Carol Lombardini ustępuje ze stanowiska prezesa AMPTP

Carol Lombardini, przewodnicząca Stowarzyszenia Producentów Filmowych i Telewizyjnych od 2009 roku, ustępuje ze stanowiska.

Po 15 latach na najwyższym stanowisku w studiu i przedstawicielu streamera przejdzie na stanowisko doradcze. Rzecznik AMPTP powiedział w czwartek, że Lombardini od dawna planował przejście na emeryturę w 2025 r.

„Jesteśmy niezwykle wdzięczni Carol za jej wieloletnie przewodnictwo w AMPTP i życzymy jej wszystkiego najlepszego na emeryturze” – powiedział rzecznik. „Była stałym i nieocenionym orędownikiem przy stole negocjacyjnym, wzmacniającym relacje z naszymi partnerami związkowymi na każdym kroku. Cieszymy się, że Carol nie odeszła daleko, ponieważ będzie nadal pełnić funkcję Prezydenta, podczas gdy my będziemy kontynuować pełne poszukiwania jej następczyni, a następnie przejdzie na stanowisko doradcze, gdy będziemy kontynuować naszą przemianę w przywódców nowego pokolenia w AMPTP.”

Wiadomość ta pojawia się nieco ponad rok po bliźniaczych strajkach robotniczych w Hollywood, zorganizowanych przez WGA i SAG-AFTRA, które sparaliżowały Hollywood, a działania te nadal wywierają wpływ na branżę, od filmowej i telewizyjnej po wystawy i produkcję lokalną.

Słyszymy, że poszukiwania jej następcy trwają i oczekuje się, że dotkną wielu prawników zajmujących się prawem pracy oraz kadry kierowniczej w branży.

Chociaż odchodzi na własnych warunkach, nie było tajemnicą, że wśród czołowych szefów studiów panowały podziały co do skuteczności Lombardini w pierwszym i jedynym poważnym sporze pracowniczym podczas jej kadencji. Strajk WGA rozpoczęty w maju 2023 roku trwał 148 dni, natomiast gildia aktorów – 118 dni. Obydwa związki ostatecznie zawarły ze związkami trzyletnie umowy.

Lombardini pracuje dla AMPTP od jej powstania w 1982 r., a został prezesem tuż po strajku WGA w latach 2007–2008. Jak podaje strona internetowa AMPTP, jako prezydent była głównym negocjatorem ponad 80 ogólnobranżowych negocjacji pracowniczych z cechami i związkami zawodowymi branży rozrywkowej w imieniu ponad 350 producentów filmów i programów telewizyjnych.

Zrodlo