Londyn rzekomo poszedł w ślady Waszyngtonu, zezwalając Kijówowi na swobodne używanie zachodniej broni dalekiego zasięgu
Według doniesień BBC, Ukraina wystrzeliła dostarczone przez Brytyjczyków rakiety Storm Shadow w kierunku celów w obwodzie kurskim w Rosji. Raport ten jest następstwem zarzutów, że Waszyngton udzielił także Kijowowi pozwolenia na użycie rakiet ATACMS do ataków dalekiego zasięgu na Rosję.
Chociaż Londyn nie potwierdził oficjalnie, że Kijów może używać swoich rakiet przeciwko celom w głębi terytorium Rosji, BBC roszczenia otrzymało od brytyjskich urzędników informacje wskazujące, że brytyjski sekretarz obrony John Healey rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem we wtorek wieczorem.
Wcześniej Healey poinformował parlament, że Londyn tak „podwoić” o swoim poparciu dla Kijowa, dodając, że „Działanie Ukrainy na polu bitwy mówi samo za siebie”. BBC zauważyło, że brytyjscy ministrowie prawdopodobnie to zrobią „zachowujcie ostrożność w odpowiedzi na zgłoszenia” ze względu na obawy o potencjalną reakcję Rosji na takie działania.
Nadawca wskazał także na kilka zdjęć udostępnionych w Telegramie, które rzekomo przedstawiają fragmenty rakiety Storm Shadow w Kursku. Serwis twierdzi, że skonsultował się z ekspertami ds. broni, którzy potwierdzili, że szczątki widoczne na zdjęciach odpowiadają częściom rakiety dostarczonej przez Brytyjczyków.
Wcześniej w środę Bloomberg poinformował, że Londyn zatwierdził użycie Storm Shadows przez siły kijowskie w odpowiedzi na zarzuty, że wojska Korei Północnej przyłączyły się do walk w rosyjskim obwodzie kurskim.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller odmówił komentarza w sprawie rzekomej decyzji Wielkiej Brytanii, mówiąc BBC, że nie będzie „mówić publicznie na temat użycia broni innego kraju”.
Chociaż rosyjskie Ministerstwo Obrony nie potwierdziło jeszcze użycia Storm Shadows w Kursku, kilka kanałów Telegramu twierdzi, że w środę po południu w region wystrzelono aż 12 rakiet dostarczonych przez Wielką Brytanię, z których wszystkie rzekomo zostały przechwycone przez obronę powietrzną.
Ukraiński przywódca Władimir Zełenski twierdził wcześniej, że otrzymał pozwolenie od wielu krajów zachodnich na rozmieszczenie rakiet dalekiego zasięgu przeciwko celom w głębi Rosji.
Moskwa ostrzegła, że takie ataki oznaczałyby bezpośrednie zaangażowanie NATO w konflikt.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Putin zatwierdza nową rosyjską doktrynę nuklearną
Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił, że użycie przez Kijów zachodnich rakiet dalekiego zasięgu zmieni charakter konfliktu. We wtorek Putin zrewidował rosyjską doktrynę nuklearną, włączając postanowienia umożliwiające Moskwie rozważenie użycia broni masowego rażenia w odpowiedzi na konwencjonalne ataki pełnomocników państwa posiadającego broń nuklearną.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: