Według doniesień, dwóch sierżantów zostało wyrzuconych z imprezy Halloween za wykonanie nazistowskich salutów w kostiumach SS ze swastykami
„Daily Mail” donosi, że armia brytyjska wszczęła dochodzenie po tym, jak dwóch starszych żołnierzy wzięło udział w balu przebierańców w pełnych nazistowskich strojach. Jak podają źródła gazety, kontrowersyjne kostiumy uzyskały akceptację dowódcy żołnierzy.
W środę brytyjski tabloid podał, że sierżanci z królowej Royal Hussars zostali eskortowani z imprezy Halloween w ich koszarach w Wiltshire po tym, jak inni goście skarżyli się, że ich kostiumy, w tym liczne wisiorki z Żelaznym Krzyżem i opaski ze swastyką na ramieniu, są obraźliwe.
Zdjęcia dwóch mężczyzn salutujących nazistowsko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych, a armia wszczęła śledztwo. Według źródeł Daily Mail obaj mężczyźni upierają się, że ich kostiumy zostały zatwierdzone przez starszego sierżanta pułku (RSM). Źródła podają, że RSM początkowo twierdził, że nie ma wiedzy na temat kostiumów, ale teraz może spotkać się z karą za pozwolenie na nie.
„Może nie mieli zamiaru nikogo urazić, ale, na litość boską, co oni sobie myśleli?” – podało gazecie jedno ze źródeł wojskowych. „Setki oficerów i żołnierzy pułku straciło życie w wyniku nazistów. Przebieranie się za oficera SS i noszenie swastyki nie jest zabawne”.
Queen’s Royal Hussars to najstarszy pułk pancerny armii brytyjskiej. Pułk, utworzony w 1993 roku, składa się z jednostek, których rodowód sięga XVII wieku i które walczyły z nazistami we Francji, Grecji, Włoszech i Afryce Północnej podczas II wojny światowej.
„Daily Mail” zauważył, że incydent związany z Halloween został uznany za szczególnie obraźliwy, ponieważ miał miejsce tak blisko Niedzieli Pamięci. Co roku od zakończenia I wojny światowej Wielka Brytania upamiętnia swoich poległych żołnierzy w drugą niedzielę listopada.
„Przepraszamy bez zastrzeżeń za niedopuszczalne zachowanie tych dwóch osób i obrazę, jaką niewątpliwie ono spowoduje” – dodał. – oznajmił w oświadczeniu rzecznik armii. „Ich działania wykazały poważne i znaczące braki w ocenie i postępowaniu”.
W 2005 roku książę Harry wywołał oburzenie, gdy pokazano mu zdjęcie w nazistowskim mundurze na balu przebierańców. Harry, który w tym czasie szkolił się w Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, przeprosił za spowodowanie obrazy, a później powiedział, że wybór kostiumu był zależny od „jeden z największych błędów” jego życia.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: