Prezydent Władimir Putin potwierdził, że Rosja przetestowała hipersoniczny pocisk średniego zasięgu podczas ataku na ukraińskie miasto Dniepr na Ukrainie.
Kreml stwierdził, że atak był odpowiedzią na niedawne użycie przez Ukrainę rakiet dostarczonych przez USA i Wielką Brytanię w celu wycelowania w terytorium Rosji.
Joe Biden, ustępujący prezydent USA, i jego administracja dopiero niedawno dali Ukrainie zielone światło na przeprowadzenie ataków dalekiego zasięgu na Rosję, co doprowadziło do eskalacji napięcia.
Pentagon oświadczył, że Stany Zjednoczone zostały powiadomione o wystrzeleniu rakiety kanałami zmniejszania ryzyka nuklearnego.
Oto, co musisz wiedzieć:
Czym jest Oreshnik, nowy rosyjski pocisk balistyczny?
Nowy pocisk balistyczny średniego zasięgu „Oresznik”, co po rosyjsku oznacza leszczyna, to broń zdolna do przenoszenia broni nuklearnej, o której wcześniej nie mówiono publicznie.
Pentagon twierdzi, że jego bazą jest międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) „RS-26 Rubezh”.
Pociski hipersoniczne poruszają się z prędkością co najmniej 5 Machów – pięć razy większą od prędkości dźwięku – i mogą manewrować w trakcie lotu, co utrudnia ich śledzenie i przechwytywanie.
Pocisk może mieć od trzech do sześciu głowic bojowych – napisał w tabloidzie „Komsomolskaja Prawda” ekspert wojskowy Wiktor Baranets.
Igor Korotczenko, redaktor moskiewskiego dziennika Obrona Narodowa, powiedział państwowej agencji informacyjnej TASS, że na podstawie materiału wideo ze strajku Oreshnik ma wiele niezależnie kierowanych głowic bojowych.
Dlaczego Rosja użyła tego pocisku właśnie teraz?
Rosja jest w trybie odwetu.
Wystrzelenie nastąpiło po tym, jak Ukraina po raz pierwszy wystrzeliła na terytorium Rosji rakiety dostarczone przez USA i Wielką Brytanię, co doprowadziło do eskalacji napięcia w trwającym prawie trzy lata konflikcie.
Nastąpiło to po uchyleniu nałożonego przez Waszyngton zakazu wobec Kijowa używania precyzyjnych wojskowych systemów rakiet taktycznych (ATACMS) do ataków na cele w Rosji.
Moskwa twierdzi, że we wtorek wystrzelono w kierunku Rosji sześć amerykańskich rakiet ATACMS, a w czwartek brytyjskie rakiety manewrujące Storm Shadow i amerykańskie HIMARS.
Moskwa twierdzi, że sprawia to, że kraje zachodnie, które zezwalają Ukrainie na użycie swoich rakiet do uderzania w Rosję, są bezpośrednimi uczestnikami konfliktu.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że Moskwa „nie ma wątpliwości”, że Waszyngton zrozumiał, że atak na Dniepr był ostrzeżeniem.
„Głównym przesłaniem jest to, że lekkomyślne decyzje i działania krajów zachodnich, które produkują rakiety, dostarczają je na Ukrainę, a następnie biorą udział w przeprowadzaniu uderzeń na terytorium Rosji, nie mogą pozostać bez reakcji strony rosyjskiej” – powiedział Pieskow.
Co Putin powiedział o atakach?
W czwartkowym nieplanowanym wystąpieniu telewizyjnym Putin powiedział, że atak na Dniepr był testem w warunkach bojowych „jednego z najnowszych rosyjskich systemów rakietowych średniego zasięgu”.
Putin powiedział, że został rozmieszczony „w niejądrowej konfiguracji hipersonicznej” i stwierdził, że „test” zakończył się sukcesem i osiągnął swój cel.
Putin powiedział, że obrona powietrzna nie może przechwycić „Oresznika”.
„Nowoczesne systemy obrony powietrznej… nie są w stanie przechwycić takich rakiet. To niemożliwe” – stwierdził Putin.
„Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości przeciwdziałania takiej broni” – pochwalił się prezydent.
Putin oświadczył także, że Rosja „zajmie się kwestią dalszego rozmieszczenia rakiet średniego i krótszego zasięgu w oparciu o działania Stanów Zjednoczonych i ich satelitów”.
Co Ukraina powiedziała o strajku?
Kijów twierdził, że Rosja użyła w kierunku Dniepru międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) wraz z serią innych rakiet.
Władze lokalne podały, że atak uderzył w obiekt infrastrukturalny i ranił dwóch cywilów.
Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł przed „wyraźną eskalacją”.
Międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) ma zasięg 1000–5500 km (621–3418 mil), czyli mniej niż pocisk balistyczny średniego zasięgu.
Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy podał, że rakieta została wystrzelona z 4. poligonu rakietowego Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim w Rosji i przeleciała 15 minut przed uderzeniem w Dniepr.
Pocisk miał sześć głowic bojowych, z których każda zawierała sześć pocisków przeciwpancernych. Maksymalna prędkość, jaką osiągnął pocisk, wynosiła 11 Machów.
Co stanie się dalej?
NATO zorganizuje we wtorek nadzwyczajne spotkanie z Ukrainą w siedzibie sojuszu w Brukseli, aby omówić użycie rakiety przez Moskwę, podało w piątek źródło NATO.
Zachodni sojusz wojskowy potwierdził, że Rada NATO Ukraina, skupiająca ambasadorów NATO sojuszników i ich ukraińskich odpowiedników, zbierze się na prośbę Kijowa, nie podał jednak żadnych szczegółów na temat tematu rozmów.