MANILA, Filipiny – Maria Justin Mosquido w ciągu jednego dnia odwiedziła pięć różnych szpitali, aby znaleźć psychiatrę, który mógłby zbadać jej 7-letnią córkę, uczennicę trzeciej klasy szkoły publicznej w Malabon City, która doświadczała przemocy w szkole .
29-letnia gospodyni domowa powiedziała, że o „traumie”, jakiej doświadczyła jej córka, po raz pierwszy dowiedziała się w drugiej klasie, kiedy nalegała, aby opuściła krótki letni obóz szkoleniowy ze strachu przed spotkaniem z kolegami z klasy.
„W połowie ostatniego roku szkolnego skarżyła się mi, że jej koleżanka z klasy dostała od niej „baon”. Na początku odrzuciłem to i powiedziałem jej, że można dzielić się jedzeniem” – powiedział Mosquido „Inquirer” w rozmowie telefonicznej. Poprosiła, aby nie wymieniać imienia jej dziecka w tej historii.
„Ale dowiedziałam się, że naprawdę martwiło ją to, że nie chciała uczestniczyć w Krajowym Obozie Naukowym (NLC). Była tylko na dwóch z dziewięciu dni obozu i płakała też, kiedy nadszedł czas pójścia do szkoły” – wspomina. NLC to jeden z programów odzyskiwania wiedzy Departamentu Edukacji (DepEd).
Jej córka również nie mogła spać w nocy i skarżyła się na bóle w klatce piersiowej. Obawiając się o zdrowie swojego dziecka, Mosquido zabrała ją na bezpłatne sesje doradcze organizowane przez władze miast Malabon i Caloocan, ale polecono jej, aby zabrała dziecko do wyspecjalizowanego lekarza.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Brak slotów
Ku jej przerażeniu psychiatrzy pediatryczni we wszystkich szpitalach publicznych i prywatnych, do których chodziła, albo nie mieli przydzielonych miejsc od razu, albo musieli być rezerwowani z miesięcznym wyprzedzeniem.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
W chwili pisania tego tekstu jej córka nie została jeszcze zabrana do psychiatry.
Mosquido podniósł tę kwestię z nauczycielami na początku nowego roku szkolnego. Zareagowali i udzielili reprymendy uczennicy, która nie tylko zabierała jedzenie córce Mosquido, ale pewnego razu spryskała jej twarz alkoholem.
Ponieważ jej córka, obecnie uczennica klasy 3, miała taki sam popołudniowy plan zajęć jak tyran, Mosquido również poprosiła szkołę o przeniesienie jej na poranne zajęcia.
„Naprawdę naciskałam na szkołę, chodziłam tam i z powrotem, a nawet przynosiłam prośby o badania lekarskie, aby udowodnić, że moja córka przeżywa ciężkie chwile. Jeśli odrzucą tę propozycję, zgłoszę tę kwestię doradcy zawodowemu i dyrektorowi” – powiedziała Mosquido. Nauczyciel ostatecznie zgodził się na prośbę Mosquido.
Wyniki badania Edcom 2
Przypadek córki Mosquido odzwierciedla brak polityki przeciwdziałania znęcaniu się w około 10 000 szkół publicznych, a także brak licencjonowanych psychologów i doradców zawodowych, jak podaje Komisja ds. Edukacji Drugiego Kongresu (Edcom 2).
W swoich najnowszych ustaleniach opublikowanych w tym tygodniu Edcom 2 stwierdził, że w 10 018 szkołach prowadzonych przez DepEd „nie ma żadnej lokalnej polityki przeciwdziałania znęcaniu się”, mimo że wymaga tego ustawa Republiki nr 10627 lub ustawa o przeciwdziałaniu znęcaniu się z 2013 r.
RA 10627 nakłada na szkoły podstawowe i średnie obowiązek opracowania „jasnych” zasad i strategii przeciwdziałania znęcaniu się, w tym ustanowienia mechanizmów zgłaszania i zapewniania usług doradczych ofiarom, sprawcom, a nawet zaniepokojonym członkom rodziny.
Szkoła powinna także prowadzić rejestr przypadków i rozpowszechniać kopie polityk przeciwdziałania znęcaniu się, które dyrektor musi wdrożyć, aby jeszcze bardziej podnosić świadomość na temat właściwych procedur, jakie należy podjąć.
Jeżeli szkoły nie spełnią tych wymagań, art. 6 ustawy stanowi, że sekretarz DepEd nałoży „odpowiednie sankcje administracyjne” na błędnych administratorów szkół.
Wpływ znęcania się
Dyrektor wykonawczy Edcom 2, Karol Yee, zauważył wpływ znęcania się na wyniki uczniów w głównych przedmiotach, co wykazało międzynarodowe badanie.
„Uczniowie, którzy nigdy nie doświadczyli prześladowania, uzyskali 351 punktów z matematyki, podczas gdy ci, którzy zgłosili, że byli prześladowani co tydzień, uzyskali 269. W naukach ścisłych ci, którzy nie doświadczyli prześladowania, uzyskali 318, podczas gdy ci, którzy zgłosili, że byli prześladowani co tydzień, uzyskali 214” – stwierdził Yee, cytując Trends in Międzynarodowe badanie matematyczne i przyrodnicze przeprowadzone przez Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych.
„Oprócz pozbawienia naszych uczniów bezpiecznego środowiska szkolnego, znęcanie się wśród naszych uczniów naprawdę daje wymierne skutki” – dodał.
Dane z Programu międzynarodowej oceny uczniów (Piza) wskazują na wysoką częstość występowania znęcania się na Filipinach – w 2022 r. jedna trzecia filipińskich uczniów zgłosiła, że była ofiarą znęcania się co najmniej raz w tygodniu.
Własny monitoring DepEd wykazał, że w roku szkolnym 2022–2023 zarejestrowano łącznie 7742 przypadki znęcania się, w tym znęcania się fizycznego, społecznego, internetowego i związanego z płcią.
Niedobór doradców zawodowych, jak podnosił Edcom 2 w swoich wcześniejszych tegorocznych ustaleniach, to kolejny czynnik uniemożliwiający szkołom publicznym pełne przestrzeganie obowiązkowych zasad przeciwdziałania znęcaniu się.
Na podstawie szacunków Edcom 2 Yee stwierdził, że zapełnienie 4460 obecnych wakatów dla doradców zawodowych w całym kraju zajmie do 14 lat, ponieważ nie ma wystarczającej liczby absolwentów na to stanowisko, co wymaga co najmniej tytułu magistra.
Ustawa o zdrowiu i dobrostanie psychicznym, która ma zaradzić tej luce, jest teraz gotowa do podpisania przez prezydenta Marcosa, powiedział Edcom 2.