Organizacja praw człowieka „Wiasna” donosi, że 1275 więźniów politycznych nadal przebywa w więzieniach i przebywa w trudnych warunkach.
Jak podało jego biuro, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka ułaskawił dziesiątki więźniów politycznych, ale krytycy ostrzegają, że tłumienie sprzeciwu trwa, a od masowych demonstracji w 2020 r. w więzieniach nadal przebywa ponad 1000 osób.
Jak stwierdziła prezydencja w środowym oświadczeniu, 32 więźniów, których ułaskawiono, zostało „skazanych za przestępstwa ekstremistyczne”. Siedemnastu z nich cierpi na choroby przewlekłe, a dziewięciu było po 50. roku życia.
„Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewni kontrolę nad ich przestrzeganiem prawa” – napisano.
Oznaczało to szóstą falę ułaskawień więźniów politycznych od lipca tego roku, w wyniku której uwolniono ogółem 178 osób – wynika z danych opartych na danych organizacji praw człowieka.
„Serce napełnia mnie radością, że na Białorusi ma zostać zwolnionych kolejnych 32 więźniów politycznych” – powiedziała Swiatłana Cichanouska, przebywająca na wygnaniu przywódczyni opozycji, która ogłosiła zwycięstwo w wyborach w 2020 roku.
„Musimy jednak zobaczyć trudną rzeczywistość: represje trwają, a liczba więźniów politycznych stale rośnie” – stwierdziła w poście na platformie mediów społecznościowych X.
Łukaszenka stłumił masowe protesty po kwestionowanych wyborach w 2020 roku.
Został ponownie wybrany na szóstą kadencję z rzędu w głosowaniu odrzuconym przez większość społeczności międzynarodowej w związku z powszechnymi zarzutami o oszustwo. Po wyborach wprowadzono szereg kontrowersyjnych przepisów mających na celu dalsze stłumienie sprzeciwu, w tym kryminalizację krytyki wobec prezydenta.
Według grupy praw człowieka „Wiasna” od 2020 r. w więzieniach przebywa co najmniej 1275 więźniów politycznych.
Większość z nich została skazana za obrazę Łukaszenki, a ponad 500 zostało skazanych na karę więzienia w koloniach karnych – podała grupa.
Według Viasny w miarę jak kraj przygotowuje się do kolejnych wyborów prezydenckich w styczniu 2025 r., represje jeszcze bardziej się nasiliły. Od września do połowy listopada w sądach rozpatrzono co najmniej 1213 spraw o charakterze administracyjnym o charakterze politycznym, z których większość dotyczyła „rozpowszechniania materiałów ekstremistycznych” – podała grupa.
Łukaszenko rządzi krajem od 1994 roku żelazną ręką. Przesunął Mińsk bliżej Moskwy i pozwolił Rosji wykorzystać Białoruś jako punkt postojowy dla swojej inwazji na Ukrainę w 2022 r. – co jeszcze bardziej nadwyrężyło więzi kraju z Zachodem.
Więźniowie polityczni przetrzymywani są w trudnych warunkach, często odmawia się im dostępu do prawników i kontaktu z krewnymi na zewnątrz.
W zeszłym tygodniu uwięziona przywódczyni protestów Maria Kolesnikowa została sfotografowana podczas spotkania z ojcem w czymś, co wyglądało na szpital więzienny – była to pierwsza wiadomość o jej stanie od 20 miesięcy.
Niedawno zwolnieni więźniowie żyjący na emigracji powiedzieli agencji prasowej AFP, że prawie niemożliwe jest prowadzenie normalnego życia na Białorusi jako były więzień polityczny, gdy ludzie pozostają pod ścisłą obserwacją i walczą o znalezienie zatrudnienia.