MANILA, Filipiny – Departament Rolnictwa (DA) rozważa import małych ryb pelagicznych, takich jak jarmuż (galunggong) i warzyw, aby złagodzić wpływ kolejnych tajfunów na lokalne dostawy.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej zastępca sekretarza ds. rolnictwa Arnel de Mesa powiedział, że proponowany import ma na celu zapobieżenie podwyżce cen i zapewnienie stabilnych dostaw żywności.
De Mesa, również rzecznik DA, powiedział, że agencja analizuje propozycję importu 8 000 ton metrycznych (MT) małych ryb pelagicznych, w tym jarmużu, makreli, ryby księżycowej i bonito, które, jeśli zostaną zatwierdzone, mogą przybyć w pierwszych dwóch tygodniach grudnia .
PRZECZYTAJ: Import postrzegany jako rozwiązanie w obliczu strat w rolnictwie P10B
Stanowiłoby to uzupełnienie importu 30 000 ton ryb, na który na początku tego roku wydał zezwolenie Sekretarz ds. Rolnictwa Francisco Tiu Laurel Jr., aby zwiększyć zapasy ryb w kraju w okresie tymczasowego zakazu połowów.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Wprowadzany corocznie zamknięty sezon połowowy ma na celu ochronę docelowych gatunków ryb w szczytowym okresie tarła i rozwiązanie innych problemów, takich jak przełowienie i zmiana klimatu.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
De Mesa stwierdził jednak, że nie brakuje ryb i warzyw.
„Chcemy mieć pewność, że później nie będziemy mieli żadnych problemów, bo po pierwsze sezon połowowy jest zamknięty. Po drugie, jest dużo tajfunów. Widzimy, że pojawiają się pewne problemy” – stwierdził.
Jeśli chodzi o warzywa, Tiu Laurel polecił Biuru Przemysłu Roślinnego i zaniepokoił personel DA zajmujący się uprawami o wysokiej wartości, aby sprawdził utrzymujące się wysokie ceny warzyw zarówno górskich, jak i nizinnych.
Do ich zadań należało w szczególności określenie wolumenu, podaży i panujących cen oraz przedstawienie szefowi rolnictwa rekomendacji w sprawie możliwych strategii, które można by przyjąć w ciągu tygodnia.
„Priorytetem jest pozyskiwanie warzyw z innych obszarów i regionów produkcji warzyw, jeśli to wystarczy, aby obniżyć ceny i wyeliminować potrzebę importu. Jeśli jednak zaistnieje konieczność importu, zrobimy to” – powiedział De Mesa.