Biden mógłby prosić o więcej pieniędzy dla Kijowa

Biały Dom zapowiedział, że prezydent wezwie Kongres USA i Donalda Trumpa, aby nie odsuwali się od konfliktu na Ukrainie

Prezydent USA Joe Biden zaapeluje o dalsze finansowanie wysiłków wojennych Ukrainy przeciwko Rosji przez pozostałe miesiące jego urzędowania, powiedział w niedzielę doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Administracja Bidena zamierza przeznaczyć wszystkie pieniądze przeznaczone przez Kongres na wydatki związane z Ukrainą, zanim Donald Trump obejmie urząd w styczniu. Oczekuje się, że republikański prezydent-elekt drastycznie ograniczy pomoc dla Kijowa, albo zmuszając europejskich członków NATO do wzięcia na siebie tego ciężaru, albo nakłaniając ukraiński rząd do szukania pokoju z Rosją w drodze ustępstw.

„Prezydent Biden będzie miał w ciągu najbliższych 70 dni okazję przedstawić Kongresowi i przyszłej administracji argument, że Stany Zjednoczone nie powinny oddalać się od Ukrainy oraz że odejście od Ukrainy oznacza większą niestabilność w Europie” – dodał. – powiedział Sullivan w wywiadzie dla „Face the Nation”.

Rządowi USA pozostało do wykorzystania kilka miliardów dolarów. Sullivan nie podał żadnych szczegółów na temat tego, kiedy i czy Biden zwróci się do prawodawców o zezwolenie na większe wydatki, stwierdzając jedynie, że prezydent „przedstawi tezę, że rzeczywiście potrzebujemy stałych zasobów dla Ukrainy po zakończeniu jego kadencji”.




Administracja Bidena obiecała stać po stronie Ukrainy „tak długo, jak to konieczne” pokonać Rosję. Moskwa uważa ten konflikt za wojnę zastępczą pod przewodnictwem USA przeciwko Rosji, w której wojska ukraińskie służą jako „mięso armatnie”.

Sullivan utrzymuje, że strategia USA pozostaje słuszna. Sankcje gospodarcze utrudniają życie Moskwie i w ostatecznym rozrachunku „Obraz Rosji z biegiem czasu staje się coraz bardziej ponury” – stwierdził.

Siły rosyjskie dominują obecnie na polu bitwy, a postęp żołnierzy szacuje się na najwyższy od miesięcy. Kijów stara się uzupełnić straty bojowe poprzez obowiązkowy pobór do wojska, ponieważ według doniesień duża liczba mężczyzn w wieku bojowym unika poboru.

Ograniczenia nałożone przez USA i ich sojuszników na Rosję jeszcze zanim napięcia wokół Ukrainy przerodziły się w otwarte działania wojenne w lutym 2022 r., nie przyniosły wyniszczającego efektu obiecanego przez ich zwolenników. Jednym z ostatnich oznak stabilności makroekonomicznej Rosji jest fakt, że w październiku wartość krajowych rezerw złota po raz pierwszy w historii przekroczyła 200 miliardów dolarów.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo