COP29: Najwięksi nadawcy w Wielkiej Brytanii zobowiązali się do wprowadzenia wspólnego systemu pomiaru treści dotyczących zmiany klimatu

EKSKLUZYWNY: W związku z trwającą konferencją COP29 wielu brytyjskich nadawców uzgodniło metodę pomiaru wpływu treści wyświetlanych na ekranie na zmianę klimatu. Oznacza to, że mnóstwo danych będzie gromadzonych od początku 2025 r.

Konferencja Stron (COP) jest corocznym zgromadzeniem Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęconym zmianom klimatycznym. Obecne wydanie odbywa się w Baku w Azerbejdżanie. Po wczorajszym rozpoczęciu wydarzenia ONZ stwierdziła, że ​​rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii.

Najnowszy rozwój branży telewizyjnej nastąpił po podpisaniu zobowiązania dotyczącego treści klimatycznych podczas COP26 w Glasgow w 2021 r. W związku z tym nadawcy złożyli sześć kluczowych zobowiązań, w tym stworzenie „treści, które pomogą każdemu zrozumieć i nawigować ścieżką do zerowej wartości netto” oraz zapewnienie, że „te wysiłki będą świadome” przez naukę.”

Nowe zobowiązanie, które zostanie ujawnione dziś wieczorem na tle COP29, oznacza wprowadzenie systemu raportowania gromadzącego dane ze wszystkich programów zamówionych przez uczestniczących nadawców: BBC, Channel 4, Channel 5, ITV, Sky i UKTV.

„To naprawdę znaczące, ponieważ będzie podstawą znacznie większej liczby raportów” – powiedziała Deadline Catherine Ellis, pierwsza dyrektor ds. treści klimatycznych w organizacji ds. zrównoważonego rozwoju Bafta. „Pokazuje to zaangażowanie sygnatariuszy Deklaracji dotyczącej treści klimatycznych, że jest to dla nich nadal ważne. Możliwość zrozumienia poziomu treści klimatycznych i zrównoważonego rozwoju na ekranie jest naprawdę potężna”.

Dane zostaną zebrane przez nadawców i udostępnione firmie BAFTA Albert, która przeanalizuje liczby. Bafta Albert już monitoruje i certyfikuje zrównoważony rozwój produkcji, co jest całkowicie odrębnym procesem. Nowy system dotyczy samej ostatecznej wersji treści, a producenci przekażą informację nadawcy zlecającemu emisję.

„Pozwoli nam to mieć naprawdę mocne, ogólnobranżowe pojęcie o tematach, tematach i gatunkach, które dostarczają tego rodzaju opowiadania historii, a to jest niezwykle cenne” – powiedział Ellis. „Poinformuje nas również o znaczeniu tych treści oraz o tym, czy są one ukryte, czy wyraźne, wizualne czy werbalne. Będzie to kamień węgielny pod zrozumienie wpływu, jaki wywiera tego rodzaju program i jakie historie mogą wywrzeć”.

System pomiarowy wymaga od producentów śledzenia ich pracy na ekranie pod kątem zagadnień związanych z klimatem i zrównoważonym rozwojem. Będzie mieć zastosowanie do różnych gatunków i nie będzie ograniczać się do treści wyraźnie nawiązujących do klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Przemysł brytyjski stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z presją budżetową i spowolnieniem uruchamiania. W tym kontekście producentów będzie trzeba przekonać o wymogu dodatkowej i obowiązkowej sprawozdawczości. Nadawcy od dzisiaj zaczną informować swoich partnerów-producentów o nowym systemie pomiarowym.

„Produkcja zgłasza to na końcu dokumentacji poprodukcyjnej i, miejmy nadzieję, jest to wbudowane w procesy, z którymi już pracują podczas realizacji” – wyjaśnił Ellis. „Zostało zaprojektowane tak, aby było jak najbardziej usprawnione dla firm produkcyjnych”.

Nadawcy pokładowi pochodzą z Wielkiej Brytanii i chociaż ich programy są rozpowszechniane po całym świecie, jest to odpowiedź specyficzna dla danego kraju na problem globalny. Ellis powiedział, że ma to potencjał, aby mieć wymiar międzynarodowy: „Myślę, że na całym świecie istnieje mnóstwo możliwości. Może to być coś, czym będziemy się dzielić na arenie międzynarodowej – niekoniecznie same dane, ale metodologia, która się za nimi kryje”.

Zrodlo