Batman: Cień Arkham może i jest najnowszą odsłoną długoletniej serii gier, ale oferuje coś odświeżająco wyjątkowego.
Gra, niedawno wydana wyłącznie dla rzeczywistości wirtualnej na platformie Meta Quest 3/3S, poważnie podchodzi do odpowiedzialnego eksplorowania umysłów swoich bohaterów. Na przykład terminy takie jak psychotyczny nie są wymieniane, gdy bohaterowie są agresywni.
A kiedy Batman trafia do więzienia Blackgate pod pseudonimem, z misją odnalezienia złoczyńcy, Króla Szczurów, zanim uderzy, pojawia się konflikt co do tego, czy rozumie, co motywuje napotkanych przestępców. Jak się okazuje, kiedy Batman uczęszcza do sesja terapii grupowej prowadzony przez dr Harleen Frances Quinzel (później znaną jako Harley Quinn), ma tyle samo do powiedzenia na temat traumy z dzieciństwa, co inni więźniowie.
Recenzja „The Plucky Squire”: solidna gra metatekstowa dla młodych duchem
Te i inne wybory były zamierzone – mówi Cień Arkham reżysera Ryana Paytona. W 2023 roku odkrył seria GQ filmy przedstawiający psychiatrę dr H. Erica Bendera, przedstawiający sceny dotyczące zdrowia psychicznego z popularnych filmów i telewizji, w tym fragmenty z Żartowniś.
Bender zauważa, że film „przesadza pogląd, że przemoc i choroby psychiczne są ze sobą powiązane”. Rzeczywiście, ludzie, którzy żyją z chorobami psychicznymi, są znacznie częściej stają się ofiarami przemocy, niż ją popełnić.
Bender zauważył wcześniej, że gra Ordynans: Azyl Arkham, określił Jokera jako psychotycznego, podczas gdy zdaniem Bendera postać była psychopatyczna. Ta różnica może niektórym wydawać się nieistotna, ale Bender twierdzi, że nieprawidłowe etykiety i diagnozy mogą wpływać na to, jak ludzie postrzegają osoby cierpiące na poważne choroby psychiczne i jak osoby cierpiące na takie schorzenia postrzegają siebie.
Jesienią ubiegłego roku Payton poprosił Bendera o konsultację w sprawie Cień Arkham tak, aby gra autentycznie przedstawiała różne zmagania emocjonalne bohaterów, bez uciekania się do niebezpiecznych tropów i stereotypów na temat chorób psychicznych.
Cień w tytule gry ma wiele znaczeń, nawiązując do groźnych tematów, a jednocześnie odwołując się do koncepcji cienia Junga, czyli nieświadomych negatywnych przekonań na swój temat, które projektujemy na innych. Jeśli kiedykolwiek istniał superbohater, który byłby w stanie znieść takie traktowanie, był to Batman – mówi Payton.
Najlepsze historie, które można mashować
„W ostatecznym rozrachunku w grze stajesz twarzą w twarz ze swoim własnym cieniem, poprzez wiele różnych soczewek”.
„W ostatecznym rozrachunku w grze stajesz twarzą w twarz ze swoim własnym cieniem, korzystając z wielu różnych perspektyw” – mówi Payton.
Ale zanim Payton i Bender się spotkali, obaj mieli ważne doświadczenia, które wpłynęły na ich sposób myślenia o zdrowiu psychicznym w popularnej rozrywce.
Payton wspomina grę Final Fantasy VI jako nastolatka, który przedstawiał postać przechodzącą wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym.
„Uczucia, które odczuwałem [were] nie jest to coś, co normalnie czułbym, grając w wiele innych gier wideo, które mógłbym ściągnąć z półki” – mówi Payton. Od tego czasu jego priorytetem jest dokładne przedstawianie zdrowia psychicznego i innych drażliwych tematów w grach wideo.
Jeden z momentów „aha” Bendera nastąpił podczas prezentacji na Comic-Conie na temat medialnego przedstawiania zdrowia psychicznego, kiedy ktoś z widowni zapytał: „Kiedy zobaczę postać cierpiącą na chorobę psychiczną, która nie sprawi, że poczuję, że tak będzie”. zmienić się w złoczyńcę?”
Dla Cień ArkhamBender przekazał Paytonowi opinie na temat licznych wątków fabularnych i cech charakteru. Obejmowały one napiętą, kłótliwą wymianę zdań pomiędzy doktorem Quinzelem i doktorem Jonathanem Crane’em, której celem było zilustrowanie mocnych i ograniczeń różnych typów podejść terapeutycznych.
Bender szczegółowo wyjaśnił również, dlaczego usłyszenie w dzieciństwie jednej postaci, że musi powstrzymać swój gniew i być dobrym, może być niezwykle szkodliwe, co pokazano w retrospekcjach z gry.
W sumie w grze zawarto półgodzinną nagraną rozmowę na temat zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia pomiędzy różnymi postaciami. Są nawet „czułe momenty” – mówi Payton.
Nadal, Cień Arkham pozostaje grą akcji i pozostaje wierna Ordynans wszechświat. Więzienie Blackgate nie staje się nagle bezpieczną instytucją zdrowia psychicznego wysokiej jakości, burzącą dziesięciolecia stereotypów na temat placówek leczniczych. Batman nie zmienia się też nagle w pacyfistę, chcącego ćwiczyć rozwiązywanie konfliktów ze swoimi wrogami.
Ale w tych granicach Bender i Payton mają wrażenie, że osiągnęli coś znaczącego.
„Chciałbym myśleć po tym, jak ludzie zagrają Batman: Cień Arkham że mają inną perspektywę” – mówi Payton.