Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump mianował Tulsi Gabbard na swojego dyrektora wywiadu narodowego.
Lider Partii Republikańskiej powołał byłą kongresmenkę Demokratów w ramach serii nominacji do gabinetu i na inne kluczowe stanowiska w swojej administracji. Jednak wybór Gabbard na szefową wywiadu USA wyróżnia się nawet spośród szeregu kontrowersyjnych nominacji ze względu na jej stanowisko w kluczowych kwestiach polityki zagranicznej na przestrzeni lat. Najnowsza decyzja Trumpa wywołuje gniew nawet wśród niektórych Republikanów.
Kim więc jest Gabbard i dlaczego jej nominacja jest tak kontrowersyjna?
Kim jest Tulsi Gabbard?
Gabbard (43 l.) był pierwszym Hindusem w Kongresie USA i pierwszym jego członkiem urodzonym na amerykańskim terytorium Samoa Amerykańskie. Wychowała się na Hawajach, a rok dzieciństwa spędziła na Filipinach. Jest także weteranem wojny w Iraku, służyła w armii amerykańskiej. Gabbard został również rozmieszczony w Kuwejcie.
Była reprezentantką drugiego okręgu Hawajów w Izbie Reprezentantów USA przez cztery kadencje od 2013 do 2021 roku. W czasie zasiadania w Izbie była Demokratką. Gabbard wspierał senatora Berniego Sandersa w jego kandydaturze na prezydenta w 2016 roku. Prowadziła także nieudaną kampanię prezydencką w 2020 roku jako Demokratka.
Jednak w 2022 roku opuściła partię i uzyskała niezależność. W wiadomości wideo, którą zamieściła na swoim kanale YouTube i koncie X w październiku 2022 r., powiedziała: „Nie mogę dłużej pozostać w dzisiejszej Partii Demokratycznej, która jest teraz pod całkowitą kontrolą elitarnej kliki podżegaczy wojennych kierowanej tchórzliwą przebudzeniem”. Oskarżyła także partię o podsycanie „antybiałego rasizmu”.
Nie mogę dłużej pozostać w dzisiejszej Partii Demokratycznej, która jest teraz pod całkowitą kontrolą elitarnej kliki podżegaczy wojennych napędzanych tchórzliwą przebudzenią, którzy dzielą nas, rasizując każdą kwestię i podsycając antybiały rasizm, aktywnie pracując nad podważeniem wolności danych nam przez Boga , Czy… pic.twitter.com/oAuTnxZldf
— Tulsi Gabbard 🌺 (@TulsiGabbard) 11 października 2022 r
W sierpniu tego roku Gabbard formalnie poparł Trumpa w jego kandydaturze na urząd prezydenta. W październiku podczas wiecu Trumpa w Północnej Karolinie ogłosiła, że przyłącza się do Partii Republikańskiej.
Czym zajmuje się dyrektor wywiadu narodowego?
Dyrektor wywiadu narodowego (DNI) jest szefem Wspólnoty Wywiadowczej USA, która nadzoruje Narodowy Program Wywiadowczy i pełni funkcję doradcy prezydenta, Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Rady Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
Stanowisko powstało w następstwie ataków na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku. Pierwszego DNI mianował były prezydent George W. Bush w 2005 r.
Narodowy Program Wywiadowczy finansuje działania wywiadowcze w kilku departamentach federalnych i Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).
Wspólnota Wywiadowa składa się z 18 organizacji, które nadzoruje DNI. Oprócz CIA i Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego są to: Wywiad Sił Powietrznych, Wywiad Armii, Wywiad Straży Przybrzeżnej, Agencja Wywiadu Obronnego, Departament Energii, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Departament Stanu, Departament Skarbu, Departament ds. narkotyków Administracja ds. egzekwowania prawa, Federalne Biuro Śledcze (FBI), Wywiad Korpusu Piechoty Morskiej, Krajowa Agencja Wywiadu Geoprzestrzennego, Krajowe Biuro Rozpoznania, Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, Wywiad Marynarki Wojennej i Wywiad Sił Kosmicznych.
Obecnym DNI jest Avril Haines, która została mianowana przez prezydenta Joe Bidena i rozpoczęła tę pracę w styczniu 2021 r. Haines była pierwszą kobietą, która pełniła funkcję DNI. Jeśli Gabbard zostanie zaprzysiężony, będzie ósmym DNI.
Jakie jest jej stanowisko w kluczowych kwestiach wywiadowczych?
