MANILA, Filipiny — Przedstawiciel 3. okręgu Manili Joel Chua przypomniał opinii publicznej, że czas wiceprezydent Sary Duterte został zmarnowany nie dlatego, że prawodawcy powstrzymywali się od zadawania jej pytań na temat wykorzystania funduszy przez jej biuro, ale dlatego, że nie złożyła przysięgi, że będzie mówić prawdę.
W piątkowym wywiadzie dla reporterów zajmujących się Izbą Reprezentantów Chua została zapytana o twierdzenia Duterte, że opuściła pierwsze przesłuchanie komisji w sprawie dobrego rządzenia i odpowiedzialności publicznej za kwestie wykorzystania funduszy jej biur, ponieważ marnowała czas na to, że prawodawcy nie pytali jej o to. pytania.
Chua powiedział jednak, że zadawanie pytań wiceprezydentowi będzie niemożliwe, ponieważ wszystkie osoby odpowiedzialne za zasoby muszą złożyć przysięgę.
„Nie złożył przysięgi. Więc (my) tego nie chcemy, ponieważ zgodnie z naszymi zasadami wszyscy proszeni muszą złożyć przysięgę. Jednak nie przysiągł. Zatem naszym zdaniem nie będzie miało znaczenia, co powie, jeśli nie złoży przysięgi” – powiedział Chua, przewodniczący komisji Izby Reprezentantów.
(Nie złożyła przysięgi. Więc tego nie chcemy, bo zgodnie z naszymi zasadami ci, których przepytujemy, powinni byli złożyć przysięgę. Ale ona nie złożyła przysięgi. Zatem w naszym przekonaniu słowa, które powiedziała wspomnę, że nie będzie nosić ciężaru, ponieważ nie złoży przysięgi.)
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Na pierwszym przesłuchaniu panelu 18 września Duterte odmówił złożenia przysięgi, twierdząc, że jest ona wymagana jedynie w przypadku świadków. Kiedy Duterte powiedziano, że świadków „uważa się za osoby posiadające wiedzę”, upierała się, że zeznania pod przysięgą są przeznaczone wyłącznie dla świadków.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
PRZECZYTAJ: Panel Izby usprawiedliwia szefa prawnego OVP po odmowie złożenia przysięgi
Chua wyjaśnił również, że choć prawdą jest, że Duterte nie był zapraszany od trzeciego do piątego przesłuchania komisji, panel rozesłał zaproszenia na pierwsze i drugie przesłuchanie.
Duterte był obecny na pierwszej rozprawie, ale podczas tego spotkania wiceprezydent odmówił złożenia przysięgi. Ponieważ Duterte nie stawił się na drugiej rozprawie, Chua oświadczył, że nie zawracają sobie głowy wysyłaniem kolejnych zaproszeń.
„No cóż, właściwie został zaproszony na pierwszą, a potem na drugą rozprawę, wiadomo, co się stało na pierwszej rozprawie, był obecny, ale nie chciał składać ślubowania. Dlatego przeprosił, szanujemy go jako drugiego najwyższego urzędnika w naszym kraju” – wyjaśnił Chua.
(No tak, zaprosiliśmy ją na pierwszą i drugą rozprawę, ale na pierwszej rozprawie, wiadomo, co się stało, była, ale nie złożyła przysięgi. Więc poprosiła o usprawiedliwienie i my to szanujemy, bo jest drugim najwyższym urzędnikiem w naszym kraju.)
„Na drugiej rozprawie nie był obecny. Zatem na trzecie lub piąte przesłuchanie nie zaprosiliśmy go z szacunku do niego. Jednak to, co pan powiedział na rozprawie w Senacie, było prawdą, powiedział, że nie został zaproszony. Dlatego ponownie kierujemy do niego zaproszenie” – dodał.
(Ale na drugim przesłuchaniu nie była obecna. Zatem na trzecim i piątym przesłuchaniu nie zapraszaliśmy jej już ze względu na szacunek. hindi na po namin siya in-invite para bilang respeto sa kanya. Ale to, co powiedziałeś, to miała rację co do przesłuchania w Senacie, stwierdziła, że nie została zaproszona, więc ponownie skierowaliśmy do niej zaproszenie.)
W środę podczas przesłuchania komisji czteroosobowej Izby Reprezentantów Duterte pojawiła się rzekomo, aby wesprzeć swojego ojca, byłego prezydenta Rodrigo Duterte, który był jedną z osób pomagających w dochodzeniu w sprawie rzekomych okrucieństw wojny narkotykowej.
To właśnie w tym momencie członkowie sekretariatu Komisji Dobrego Rządu i Odpowiedzialności Publicznej zwrócili się do Duterte z prośbą o zaproszenie na kolejne przesłuchanie, które odbędzie się 20 listopada.
PRZECZYTAJ: Obecność wiceprezydenta Duterte na przesłuchaniu taty zapewnia jej kolejne zaproszenie do Izby Reprezentantów
Zdaniem Chua komisja postawiła już sobie za cel umożliwienie młodszemu Duterte przedstawienia swojej wersji.
„Komisja dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić jej wszelkie możliwości przedstawienia swojej wersji” – stwierdziła Chua.
„Odmówiła udziału w trzeciej, czwartej i piątej rozprawie zaplanowanych na 17 października, 5 listopada i 11 listopada po złożeniu oficjalnego pisma stwierdzającego, że nie będzie obecna” – zauważył Chua. „Wiceprezydent miała każdą okazję, aby wyjaśnić sposób wykorzystania w jej biurze funduszy publicznych, zwłaszcza tych, które są chronione przed typowymi procesami audytu ze względu na poufność”.
Komisja bada domniemane niewłaściwe wykorzystanie funduszy w Kancelarii Wiceprezydenta (OVP) i w Departamencie Edukacji pod rządami Duterte, w tym rzekome nieprawidłowości w wydatkach poufnych funduszy.
PRZECZYTAJ: Wydatki z poufnego funduszu Sary Duterte budzą nowe, kolejne wątpliwości
Komisja ds. Audytu (COA) wydała zawiadomienie o odmowie przyznania 73,2 mln P z poufnego funduszu OVP na rok 2022 wynoszącego 125 mln P – pozycja, która według kilku prawodawców nie powinna być w ogóle dostępna, ponieważ pierwotny budżet został opracowany za czasów byłej wiceprezydent Leni Robredo nie posiadała tego przedmiotu.
Obserwacje skłoniły komisję do sprawdzenia kwestii wykorzystania budżetu OVP.