Kraje zachodnie, które sprzedają broń Izraelowi, mogą zostać zmuszone do ponownej oceny swoich umów handlowych po nakazach aresztowania wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) przeciwko izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu i jego byłemu ministrowi obrony Yoavowi Gallantowi za „zbrodnie wojenne” i „zbrodnie” przeciwko ludzkości” w Gazie – twierdzą eksperci.
Nakazy wydano w związku z ciągłymi izraelskimi bombardowaniami i kampanią wojskową w Strefie Gazy, gdzie według urzędników ds. zdrowia od 7 października 2023 r. zginęło ponad 44 000 Palestyńczyków.
Wszystkie 124 kraje będące sygnatariuszami Statutu Rzymskiego MTK są obecnie prawnie zobowiązane do aresztowania Netanjahu i Gallanta, jeśli postawią stopę na ich terytorium.
Nie jest jasne, czy kraje dostarczające broń krajowi, którego przywódcy są oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości, można uznać za współwinne, ale eksperci twierdzą, że niektórzy dostawcy będą musieli dokładnie rozważyć, czy chcą nadal wspierać Izrael w jego wojnie w Strefie Gazy.
Które kraje dostarczają broń Izraelowi?
Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) w Sztokholmie oszacował, że w latach 2019–2023 Izrael był 15. największym importerem broni na świecie.
Stwierdzono, że Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania eksportują broń do Izraela.
Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowanego 23 lutego 2024 r. wynika, że Kanada i Australia również eksportowały broń do Izraela.
USA
Według SIPRI Izrael zaimportował 69 procent swojej broni z USA w latach 2019–2023. Zasada zapewniająca Izraelowi „jakościową przewagę militarną” została zapisana w prawie amerykańskim w 2008 roku.
Po 7 października 2023 r., kiedy Izrael rozpoczął swój ciągły atak na Strefę Gazy w następstwie prowadzonego przez Hamas ataku na wioski i placówki wojskowe w południowym Izraelu, Stany Zjednoczone jeszcze bardziej zwiększyły transfer broni do Izraela. W zeszłym miesiącu Waszyngton ogłosił, że wyśle do Izraela swój zaawansowany system obrony przeciwrakietowej Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) wraz z żołnierzami amerykańskimi, którzy będą obsługiwać ten system.
W środę Senat USA odrzucił inicjatywę niezależnego senatora z Vermont Berniego Sandersa, mającą na celu zablokowanie serii planowanych sprzedaży broni do Izraela. Sanders przedstawił projekt ustawy przeciwko wartemu 20 miliardów dolarów kontraktowi na broń, który został zatwierdzony przez administrację prezydenta Joe Bidena.
Jak dotąd Stany Zjednoczone, które nie są sygnatariuszem Statutu Rzymskiego MTK, nie wykazały żadnych oznak gotowości do ograniczenia lub wstrzymania dostaw broni dla Izraela. „Zasadniczo odrzucamy decyzję sądu o wydaniu nakazów aresztowania wyższych urzędników izraelskich” – powiedziała reporterom rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Opinię tę podzielało wielu polityków obu partii w USA.
Niemcy
SIPRI szacuje, że broń wysyłana przez Niemcy stanowi 30 procent izraelskiego importu broni, co stanowi dziesięciokrotny wzrost w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. Niemcy wysyłają do Izraela głównie sprzęt morski, w tym fregaty i torpedy.
W marcu Nikaragua wniosła sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), zwracając się do sądu o nakazanie Niemcom natychmiastowego zaprzestania eksportu broni do Izraela, ponieważ „pomoc ta jest wykorzystywana lub mogłaby zostać wykorzystana do popełnienia lub ułatwienia poważnych naruszeń konwencji o ludobójstwie Konwencji, międzynarodowego prawa humanitarnego lub innych bezwzględnie obowiązujących norm powszechnego prawa międzynarodowego”.
30 kwietnia sąd odrzucił wniosek, stwierdzając, że wartość pieniężna broni, na którą Niemcy wydały pozwolenia na wywóz, spadła. W czerwcu kilku Palestyńczyków w Gazie złożyło wnioski do sądu administracyjnego w Berlinie o zaprzestanie eksportu broni przez niemiecki rząd. Te wnioski również zostały odrzucone.
We wrześniu rzecznik niemieckiego Ministerstwa Gospodarki powiedział: „Nie ma niemieckiego bojkotu eksportu broni przeciwko Izraelowi”.
Wielka Brytania
Dane SIPRI pokazują, że chociaż Wielka Brytania nie dostarczyła Izraelowi większego uzbrojenia od lat 70. XX wieku, dostarczyła komponenty do różnych systemów, takich jak samolot bojowy F-35.
„Od 4 grudnia 2023 r. rząd Wielkiej Brytanii nie dostarczył Izraelowi żadnego śmiercionośnego ani innego sprzętu wojskowego” – powiedział parlamentowi w kwietniu 2024 r. ówczesny minister stanu ds. sił zbrojnych Leo Docherty.
Oficjalne dane dotyczące zezwoleń na eksport w czerwcu 2024 r. wykazały, że od 7 października 2023 r. zatwierdzono 108 licencji, których Izrael był odbiorcą.
We wrześniu tego roku Wielka Brytania zawiesiła 30 z łącznej liczby 350 licencji. Te 30 dotyczyło broni, która według Wielkiej Brytanii była używana w operacjach wojskowych w Gazie.
