MANILA, Filipiny – Rząd musi zająć się nie tylko błędami organów ścigania, ale także działaniami osób na wysokich stanowiskach i „polityką antyludową”, która umożliwiła egzekucje pozasądowe (EJK), powiedział prawnik zajmujący się prawami człowieka reprezentujący rodziny ofiar EJK przed Międzynarodową Izbą Karną Trybunał (ICC).
Kristina Conti, asystentka radcy prawnego ICC, zadzwoniła, gdy Departament Sprawiedliwości (DOJ) dokonuje przeglądu nierozstrzygniętych spraw związanych z rzekomymi EJK podczas kontrowersyjnej wojny administracji Duterte z narkotykami.
„„Nie oszczędzaj nikogo” to trudne zadanie, a wykonanie go w 60 dni jest jeszcze trudniejsze. Jednak dzięki jego szerokiemu autorytetowi, ogromnym możliwościom odkrywania dowodów i silnemu wsparciu ze strony różnych urzędów rządowych możemy mieć tylko nadzieję na najlepsze” – Conti powiedział w sobotę dziennikowi Inquirer.
PRZECZYTAJ: Szef Departamentu Sprawiedliwości tworzy grupę zadaniową, która ma zbadać rzekomych EJK podczas wojny narkotykowej
Miała na myśli rozporządzenie Departamentu (DO) nr 778 wydane 4 listopada przez Sekretarza Sprawiedliwości Jesusa Crispina Remullę i jego dyrektywę nakazującą pociągnięcie do odpowiedzialności każdego, kto maczał palce w EJK.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
DO 778 ustanawia grupę zadaniową do prowadzenia dochodzeń, tworzenia spraw i wnoszenia zarzutów, jeśli jest to uzasadnione, sprawcom i osobom zaangażowanym w EJK podczas brutalnej wojny narkotykowej prowadzonej przez ówczesnego prezydenta Rodrigo Duterte.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Ma także za zadanie ścisłą koordynację i wspieranie komisji czteroosobowej Izby Reprezentantów oraz komisji błękitnej wstążki Senatu w ich odpowiednich dochodzeniach w sprawie wojny narkotykowej.
Departament Sprawiedliwości jest ponadto zobowiązany do przedstawienia raportu wstępnego w ciągu 60 dni od wydania nakazu.
Sprawiedliwość przejściowa
Conti powiedział, że przez ostatnie osiem lat rząd nie zareagował na te okrucieństwa i jeszcze nie przyznał się do faktu, że „tysiące ludzi od tego czasu woła o pomoc”.
„Chociaż uważamy, że nadszedł najwyższy czas na przeprowadzenie dochodzeń i postępowań karnych w sprawie pozasądowych zabójstw, nalegamy, aby wykorzystywały to jako środek sprawiedliwości okresu przejściowego. Zabójstwa te należy postrzegać nie tylko jako błędy organów ścigania, ale także jako działania wynikające z działań osób na najwyższych stanowiskach i z polityki antyludzi” – stwierdziła.
Utworzenie grupy zadaniowej Departamentu Sprawiedliwości nie jest pierwszym przypadkiem, w którym rząd podejmuje się zbadania rzekomych EJK podczas wojny narkotykowej.
Podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów w maju ubiegłego roku prokurator generalny Menardo Guevarra, który za kadencji Duterte był sekretarzem sprawiedliwości, powiedział, że Departament Sprawiedliwości zbadał ponad 900 przypadków zgonów związanych z narkotykami. Spośród nich 52 sprawy, które mają największe szanse na rozpatrzenie sprawy, potraktowano priorytetowo – dodał.
Te 52 przypadki to tylko część z 6000 zgonów związanych z narkotykami oficjalnie potwierdzonych przez rząd. Organizacje praw człowieka szacują jednak faktyczną liczbę ofiar śmiertelnych na 12 000–30 000.
Nie tylko cywile
Oprócz cywilów w wojnie narkotykowej zginęło 312 policjantów, a 974 innych zostało rannych, powiedział w niedzielę szef PNP, gen. Rommel Francisco Marbil.
W oświadczeniu Marbil stwierdziła, że Duterte publicznie zobowiązał się do wspierania organów ścigania zaangażowanych w kampanię, ale stwierdziła, że „nie ma oficjalnych danych potwierdzających, że zobowiązania te zostały w pełni zrealizowane”.
Dodał, że od lipca 2016 r. do czerwca 2022 r. 214 funkcjonariuszom policji postawiono 352 zarzuty karne. Ponadto w tym samym okresie zwolniono 195 funkcjonariuszy, a 398 innym groziło zwolnienie „z różnych powodów”.
„Liczby przypominają nam, że wpływ kampanii antynarkotykowej był głęboko odczuwalny także przez naszą policję” – powiedział. „Dane pokazują, że chociaż ucierpiała ludność cywilna, wielu funkcjonariuszy również zapłaciło cenę na różne sposoby”.
Tymczasem podsekretarz sprawiedliwości Raul Vasquez odniósł się do wcześniejszych zeznań Duterte podczas przesłuchania w Senacie na temat istnienia „szwadronu śmierci”, który wykonywał jego rozkazy likwidowania przestępców, gdy był burmistrzem miasta Davao.
„To zostanie dokładnie zbadane… Departament Sprawiedliwości zajmie się później przesłuchaniami w tej sprawie. Zostanie zbadane i rozważone, czy oświadczenie byłego prezydenta Rodrigo Duterte może stanowić mocny dowód, ale zgodnie z prawem przyznanie się do odsetek jest naprawdę czymś solidnym” – powiedział Vasquez w niedzielnym wywiadzie dla dzBB.
„Nie chcemy jednak wyprzedzić procesu, ponieważ Departament Sprawiedliwości, za pośrednictwem Prokuratury Krajowej, będzie tym, który później zbada tę sprawę” – dodał. —z raportem Frances Mangosing