Gabbard nie ma bezpośredniego doświadczenia na stanowisku wywiadowczym i, w przeciwieństwie do innych DNI, nie piastował żadnych wysokich stanowisk rządowych. Gabbard przez dwa lata pracował w Komisji Izby Reprezentantów ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Wielokrotnie krytycznie odnosiła się do decyzji Wspólnoty Wywiadowczej USA i odbiegała od nich. W dużej mierze przyjęła stanowisko antyinterwencjonistyczne. Innymi słowy, opowiadała się za tym, aby Stany Zjednoczone pozostały niezaangażowane w konflikty na całym świecie.
Rosja i Ukraina
Gabbard został oskarżony o wzmacnianie rosyjskiej propagandy.
Trzy dni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 r. Gabbard zamieściła na swoim koncie X film, w którym wzywa USA, Rosję i Ukrainę do „odłożenia na bok geopolityki” i zaakceptowania faktu, że Ukraina „będzie krajem neutralnym”. nie będąc członkiem sojuszy wojskowych, takich jak NATO.
W marcu 2022 r. zamieściła w serwisie X kolejny film, w którym stwierdziła, że na Ukrainie istnieje ponad 25 laboratoriów biologicznych finansowanych przez USA. Napisała to po tym, jak z Moskwy napłynęła informacja, że na Ukrainie działają wspierane przez USA laboratoria zajmujące się bronią biologiczną. Stany Zjednoczone i Ukraina zaprzeczyły temu twierdzeniu i nie ma niezależnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.
Na Ukrainie istnieje ponad 25 finansowanych przez USA laboratoriów biologicznych, których naruszenie spowodowałoby uwolnienie i rozprzestrzenienie śmiercionośnych patogenów do USA/świata. Musimy podjąć działania już teraz, aby zapobiec katastrofie. USA/Rosja/Ukraina/NATO/ONZ/UE muszą teraz wprowadzić zawieszenie broni wokół tych laboratoriów do czasu ich zabezpieczenia i zniszczenia patogenów pic.twitter.com/dhDTH5smIG
— Tulsi Gabbard 🌺 (@TulsiGabbard) 13 marca 2022 r
Ten post spotkał się z krytyką ze strony Republikanów w Kongresie, w tym byłego przedstawiciela Adama Kinzingera, który nazwał oświadczenie Gabbard „zdradzieckim” i stwierdził, że popiera „rosyjską propagandę”. Senator Mitt Romney powiedział, że „papuga fałszywą rosyjską propagandę”.
W innym poście na X wyjaśniła, że „laboratoria biologiczne” i „laboratoria broni biologicznej” to odrębne rzeczy i stwierdziła, że jej pierwotny post został źle zrozumiany.
Syria
Gabbard sprzeciwił się interwencji Stanów Zjednoczonych w wojnę w Syrii, która rozpoczęła się w 2011 r. po stłumieniu przez prezydenta Bashara al-Assada pokojowych protestów przeciwko jego rządowi, które następnie przekształciły się w bunt.
W 2015 r. skrytykowała administrację byłego prezydenta Demokratów Baracka Obamy za wspieranie syryjskiego ruchu opozycji przeciwko al-Assadowi.
Powiedziała CNN, że w 2017 r. podczas tajnej podróży do Syrii Gabbard spotkała al-Assada.
„Niech naród syryjski sam określi swoją przyszłość, a nie Stany Zjednoczone czy jakiś obcy kraj” – powiedziała CNN.
Iran
Gabbard krytycznie odniósł się do decyzji podjętych przez administrację Trumpa podczas jego pierwszej kadencji w latach 2017–2021.
W 2020 roku powiedziała, że administracja Trumpa „nie przedstawiła żadnego uzasadnienia” podczas odprawy wywiadu w sprawie zabójstwa Qassema Soleimaniego, szefa elitarnej siły Quds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Został zamordowany w 2020 r. podczas nalotu amerykańskiego lotnictwa w Iraku przed międzynarodowym lotniskiem w Bagdadzie.
Biały Dom i Pentagon potwierdziły zabójstwo Sulejmaniego, twierdząc, że atak został przeprowadzony na polecenie Trumpa i miał na celu powstrzymanie przyszłych ataków rzekomo planowanych przez Iran.
Kiedy CNN zapytała Gabbard, czy według niej Iran stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa, odpowiedziała, że główne pytanie, jakie należy zadać, brzmi: „Czy bezpieczeństwo narodowe naszego kraju poprawiło się dzięki działaniom i decyzji Donalda Trumpa? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.
