David Attenborough „głęboko zaniepokojony” klonem swojego głosu AI

David Attenborough, legendarny prezenter historii naturalnej, sprzeciwia się sztucznej inteligencji, a konkretnie nieautoryzowanemu klonowaniu.

Nadawca i przyrodnik powiedział, że był „głęboko zaniepokojony” po otrzymaniu powiadomienia z BBC, że jego głos jest klonowany przez twórców sztucznej inteligencji.

Sytuacja zaostrzyła się, gdy BBC News opublikowało artykuł z lektorem z najnowszego serialu BBC Attenborough: Azja. W nagraniu mówi: „Jeśli uważasz, że widziałeś to, co najlepsze, co świat przyrody ma do zaoferowania, zastanów się jeszcze raz. Nigdzie indziej na Ziemi nie ma tak wielu nieopowiedzianych historii. Witamy zatem w Azji.

Następnie BBC odtworzyło ten sam klip i zapytało widzów, czy słyszą jakieś różnice. Wskazówka: brzmiały prawie identycznie, ale drugie było wygenerowanym przez sztuczną inteligencję uchwyceniem jego intonacji.

Według doniesień sklonowany głos jest wykorzystywany w doniesieniach prasowych na kanałach YouTube, takich jak The Intellectualist, na temat takich kwestii, jak wojna ukraińsko-rosyjska i Donald Trump.

Attenborough powiedziała BBC: „Spędziłam całe życie próbując głosić to, co uważam za prawdę, i jestem głęboko zaniepokojona, gdy zauważam, że obecnie inni kradną moją tożsamość i bardzo sprzeciwiam się używaniu jej do wyrażania, co im się podoba”.

Twórca, który stworzył sklonowany skecz Attenborough, odpowiedział, ponownie używając swojego głosu, mówiąc: „Wyjaśnijmy sprawę. Jeśli pan Attenborough nie dorabiał dla nas w tajemnicy i pod przybranym nazwiskiem i posiadał zezwolenie na pracę w Stanach Zjednoczonych, nie figuruje na naszej liście płac. Nie jestem Davidem Attenborough. Z pewnością obaj jesteśmy męskimi głosami brytyjskimi, ale nie jestem Davidem Attenborough dla nikogo, kto mógłby być zdezorientowany.

Klony AI natychmiast rozpoznawalnego głosu Attenborough pojawiały się w ostatnich miesiącach w witrynach takich jak YouTube, obok treści, w tworzeniu których najwyraźniej nie był on zaangażowany. Choć twórcy klonów nie uważają, że skrobanie głosów w celu stworzenia niemal idealnych wersji osób publicznych jest szkodliwe, wielu uważa, że ​​narusza to prawa autorskie i prywatność.

W Stanach Zjednoczonych kwestia klonowania podobizny doprowadziła w zeszłym roku do powstania dwustronnych ustaw Nurture Originals, Foster Art i Keep Entertainment Safe Act lub No Fakes Act, które miały pociągać do odpowiedzialności twórców klonów za swoje czyny. Został on wprowadzony jako projekt ustawy w sierpniu.

Sztuczna inteligencja była jednym z najpilniejszych problemów strajków pisarzy i aktorów. Na początku tego roku głos OpenAI o nazwie „Sky” został wycofany wkrótce po uruchomieniu, po tym jak Scarlett Johansson sprzeciwiła się podobieństwu do jej głosu. Wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​założyciel OpenAI Sam Altman zwrócił się do niej w sprawie wykorzystania jej głosu i mimo odrzucenia oferty przystąpiła do realizacji planu. Dodała, że ​​głos został „niechętnie” usunięty przez firmę, gdy grożono podjęciem kroków prawnych.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Attenborough, ale odmówili dalszych komentarzy.

Azja to siedmiodcinkowy serial dla BBC One i iPlayer, który wystartował 3 listopada. Jego twórcą jest BBC Studios Natural History Unit, a koprodukcja z BBC America, France Télévisions i ZDF.

Zrodlo