Środa, 6 listopada 2024 – 06:30 WIB
Djakarta – Wpływowa Tirta Mandira Hudhi, znana jako Doctor Tirta, zapewnia, że użycie galonów z poliwęglanu nie jest niebezpieczne. Przekazał to po kampanii dotyczącej zagrożeń związanych z bisfenolem A (BPA) w galonach poliwęglanowych lub galonach wielokrotnego użytku.
Przeczytaj także:
W odniesieniu do wina Muscat Shine w Dżakarcie, BPOM: nie wykryto pozostałości chloropiryfosu
Tirta wyjaśniła, że BPA to substancja tworząca tworzywa sztuczne, stosowana od dziesięcioleci nie tylko w galonach, ale także w różnych opakowaniach żywności. Kontynuował: BPOM ustaliło również limit migracji BPA do żywności, a mianowicie 0,06 miligrama, jeśli nastąpi rozkład. Przewiń, aby uzyskać pełne informacje, dalej!
„Oznacza to, że jeśli nadal jest znacznie poniżej progu BPOM, oznacza to, że jest bezpieczny” – stwierdził na swoim Instagramie @Dr.Tirta, cytowanym ze środy 6 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
Centrum Badań Konsumenckich bada galonową wodę pitną w 33 szpitalach. Oto wyniki!
Absolwentka wydziału medycznego Uniwersytetu Gadjah Mada (UGM) wyjaśniła, że bezpieczny próg BPOM nie różni się zbytnio od progu podanego przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), a mianowicie 0,05 miligrama. Kontynuował, w wielu opublikowanych badaniach stwierdza się, że zawartość BPA jest nadal znacznie poniżej ustalonego bezpiecznego limitu.
Przeczytaj także:
DPR zwraca się do BPOM o koordynację z Agencją ds. Kwarantanny w celu monitorowania dystrybucji wina muskatowego
Wyniki badań Instytutu Technologii w Bandung (ITB) nie wykazały nawet migracji BPA z galonów do wody pitnej. Badania te dowodzą, że woda pitna z galonów wielokrotnego użytku jest nadal bardzo bezpieczna.
Wyjaśnił, że niebezpieczne byłoby przedostanie się BPA do organizmu, gdyby przekroczyło dopuszczalny limit. Matematycznie rzecz biorąc, człowiek musi wypić jednorazowo 10 tysięcy litrów wody, aby BPA był niebezpieczny dla zdrowia człowieka.
„Ponieważ jest powiązany z ustalonym progiem. Jest więc faktycznie bezpieczny (jeśli jest spożywany poniżej progu)” – powiedział.
Kontynuował, BPA rozpuści się z opakowań żywności tylko pod wpływem ogrzewania powyżej 70 stopni. Oznacza to, dodał, że jeśli ogrzewanie nie wpłynie na tę substancję, substancja tworząca tworzywo sztuczne nie będzie migrować do żywności ani napojów.
Ekspert ds. polimerów ITB, prof. Akhmad Zainal Abidin, wyjaśnił, że podgrzanie plastiku na bazie BPA do temperatury powyżej 70 stopni Celsjusza rzeczywiście może spowodować uwolnienie BPA do wody w opakowaniu. Kontynuował jednak, że organizm ludzki posiada mechanizm ponownego wydalania cząstek BPA, które dostają się do organizmu wraz z moczem, potem i tak dalej.
„Dlatego normalne narażenie na BPA w zdrowym organizmie na ogół nie ma wpływu na zdrowie” – stwierdził.
Prezes Zarządu Centralnego Indonezyjskiego Stowarzyszenia Ekspertów ds. Zdrowia Publicznego (IAKMI) Hermawan Saputra zapewnia bezpieczeństwo wody pitnej pochodzącej z galonów wielokrotnego użytku. Podkreślił, że galony te posiadają już normy SNI i przeszły szereg badań oraz testów przydatności do spożycia.
„Jeśli wszystkie produkty, zwłaszcza opakowania, mają standardy SNI, jest to znak, że ich poziom tolerancji na zanieczyszczenia nie jest niebezpieczny” – podsumował.
Następna strona
„Ponieważ jest powiązany z ustalonym progiem. Jest więc faktycznie bezpieczny (jeśli jest spożywany poniżej progu)” – powiedział.