w którym zginęło ponad 1100 osób i wzięto 253 zakładników, z których co najmniej 60 nadal uważa się za żywych i w niewoli w Gazie.

Według władz sanitarnych kierowanych przez Hamas w Gazie od 7 października w izraelskiej operacji wojskowej na terytorium Palestyny, której celem jest uwolnienie zakładników i unicestwienie Hamasu, zginęło ponad 43 000 osób, a ponad 100 000 zostało rannych.

Z danych opublikowanych w tym tygodniu przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) wynika, że ​​23 000 zabitych to dzieci, kobiety i osoby starsze, a 16 735 to mężczyźni. Uważa się, że pod gruzami leży martwych około 10 000 osób.

OCHA szacuje, że 91% z 2,1 mln populacji stoi w obliczu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, a sytuacja może się pogorszyć w następstwie decyzji Izraela o zakazie działalności agencji ONZ na rzecz uchodźców palestyńskich (UNRWA)który stanowi podstawę pomocy w Strefie Gazy.

„Minął ponad rok, wyniszczająca wojna w Gazie trwa, a okropności wciąż nasilają się. Jednak międzynarodowe serwisy informacyjne, światowi przywódcy i główne platformy mediów społecznościowych uparcie cenzurują tę narrację, jeszcze bardziej odczłowieczając Palestyńczyków” – stwierdził Filmlab Palestine w komunikacie przedstawiającym prezentację.

„Dni kina palestyńskiego na całym świecie rozświetlą ekrany filmowe na całym świecie, aby podtrzymać palestyńską narrację, tak często siłą uciszaną”.

Podobnie jak w zeszłym roku, jednodniowe wydarzenie zbiegło się z rocznicą Deklaracji Balfoura z 2 listopada, w której Wielka Brytania zatwierdziła utworzenie narodowego domu dla narodu żydowskiego w Palestynie.

W kontrowersyjnej deklaracji stwierdzono również, że należy tego dokonać bez uszczerbku dla praw obywatelskich i religijnych istniejących społeczności nieżydowskich na tym terytorium, ale Palestyńczycy kwestionują, że otworzyła ona drzwi do pozbawienia praw osób już mieszkających na tej ziemi.

Miejsca, w których odbywają się pokazy w USA, to m.in. Oakstop w San Francisco, Robinson SPACE i Jackson Market w Los Angeles, BOK w Filadelfii, Arabsko-Amerykańskie Muzeum Narodowe w Michigan i Firehouse: DCTV’s Cinema for Documentary Film w Nowym Jorku.

Poza tym pokazy zaplanowano w Londynie, Paryżu, Brukseli, Amsterdamie, Berlinie, Pradze. Zurych, Rzym, Madryt, Tokio, Johannesburg, Aleksandria i Kair wśród innych miast.

W tym tygodniu w Katarze odbyły się rozmowy na wysokim szczeblu mające na celu pośrednictwo w zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem, w którym uczestniczyli szef szpiegów Mossadu David Barnea i dyrektor CIA William Burns oraz premier Kataru szejk Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, ale niewiele z nich wynika. nadzieję na przełom.

Rodziny izraelskich jeńców wzywają izraelski rząd do osiągnięcia porozumienia zapewniającego uwolnienie ich bliskich, ale premier Benjamin Netanjahu odrzucił te wezwania i nalega na działania wojskowe w Strefie Gazy.

Prezentację Palestyńskich Dni Kina Dookoła Świata wspiera także arabska platforma filmowa Aflamuna (wcześniej znana jako Beirut DC) z siedzibą w Bejrucie oraz firma Seen Films z Kairu.

Zrodlo