Czy rzucałeś makaronem o ścianę, żeby sprawdzić, czy jest już ugotowany? Sztuczka z rzucaniem jedzenia ma Niektóre zasługa, ale to nie znaczy, że jest to dobry sposób na zmierzenie stopnia wysmażenia spaghetti lub linguine al dente. To tylko jeden z kilku błędów i błędnych nazw dotyczących makaronu, które odkryliśmy na temat jednej z najpopularniejszych potraw na świecie.
Jak popularny jest makaron? Sami Amerykanie zjadają go około 20 funtów rocznie, co skutkuje dość osobliwymi trikami i nawykami, które mają sprawić, że makaron będzie łatwiejszy w obsłudze, szybciej się gotuje i będzie lepiej smakował.
Aby oddzielić mit od rzeczywistości, wylogowaliśmy się z Reddita i zwróciliśmy się do eksperta, Filippo de Marchi. Marchi zarabia na życie jako szef kuchni w firmie specjalizującej się w produkcji makaronów Restauracja i taras De Majo i przedstawia nam siedem największych błędnych nazw związanych z gotowaniem włoskiego podstawowego dania.
„Gotowanie makaronu nie jest trudne. Wszystko zależy od czasu i odpowiedniego stosunku wody do makaronu” – mówi. „Nie wpadnij w pułapkę wiary w mity o makaronach. Po prostu zaufaj swojemu instynktowi i postępuj zgodnie z podstawowymi instrukcjami”.
Oto siedem największych błędów i błędnych określeń związanych z robieniem makaronu.
1. Rzucanie makaronem o ścianę, żeby sprawdzić, czy się przyklei
„To nie jest najlepszy sposób sprawdzenia, czy ciasto jest gotowe” – mówi de Marchi. „Tekstura makaronu może się zmienić, gdy uderzy o ścianę, ale nie daje dokładnego wskazania, czy jest prawidłowo ugotowany”. Poza tym prawdopodobnie spryskasz ścianę skrobiowym sokiem z makaronu lub, co gorsza, będziesz patrzeć, jak zsuwa się po ścianie i za piecem.
Zamiast tego dokładniej jest wybrać pojedynczą nić i spróbować. Będziesz wtedy mógł stwierdzić, czy uzyskano idealną teksturę al dente.
2. Dodanie oliwy z oliwek do wody z makaronem
Oliwa z oliwek jest niezbędnym dodatkiem do większości dań z makaronem, ale zachowaj ją na talerzu.
Niektórzy uważają, że zapobiegnie to sklejaniu się makaronu po dodaniu do wrzącej wody, ale „olej po prostu unosi się na powierzchni wody i nie pokrywa skutecznie makaronu” – mówi de Marchi. „Najlepszym sposobem zapobiegania przywieraniu jest użycie dużej ilości wody, regularne mieszanie makaronu w ciągu pierwszych kilku minut gotowania i upewnienie się, że używasz garnka o odpowiedniej wielkości, dostosowanej do ilości gotowanego makaronu.
„Dzięki temu makaron ma wystarczająco dużo miejsca, aby się poruszać i równomiernie gotować” – dodaje.
3. Zakładając, że świeży makaron jest zawsze lepszy niż suchy
Decyzja szefa kuchni: FAŁSZ
Wszystko zależy od osobistych preferencji. Świeże, suszone lub mrożone; Szefowie kuchni nie są tutaj od tego, aby dyktować, co Twoje kubki smakowe lubią, a czego nie.
„Świeży makaron ma bardziej miękką konsystencję i szybko się gotuje, dzięki czemu idealnie nadaje się do delikatnych sosów” – mówi szef kuchni. „Z drugiej strony suchy makaron ma mocniejszą konsystencję i dobrze komponuje się z obfitymi lub gęstszymi sosami”.
De Marchi porównuje to także do wyboru między dwoma wspaniałymi aktorami do roli filmowej. „Wybór zależy od postaci, którą przedstawiają” – mówi – „podobnie jak wybór między świeżym a suchym makaronem zależy od przygotowywanej potrawy”.
4. Pozostawienie garnka pod przykryciem podczas gotowania makaronu
„Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie pokrywki z garnka na czas gotowania makaronu” – radzi de Marchi. „Zapobiega to wykipieniu wody i pomaga kontrolować proces gotowania. Ponadto pozwala na ucieczkę pary, co zapobiega pienieniu się wody i powstawaniu skrobiowego bałaganu”.
Zgodnie z zaleceniami pamiętaj, aby wybrać garnek o odpowiedniej wielkości, aby makaron gotował się równomiernie.
5. Dodawanie soli i myślenie o tym pomoże szybciej zagotować wodę
Sól odgrywa ważną rolę w wodzie z makaronem, ale nie w przypadku ogrzewania. (Zanieczyszczenia zmieniają temperaturę wrzenia wody, ale ilość soli dodanej do wody z makaronem nie robi znaczącej różnicy.) Dodawanie soli jest raczej istotne, aby makaron mógł wchłonąć jej smak.
„Jeśli gotujesz bez wystarczającej ilości soli, makaron może okazać się nieco mdły” – ostrzega de Marchi, którego popisowym daniem w NHC Murano Villa jest spaghetti alle vongole. Danie z owoców morza, pochodzące z regionu Wenecji położonej nad oceanem, to połączenie vongole (zazwyczaj małże, czosnek, białe wino i płatki chili), morskich szparagów i skórki cytryny.
6. Odcedź makaron, aż będzie całkowicie suchy
Nie bez powodu solona woda na makaron cieszy się tak dużym uznaniem. Zawiera nie tylko pyszną solankę, która wzbogaca sosy, ale także pomaga sosowi przylegać do samego makaronu.
„Dzięki temu danie staje się bardziej spójne i aromatyczne” – przekonuje De Marchi. „Odrobina wilgoci może znacznie sprawić, że Twoje danie z makaronem będzie wyjątkowo smaczne”.
7. Przed podaniem zalej ugotowany makaron wodą
Jeśli chcesz narazić się na potencjalne obrażenia wałkiem do ciasta lub drewnianą łyżką firmy Nonna, ugotowany makaron zalej świeżą wodą.
„Może to usunąć skrobiową powłokę, która pomaga sosowi przylegać do makaronu” – mówi de Marchi. „Ciepło resztkowe makaronu pomaga sosowi połączyć się z makaronem, tworząc bardziej aromatyczne i spójne danie. Pomyśl o tym jak o pięknym małżeństwie — chcesz, aby sos i makaron połączyły się i żyły długo i szczęśliwie, a nie wziąć zimny prysznic tuż przed podaniem.”
8. Przygotowanie arkuszy lasagne
„Wstępne gotowanie arkuszy lasagne nie zawsze jest konieczne, zwłaszcza jeśli używasz sosu o dużej zawartości wilgoci” – mówi. „W rzeczywistości wiele przepisów na lasagne wymaga bezpośredniego użycia arkuszy, bez wstępnego gotowania, co pozwala im wchłonąć płyn z sosu i ugotować się podczas procesu pieczenia”.
Ustaw, zapomnij i pozwól magii wydarzyć się w piekarniku. Makaron nie jest czymś, nad czym warto się zastanawiać i stresować. Proste przygotowanie sprawia, że jest to jeszcze przyjemniejsze.