Rada Miasta Bilbao sfinalizowała projekt przeloty fotogrametryczne, które pozwolą na wygenerowanie nowej kartografii z komponentem 3D i które powstały we wrześniu i październiku.
odnowić kartografię
Jest to kulminacja początkowej fazy projektu, który ma na celu cel „odnowienie istniejącej kartografii 2D, dostosowanie topologiczne i pełne do miejskiego GISi stworzyć podwaliny pod przyszłą generację cyfrowego bliźniaka miasta, który służy optymalizacji wyszukiwania informacji i zapytań, zarówno z różnych obszarów miejskich, jak i od samych obywateli” – wskazała rada.
dostępne w 2026 roku
Posiada inwestycja o wartości 744 137 euro (z VAT) i szacuje się, że cała dokumentacja będzie gotowa i dostępna pod koniec pierwszego kwartału 2026 roku.
Oprócz analizy i przetwarzania cyfrowych lotów fotogrametrycznych, a topograficzne prace terenowe w celu uzupełnienia pracy informacjami o ewentualnych ukrytych obszarach lub elementach.
Zostaną one jednak zrealizowane trzy kartografie o różnym poziomie szczegółowości. Najbardziej szczegółowa, w skali 1/500, z komponentem 3D, skupi się na obszarach miejskich, nadających się do zabudowy i izolowanych obszarach wiejskich. Łącznie zajmie powierzchnię około 1745 hektarów.
Drugi i trzeci Obejmą swoim zasięgiem całą gminę i tereny przygraniczne dotknięte planowaniem zawartym w nowym PGOU Bilbao w skali odpowiednio 1/2 000 (trzy wymiary) i 1/10 000 (dwa wymiary). Łącznie 4420 hektarów.
Kartografię w skali 1/2000 uzyskamy poprzez połączenie uogólnienia kartografii 1/500 z restytucją i zebraniem danych topograficznych z pozostałego obszaru gminy, natomiast kartografię 1/10 000 uzyskamy wyłącznie poprzez uogólnienie kartografii 1/2000 . Gwarantuje to, że trzy skale zachowają „precyzję wygenerowaną w poprzedniej skali i większą szczegółowość” – podkreśliła rada miejska.
TŁO
Obecnie Rada Miejska im Bilbao posiada kartografię 2D, której początki sięgają 1990 roku i który od ponad 30 lat jest aktualizowany przez Biuro Topograficzne Wydziału Planów Miejskich obszaru Urbanistyki o topografię klasyczną. Mimo to, a ponieważ jest to „żywy element, ma przestarzałe obszary” – wskazała rada.
Jak podkreślił, „Upływ lat oraz rosnące wykorzystanie i zapotrzebowanie na uaktualnioną kartografię podstawową przez różne obszary miejskie i mieszkańców pociąga za sobą potrzebę przeformułowania kartografii. istniejącą mapę 2D i transformację do kartografii 3D jako wstępny krok do przyszłej oficjalnej kartografii BTU (Urban Topographic Base)”, a ten projekt jest na to odpowiedzią.
Zapewnił więc, Nowa kartografia „pozwoli na uzyskanie składowej wysokościometrycznej i topologiczne powiązanie między nimi elementów poszczególnych skal wygenerowane, co zaowocuje lepszą współzależnością z miejskim GIS i przyszłym oficjalnym BTU”.