W wywiadzie dla CNN oskarżyła Trumpa o poprowadzenie Stanów Zjednoczonych na ścieżkę wojny z Iranem, w którym stwierdziła, że „nie stanowi to żadnego uzasadnienia dla tego nielegalnego i niezgodnego z konstytucją aktu wojny, którego podjął prezydent Trump”, odnosząc się do zabójstwa Sulejmaniego.
Indie
Gabbard utrzymuje bliskie stosunki z rządem Indii i premierem Narendrą Modim, z którym spotykała się wielokrotnie.
Serwis informacyjny Intercept odkrył w 2019 roku, że kampanie Gabbard’s House otrzymały datki od ponad 100 osób związanych z hinduskim ruchem większościowym, którego częścią jest partia Bharatiya Janata Modiego.
W styczniu 2019 r. Gabbard był gościem honorowym Pravasi Bharatiya Diwas, corocznego wydarzenia organizowanego przez rząd Indii na rzecz diaspory, odbywającego się w Varanasi w stanie Uttar Pradesh.
Nominacja Gabbarda następuje niecały miesiąc po tym, jak Stany Zjednoczone otworzyły akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi indyjskiego wywiadu Vikashowi Yadavowi, oskarżając go o udaremniony spisek mający na celu zamordowanie indyjsko-amerykańskiego separatysty sikhijskiego Gurpatwanta Singha Pannuna w USA w 2023 r.
Odkrycie tego spisku wymagało pracy amerykańskich organów ścigania, w tym Agencji ds. Walki z Narkotykami i FBI, które Gabbard będzie nadzorował jako DNI.
Izrael i Gaza
Gabbard krytykował także propalestyńskich demonstrantów w USA w ostatnich miesiącach, określając ich jako „marionetki” „radykalnej organizacji islamistycznej”, w wyraźnym nawiązaniu do Hamasu.
W pełni poparła izraelską wojnę w Gazie, w której zginęło ponad 43 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci.
Nie wydaje się również, aby Gabbard popierała zawieszenie broni w Gazie pomimo jej antyinterwencjonistycznego stanowiska w sprawie innych konfliktów. W lutym w wywiadzie przesłanym do YouTube nazwała Hamas „zagrożeniem, które należy pokonać militarnie i ideologicznie”.
Zapytana, co myśli o wsparciu przez USA rezolucji ONZ mającej na celu zawieszenie broni w Gazie, Gabbard stwierdziła, że należy do tej kwestii podejść strategicznie.
„Musimy być realistami, jeśli chodzi o zagrożenie, które w dalszym ciągu istnieje dla narodu Izraela. Tak długo jak Hamas będzie u władzy, naród Izraela nie będzie bezpieczny i nie będzie mógł żyć w pokoju.”
Z jaką krytyką spotkała się jej nominacja?
Część członków Kongresu przyjęła jej nominację ze sceptycyzmem.
Przedstawicielka Demokratów i była funkcjonariuszka CIA Abigail Spanberger napisała w X, że jest „przerażona nominacją”.
„Nie tylko jest [Gabbard] jest źle przygotowana i pozbawiona kwalifikacji, ale handluje teoriami spiskowymi i przychyla się do dyktatorów takich jak Bashar-al Assad i Władimir Putin” – napisał Spanberger.
Jako były oficer prowadzący CIA widziałem, jak mężczyźni i kobiety ze społeczności wywiadowczej USA każdego dnia narażają swoje życie dla tego kraju – i jestem przerażony nominacją Tulsi Gabbard na szefa DNI. (1/3)
— Rep. Abigail Spanberger (@RepSpanberger) 13 listopada 2024 r
Co nominacja Gabbarda oznacza dla USA?
Mark Cancian, pułkownik piechoty morskiej i starszy doradca w ośrodku doradców Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z siedzibą w Waszyngtonie, powiedział Al Jazeerze, że nominacja Gabbard była wyraźnie nagrodą za jej wsparcie podczas kampanii Trumpa.
Cancian powiedział, że spodziewa się, że Gabbard podczas przesłuchań w Senacie USA „będzie krytykowana za brak kwalifikacji”.
„Ale te są wystarczające, choć nie mocne. Należała do Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów i służyła w wojsku”. Zwrócił także uwagę, że kandydatem Trumpa na dyrektora CIA, jej głównym podwładnym, jest John Ratcliffe, który ma duże doświadczenie w środowisku wywiadowczym.
Cancian dodał, że sama nominacja Gabbarda nie oznacza zmiany polityki USA.
„Zmiany w wywiadzie będą prawdopodobnie spowodowane szerszymi wyborami politycznymi administracji wobec Ukrainy, Izraela, Iranu i Chin”.