miW najbliższy wtorek przypada 531. rocznica przybycia św Krzysztof Kolumb i jego załoga Portoryko, odbyło się 19 listopada 1493 roku. Uroczystość ta nazywa się Dzień Odkrycia Portoryko i jest to święto narodowe tego protektoratu. Jest to święto lokalne, które choć nie jest oficjalne, obchodzone jest także w Stanach Zjednoczonych, głównie tam, gdzie znajdują się kolonie portorykańskie, jak np. Floryda czy Nowy Jork a to staje się coraz ważniejsze.
Podczas tego festiwalu wiele budynków na wyspie jest ozdobionych flagą narodową i odbywają się różne uroczystości nacjonalistyczne, aby uczcić suwerenność wyspy i jej rdzenne korzenie, które przetrwały do dziś.
Ale także spotkanie z kulturą hiszpańską oraz uznanie kultury, języka i rdzennych tradycji tej ziemi, dlatego też jej hiszpańskie dziedzictwo zostało uhonorowane w 1893 r. w ramach 400 lat od przybycia Kolumbaz pieczęcią przedstawiającą jego postać na statku z załogą w tle.
Jak wyglądało odkrycie Portoryko?
Chociaż wyspa była zamieszkana przez rdzenną ludność jeszcze przed przybyciem Hiszpanów, tradycyjnie oficjalny zapis o odkryciu Portoryko odpowiada pierwszemu kontaktowi tych rdzennych grup, zwanych boricuas, z Hiszpańscy żeglarze pod dowództwem Krzysztofa Kolumba, podczas swojej drugiej podróży.
Podróż ta rozpoczęła się 24 września 1493 roku i składała się z 17 statków i ponad 1200 żołnierzy. 19 listopada 1493 roku ekspedycja zakotwiczyła w zatoce na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy i nazwała ją Świętego Jana Chrzciciela.
Po tej dacie eksploracja wyspy została wstrzymana aż do 1508 roku, kiedy to Juana Ponce de Leonaporucznik Kolumba, otrzymał pozwolenie na dalsze eksplorowanie wyspy, aż żeglując wzdłuż wybrzeża, znalazł dużą zatokę, w której mogło pomieścić wiele statków. założony Depozytw pobliżu pierwszej europejskiej kolonii wyspy, a w 1521 roku miasto przeniosło się na północny kraniec portu i zmieniło nazwę na Portoryko i z biegiem lat nazwa stała się popularna i odnosiła się do całej wyspy.
Wyspa należała do Korona hiszpańska do 1898 r., bez przechodzenia przez proces niepodległościowy większości terytoriów. Od tego roku wszyscy ludzie urodzeni na wyspie są obywatelami USA i posiadają amerykański paszport.
W Puerto Rico święto to jest świętem narodowym, dlatego tego dnia banki, szkoły i urzędy są zamknięte, a w każdym większym mieście organizowana jest wielka parada.