Czy rakiety ATACMS są „za późno” na ukraińskie ataki na Rosję?

Kijów, Ukraina – Decyzja Waszyngtonu zezwalająca Kijowowi na użycie precyzyjnych wojskowych taktycznych systemów rakietowych (ATACMS) do ataków na cele w Rosji została podjęta „za późno” – mówi Witalij, ranny ukraiński żołnierz, który potrzebuje kul, aby poruszać się po centrum Kijowa.

Uważa, że ​​ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden „powinien był pozwolić nam z nich korzystać bez żadnych ograniczeń dwa lata temu”.

„Wyganialiśmy Rosjan [the eastern region of] Charkowa i mógłby sprowadzić wojnę do nich, na ich terytorium” – powiedział Al Jazeerze jasnowłosy 29-latek, zatajając swoje nazwisko zgodnie z obowiązującymi przepisami wojennymi.

Od tego czasu Moskwa zmobilizowała setki tysięcy ludzi, zwiększyła produkcję broni, zabezpieczyła dostawy broni z Iranu i Korei Północnej oraz ominęła zachodnie sankcje, aby importować produkty o podwójnym przeznaczeniu, takie jak chipy używane w dronach.

„Jest już za późno, bo teraz Rosjanie nabrali śmiałości. Ich gospodarka służy wojnie, ich ludzie są zombi, zaciągają się do wojska i dostają za to mnóstwo pieniędzy, a my każdego dnia trochę tracimy” – powiedział Witalij.

W zeszłym roku Waszyngton dostarczył Ukrainie pierwsze rakiety balistyczne dalekiego zasięgu ATACMS, ale nie pozwolił Kijowowi wykorzystać ich do ataków w głębi Rosji.

O decyzji Bidena poinformowało w niedzielę kilka zachodnich mediów. Biały Dom i Pentagon nie chciały tego potwierdzić.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w przemówieniu wideo, że „strajków nie robi się słowami”.

„Takich rzeczy nie ogłasza się. Pociski będą mówić same za siebie” – powiedział.

Jak można się było spodziewać, Kreml zaatakował Waszyngton i Kijów.

Prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek zmienioną doktrynę nuklearną, która według rosyjskich urzędników jest środkiem „związanym z kursem eskalacji naszych zachodnich przeciwników”.

Chociaż prace nad nowelizacją były w toku, moment podpisania umowy przez Putina jest postrzegany jako ostrzeżenie po tym, jak Stany Zjednoczone pozwoliły na ukraińskie ataki.

Doktryna głosi, że ataki na Rosję ze strony krajów wspieranych przez potęgę nuklearną należy postrzegać jako wspólny atak na Rosję.

Decyzja Białego Domu w sprawie ataków rakietowych „stanowi jakościowo nowy krąg napięć i jakościowo nową sytuację z punktu widzenia” zaangażowania USA w ten konflikt, powiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Węgry i Słowacja, których rządy skłaniają się ku Kremlowi, również ostro skrytykowały to posunięcie.

„ATACMS zasadniczo nie może niczego zmienić”

Niektórzy ukraińscy analitycy twierdzą, że decyzja Bidena mogła wynikać z jego zainteresowania dziedzictwem politycznym.

„To ostatni wpis do pamiętników i próba powiedzenia przed wyjazdem: «Zrobiłem wszystko, co mogłem»” – powiedział Al Jazeerze analityk z Kijowa Aleksiej Kuszcz.

„Ponadto istnieje czynnik strategicznej niepewności dla Rosji, ale to już nie będzie działać” – powiedział.

Biden pospieszył z dostawami amerykańskiej pomocy wojskowej przed opuszczeniem urzędu w styczniu, podczas gdy prezydent-elekt Donald Trump i jego raczkujący zespół są w dużej mierze sceptyczni co do dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Opowiadają się za szybkim zawarciem porozumienia pokojowego z Moskwą, które pociągnie za sobą utratę okupowanych obszarów ukraińskich na wschodzie i południu i ewentualnie uznanie ich za część Rosji.

ATACMS to rakiety balistyczne ziemia-ziemia o zasięgu 300 km (186 mil). Lecą wysoko w atmosferę, aby nabrać prędkości, zanim trafią w cele, dlatego trudno je przechwycić przez systemy obrony powietrznej.

Mogą przenosić głowice kasetowe składające się z setek małych bomb eksplodujących na dużym obszarze lub pojedynczą głowicę, która może zniszczyć duże, ufortyfikowane konstrukcje.

Analitycy ostrzegają jednak, że daleko im do rewolucyjnej „cudownej broni”.

„ATACMS, podobnie jak każdy inny rodzaj rakiet, zasadniczo nie jest w stanie niczego zmienić, a powodowane przez nie szkody są zawsze ograniczone, zwłaszcza gdy jest ich za mało” – powiedział Al Jazeerze Nikolay Mitrokhin, badacz z niemieckiego uniwersytetu w Bremie.

Rosja od dawna czekała na pozwolenie Waszyngtonu i już usunęła duże grupy żołnierzy, składy broni i ciężkie bombowce z obszarów, które mogą zostać uderzone przez ATACMS, powiedział.

Pociski mogą jednak uderzać w mosty, składy paliwa lub lotniska w zachodniej Rosji, dzięki czemu widzowie zachodniej telewizji będą mieli „ładny obraz”, powiedział Mitrochin.

Jednak największym problemem Kijowa nie są rakiety ani przybycie około 12 000 żołnierzy północnokoreańskich do zachodnio-rosyjskiego obwodu kurskiego, gdzie pomagają Moskwie wyprzeć siły ukraińskie, powiedział.

Problemem jest wydłużająca się konfiguracja linii frontu i drastyczny spadek liczby ukraińskich żołnierzy – dodał.

„Dlatego Rosja wygrywa przede wszystkim głównym wskaźnikiem – liczbą żołnierzy na polu bitwy” – powiedział Mitrochin.

Ukraina ma także „dziwną” organizację linii obrony i stoi przed „ogromnymi” problemami w podejmowaniu decyzji w obliczu konfliktów między najwyższymi władzami, oficerami pierwszej linii i żołnierzami w okopach, powiedział.

Kijów skoncentrował swoje linie obronne na miastach i miasteczkach przemysłowych w regionie pasa rdzy Donbasu, podczas gdy siły rosyjskie wykorzystują tę „porażkę taktyczną, aby po prostu przejść przez otaczające je pola” – powiedział Mitrochin.

Ale Ukraina może użyć dowolnej broni, jaką zdobędzie.

„Sytuacja na linii frontu jest trudna, ale w przypadku ATACMS musimy kierować się zasadą „lepiej późno niż wcale” – twierdzi generał porucznik Ihor Romanenko, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy .

Stwierdził, że rosyjska broń już „przewyższyła” ukraińską.

Na przykład wyposażał szybujące ciężkie bomby w silniki i śmigła.

Bombowce zrzucają je daleko od linii frontu i zasięgu ukraińskich systemów obrony powietrznej, pozwalając im latać na odległość ponad 100 km (62 mil).

„Potrzebujemy przynajmniej parytetu” – Romanenko powiedział Al Jazeerze.

Problemy militarne Ukrainy

Tymczasem Ukrainie w dalszym ciągu nie udało się rozpocząć produkcji podstawowej broni i amunicji, takiej jak proch i pociski artyleryjskie.

Niedobór lub brak broni wyprodukowanej na Ukrainie pogłębia spadek produkcji broni na Zachodzie po zakończeniu zimnej wojny.

Podczas gdy Zachód zobowiązał się dostarczyć Kijowowi milion pocisków w ciągu dwóch lat, rosyjskie zakłady wojskowe produkują je bez przerwy, a Korea Północna dostarczyła pięć milionów pocisków z czasów sowieckich, powiedział Romanenko.

Jednak grupy ochotników, które rozrosły się po całej Ukrainie, rekompensują brak broni konwencjonalnej produkcją setek tysięcy dronów i innych urządzeń.

Jednak największym problemem Ukrainy jest brak wyszkolonych żołnierzy, którzy mogliby zastąpić wyczerpanych i przygnębionych weteranów.

Kijów stoi w obliczu drastycznego niedoboru żołnierzy pomimo bezwzględnej i wysoce niepopularnej kampanii mobilizacyjnej.

Należy pilnie pobudzić mobilizację i szkolenie żołnierzy, powiedział Romanenko.

„W przeciwnym razie sytuacja ulegnie poważnemu pogorszeniu” – podsumował.

Zrodlo