Które inne kraje ograniczyły sprzedaż broni podczas wojny?
Francja
Według danych SIPRI Francja nie wysłała broni do Izraela w latach 2019–2023, a ostatni raz broń wysłała w 1998 r.
Francja dostarcza jednak komponenty używane do budowy broni.
W czerwcu francuski portal mediów śledczych Disclose ujawnił, że Francja wysłała sprzęt elektroniczny do dronów podejrzanych o wykorzystywanie do bombardowań ludności cywilnej w Gazie.
W październiku prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział francuskim mediom: „Uważam, że dzisiaj priorytetem jest powrót do rozwiązania politycznego i zaprzestanie dostarczania broni do walki w Gazie”. Dodał: „Francja nie dostarcza żadnych”.
Włochy
SIPRI szacuje, że broń wysłana przez Włochy do Izraela stanowiła 0,9% izraelskiego importu broni w latach 2019–2023. Włochy wysyłały głównie lekkie helikoptery i działa morskie.
Rząd włoski wielokrotnie zapewniał, że od wybuchu wojny Włochy nie wysłały broni do Izraela.
Premier Giorgia Meloni powiedziała we włoskim Senacie w październiku tego roku: „Rząd natychmiast zawiesił wszystkie nowe pozwolenia na eksport i wszystkie umowy podpisane po 7 października [2023] nie zostały zrealizowane.”
Jednak w marcu tego roku włoski minister obrony Guido Crosetto powiedział, że pomimo tych zapewnień Włochy wysłały Izraelowi pewną ilość broni.
Crosetto powiedział, że była to broń, na którą zamówienia podpisano przed 7 października.
Niezależne włoskie media Altreconomia przeanalizowały dane agencji statystycznej ISTAT i podały, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku Włochy wysłały do Izraela broń i amunicję o wartości 2,1 mln euro (2,2 mln dolarów).
Hiszpania
Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej i Współpracy wydało w lutym 2024 r. komunikat prasowy, w którym stwierdziło, że sprzedaż broni do Izraela nie była zezwolona od 7 października 2023 r.
Euronews podał, że hiszpańscy dziennikarze śledczy ustalili, że w listopadzie 2023 r. amunicja o wartości 987 000 euro (1,03 mln dolarów) została wysłana do Izraela na podstawie licencji zatwierdzonej przed 7 października 2023 r.
Kanada
W lutym tego roku kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly powiedziała, że Kanada wstrzyma wszelkie dostawy broni do Izraela.
Jednak działacze twierdzili, że zamiast tego Kanada wysyła broń do Izraela przez Stany Zjednoczone.
We wrześniu Joly powiedział, że Kanada zawiesiła 30 zezwoleń na sprzedaż broni do Izraela. Nie jest jasne, ile w sumie istnieje pozwoleń.
Joly dodała, że Kanada rozwiązała kontrakt z amerykańską firmą, która miałaby sprzedawać Izraelowi broń wyprodukowaną w Quebecu.
Belgia, firma japońska
Belgia i japońska firma również zawiesiły eksport broni do Izraela.
W jaki sposób nakazy aresztowania wydane przez MTK mogą wpłynąć na sprzedaż broni do Izraela?
Wydając nakazy aresztowania Netanjahu i Gallanta w związku ze zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości, „MTK postawił także pewne żądanie krajom zachodnim, zarówno w Ameryce Północnej, jak i w całej Europie”, Neve Gordon, profesor prawa międzynarodowego na Queen Mary Uniwersytet Londyński powiedział Al Jazeerze.
„A to ma związek z rodzajem umów handlowych, które mają z Izraelem – przede wszystkim z handlem bronią”.
Dodał: „Jeśli przywódcy Izraela zostaną oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości, oznacza to, że broń dostarczana przez narody zachodnie jest wykorzystywana do popełniania zbrodni przeciwko ludzkości”.
Decyzja MTK może zatem skłonić więcej krajów zachodnich do nałożenia embarga na eksport broni do Izraela, powiedział izraelskiej gazecie Haaretz Eran Shamir-Borer, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Narodowego i Demokracji w Izraelskim Instytucie Demokracji. Shamir-Borer był wcześniej żołnierzem izraelskiej armii.
Większość krajów posiada memorandum w sprawie handlu bronią, które określa warunki handlu bronią, powiedział Gordon.
W każdym memorandum zapis wyraźnie stwierdza, że kraj „nie może wysyłać broni podmiotowi, który używa tej broni do poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego, takiego jak cztery Konwencje genewskie z 1949 r. i protokoły dodatkowe z 1977 r.”.
Powiedział, że jak dotąd wiele krajów albo zignorowało te przepisy, albo jedynie nieznacznie ograniczyło rodzaje wysyłanej broni.
Jednakże teraz, gdy nakazy zostały wydane, kraje te można również prawdopodobnie uznać za współwinne zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.
„Zakładam, że organizacje pozarządowe w tych krajach złożą petycje do sądów krajowych, aby zakwestionować legalność dalszego wysyłania broni do Izraela.
„Nawet przed decyzją MTK Hiszpania, Wielka Brytania i Francja ograniczyły wysyłaną broń, ale teraz myślę, że istnieje szansa, że będą musiały ją jeszcze bardziej ograniczyć”.