Czy odczuwasz lęk, ból w klatce piersiowej? Wypróbuj te 4 sposoby, aby się tego pozbyć

Większość ludzi zna typowe objawy lęku, takie jak nerwowość, szybki oddech i bicie serca, ale jednym z najgorszych jest ucisk w klatce piersiowej, jakby serce było w imadle, a klatka piersiowa zbyt mocno ściskała płuca, aby móc wdychać. Te zwężenia i skurcze mięśni są fizyczną manifestacją ataków paniki lub lęku i są za nie odpowiedzialne 30 do 40% wizyt w nagłych przypadkach na bóle w klatce piersiowej, które nie są związane z zawałami serca, które mogą imitować.

Dla wielu rozpoznanie różnicy między lękowym bólem w klatce piersiowej a zawałem serca może być trudne, szczególnie w trakcie ataku lęku lub w stresujących sytuacjach. Przyjrzyjmy się, jak odróżnić różnicę i jakie strategie można zastosować, aby złagodzić ból.

Przeczytaj więcej: 8 najlepszych herbat ziołowych redukujących stres i poprawiających sen

Dlaczego lęk powoduje ucisk w klatce piersiowej?

Od gadających lodówek po iPhone’y — nasi eksperci są tutaj, aby pomóc uczynić świat trochę mniej skomplikowanym.

Lęk jest naturalną reakcją naszego organizmu na stres. Kiedy doświadczamy strachu, działa nasz autonomiczny układ nerwowy reakcję walki lub ucieczki jest aktywowany, aby nas chronić. Reakcja ta obejmuje zmiany zarówno w mózgu, jak i w ciele. Nasze mózgi są zalane adrenalina i kortyzolpodczas gdy zmiany fizyczne obejmują pocenie się, duszność lub napięcie mięśni. Gdy mięśnie będą się napinać, a tętno wzrośnie, możesz zacząć hiperwentylować i powodować ból w klatce piersiowej.

Jak objawia się lękowy ból w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej jest częstym objawem ataków paniki. Ucisk w klatce piersiowej spowodowany lękiem może objawiać się na kilka sposobów. U niektórych dyskomfort w klatce piersiowej może pojawiać się stopniowo, a u innych może wystąpić bardzo szybko.

Wspólny opisy niepokoju ból w klatce piersiowej obejmuje:

  • Ucisk lub napięcie w klatce piersiowej
  • Bóle ostre, kłujące lub strzelające
  • Stały ból w klatce piersiowej
  • Drętwienie lub tępy ból w klatce piersiowej
  • Drganie lub skurcze mięśni

Jeśli nie doświadczyłeś ucisku w klatce piersiowej spowodowanego lękiem, może to być niepokojące doświadczenie. Dla wielu objawy wydają się bardzo podobne do zawału serca. Chociaż są podobne, istnieją między nimi znaczne różnice.

Kobieta z obiema rękami na klatce piersiowej odczuwająca ból

SDI Productions/Getty Images

Od gadających lodówek po iPhone’y — nasi eksperci są tutaj, aby pomóc uczynić świat trochę mniej skomplikowanym.

4 sposoby na pozbycie się ucisku w klatce piersiowej spowodowanego stanami lękowymi

Pozbycie się bólu w klatce piersiowej może być obecnie trudne. Jednak te proste taktyki mogą pomóc Ci odzyskać kontrolę nad sytuacją.

1. Rozpoznaj, co się dzieje

Kiedy jesteś doświadczasz objawów lęku lub ataku panikiważne jest, aby rozpoznać, że one mają miejsce i zaakceptować je – pomoże ci to przepracować to, czego doświadczasz. Rozpoznanie może również pomóc w ustaleniu, jakie decyzje należy podjąć w związku z daną sytuacją. Jeśli zdasz sobie sprawę, że jesteś nadmiernie pobudzony, możesz wycofać się z sytuacji, aby opanować objawy.

2. Skoncentruj się na oddechu

Łagodzący ćwiczenia oddechowe może pomóc zneutralizować duszność lub objawy zwiększonego tętna związane z lękiem. Skoncentrowanie się na oddychaniu może Ci pomóc zakończyć reakcję stresową. Powinieneś się spodziewać, że potrzeba kilku minut celowego oddychania, aby poczuć ulgę. Ćwiczenia i techniki oddechowe możesz stosować w dowolnym miejscu i tak często, jak to konieczne.

Wspólny ćwiczenia oddechowe na niepokój:

  • 4-7-8 oddechów: Ta prosta, ale skuteczna technika oddychania może zmniejszyć stres. Aby wykonać 4-7-8, wykonaj cztery wdechy, wstrzymaj oddech na siedem i wydech na osiem.
  • Oddech pudełkowy: Oddech pudełkowy służy do spowolnienia oddechu. Zacznij od pełnego wydechu, wdychaj cztery liczby, przytrzymaj przez kolejne cztery, a następnie wydech przez kolejne cztery liczby. Powtórz proces trzy do czterech razy.
  • Oddychanie brzuchem: Znane również jako oddychanie przeponowe, oddychanie przeponą zapewnia głębokie poczucie relaksu. Aby ćwiczyć, połóż lewą rękę na sercu, a następnie prawą rękę na brzuchu. Wdychaj powoli i poczuj, jak brzuch się rozszerza. Następnie zrób powolny wydech i poczuj, jak brzuch się kurczy.

Kobieta koncentrująca się na ćwiczeniach oddechowych, siedząc na macie do jogi w domu Kobieta koncentrująca się na ćwiczeniach oddechowych, siedząc na macie do jogi w domu

10 000 godzin/obrazy Getty

3. Użyj techniki 3-3-3

Czasami można wyłapać narastające objawy lękowe. Możesz skorzystać z Technika lęku 3-3-3 w celu ograniczenia objawów fizycznych. Stosowanie tej techniki może pomóc Ci poczuć się uziemionym i mieć większą kontrolę. Jest to prosty do wykonania i skuteczny sposób na odwrócenie uwagi od czynników wyzwalających niepokój i przekierowanie uwagi.

Oto jak zastosować regułę 3-3-3:

1. Wymień trzy rzeczy, które widzisz wokół siebie. Skoncentruj się na tym, czym są i zwróć uwagę na cechy charakterystyczne, takie jak kolor i faktura.
2. Następnie wymień trzy rzeczy, które możesz usłyszeć. Czy są wysokie czy głośne?
3. Na koniec wybierz trzy części ciała, które chcesz poruszyć.

4. Szukaj terapii

Niezbędne są krótkoterminowe techniki, które pomogą Ci opanować objawy lęku w tej chwili. Nie leczą jednak podstawowej przyczyny lęku. Kiedy ataki lęku lub ból w klatce piersiowej wynikający z objawów lękowych stają się częstym zjawiskiem, czas porozmawiać z lekarzem. Praca z terapeutą I terapia poznawczo-behawioralna będzie w stanie pomóc Ci zidentyfikować czynniki wyzwalające i wyposażyć Cię w odpowiednie metody radzenia sobie. Techniki radzenia sobie pomogą Ci poczuć się pewniej i kontrolować sytuację, co może złagodzić objawy. Terapia poznawczo-behawioralna wykorzystuje wiele technik do identyfikowania i przeprogramowywania negatywnych myśli i zachowań, które wywołują lęk.

CBT jest skuteczną metodą leczenia dla następujących warunków:

  • Lęk napadowy
  • Uogólnione zaburzenie lękowe
  • Zespół lęku społecznego
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
  • Zespół stresu pourazowego
  • Długotrwałe zaburzenie żałoby

Jaka jest różnica między atakiem paniki a atakiem serca?

Czasami odróżnienie lękowego bólu w klatce piersiowej od innych rodzajów bólu w klatce piersiowej może być trudne, szczególnie jeśli masz predyspozycję do zawałów serca lub innych chorób serca. Zawały serca wynikają z zatory w tętnicy wieńcowej.

Najbardziej znaczącą i rozpoznawalną różnicą pomiędzy uciskiem w klatce piersiowej wywołanym stanami lękowymi a zawałem serca jest lokalizacja bólu. Najczęściej ból i napięcie spowodowane stanami lękowymi lokalizują się w klatce piersiowej, podczas gdy ból związany z atakiem serca przemieszcza się do innych części ciała – na przykład w dół ramienia lub barku. Sposób odczuwania bólu w klatce piersiowej jest również inny. Lękowy ból w klatce piersiowej jest zwykle ostrzejszy, podczas gdy ból w klatce piersiowej związany z atakiem serca jest opisywany jako duży nacisk lub szczelność. Kolejną ważną różnicą jest kiedy te ataki nastąpią – zawały serca częściej występują podczas wysiłku, podczas gdy ataki paniki często zdarzają się w spoczynku.

Jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej, najlepiej zwrócić się o pomoc lekarską, nawet jeśli wiąże się to z lękiem. Lepiej poznać swój lęk i zająć się nim, niż ryzykować, że będzie to coś poważniejszego i nieleczone.

Jaka jest różnica między lękiem a atakiem paniki?

Terminy atak paniki i lęk są często używane zamiennie, chociaż są to dwa bardzo różne doświadczenia, zwłaszcza gdy omawiamy ból w klatce piersiowej. Codzienny niepokój u większości ludzi zazwyczaj nie powoduje bólu w klatce piersiowej. Ataki paniki i lęku są poważniejsze i mogą wyniszczać w czasie ich wystąpienia. Ucisk w klatce piersiowej jest jednym z najczęstszych objawy ataku paniki lub lęk napadowy.

Kolejnym rozróżnieniem, jakie należy wprowadzić, jest atak lęku i atak paniki. Jednak lęk i ataki paniki są podobne ataki lęku są na ogół mniej intensywne i wywoływane przez określony czynnik wyzwalający. Ataki paniki mogą wystąpić bez pozornie żadnego źródła. Ataki paniki mogą trwać od 5 do 20 minut. Czas trwania i częstotliwość będą zależeć od nasilenia zespołu lęku napadowego.

Za długo; nie przeczytałeś?

Ucisk w klatce piersiowej może być niepokojący, zwłaszcza jeśli nigdy go nie doświadczyłeś. Techniki doraźne, takie jak głębokie oddychanie i zasada 3-3-3, mogą pomóc, ale nie rozwiązują problemu. Kiedy lęk lub ataki paniki są źródłem ucisku w klatce piersiowej, najlepiej jest leczyć podstawową przyczynę tego, co Cię niepokoi.

Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli:

  • Ucisk w klatce piersiowej trwa dłużej niż 10 minut.
  • Ból zaczyna promieniować z klatki piersiowej do ramion.
  • Zaczynasz rozwijać inne objawy fizyczne.



Zrodlo