Waszyngton, Londyn i Canberra podjęły nową inicjatywę w ramach trójstronnego paktu wojskowego, aby przyspieszyć testowanie i rozmieszczanie rakiet hipersonicznych i powiązanych technologii.
W 2021 r. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ustanowiły partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa AUKUS. W ramach I filaru paktu Waszyngton i Londyn zobowiązały się pomóc Canberze w nabyciu okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Filar II obejmuje szerszą umowę o wymianie technologii, która mogłaby potencjalnie obejmować inne kraje, takie jak Kanada i Japonia.
W poniedziałek o PięciokątAustralii Departament Obrony i Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wydało jednoczesne oświadczenia, w których ogłosiło nową inicjatywę w ramach filaru II, zwaną Porozumieniem projektowym (PA) w zakresie testów i eksperymentów w locie hipersonicznym (HyFliTE).
Projekt HyFliTE obejmie do 2028 r. maksymalnie sześć wspólnych startów testowych, a łączna pula finansowania wyniesie 252 mln dolarów. Rzecznik Pentagonu mjr Pete Nguyen stwierdził, że inicjatywa ma na celu zwiększenie tempa testów i wykorzystanie połączonych zasobów i obiektów testowych.
„Zwiększamy naszą wspólną zdolność do opracowywania i dostarczania ofensywnych i defensywnych technologii hipersonicznych poprzez solidną serię trójstronnych testów i eksperymentów, które przyspieszą rozwój koncepcji hipersonicznych i kluczowych technologii wspomagających.” dodała Heidi Shyu, podsekretarz obrony USA ds. badań i inżynierii.
Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Wielka Brytania pozostają obecnie w tyle za Rosją i Chinami pod względem rozwoju broni hipersonicznej. Pierwszy rosyjski pocisk hipersoniczny – wystrzeliwany z powietrza Kh-47 Kinzhal – wszedł do służby w 2017 r., natomiast Chiny rozmieściły swój DF-ZF dwa lata później. Rosyjskie pojazdy szybowcowe Avangard o zasięgu strategicznym, zdolne do lotu z 25-krotną prędkością dźwięku, są na uzbrojeniu od 2019 r., a przeciwokrętowe rakiety manewrujące Zircon zostały rozmieszczone w zeszłym roku. Na Ukrainie użyto zarówno rakiet Kinzhal, jak i Zircon, co uczyniło Rosję pierwszą potęgą światową, która użyła w walce rakiet hipersonicznych. W zeszłym miesiącu Iran twierdził również, że podczas ataków na Izrael po raz pierwszy użył rakiet hipersonicznych.
Stany Zjednoczone przeprowadziły swój pierwszy udany test rakiety hipersonicznej w 2017 r., ale nie wprowadziły jeszcze takiej broni po serii przerwanych testów i odrzuconych projektów. Wielka Brytania zamierza opracować i rozmieścić swój pierwszy hipersoniczny pocisk manewrujący do 2030 r. Australia od ponad 15 lat współpracuje również z USA nad wspólnym projektem hipersonicznym.
Według Londynu nową wspólną inicjatywę będzie wspierać ponad 90 dostawców z krajów AUKUS i ich sojuszników z UE, a jej potencjał komercyjny wyniesie do 1 miliarda funtów (1,27 miliarda dolarów).
„Ta praca pozwoli nam wyprzedzić naszych przeciwników na polu bitwy, zwiększy nasze zbiorowe bezpieczeństwo i przyczyni się do utrzymania pokoju i stabilności w coraz bardziej złożonym i niebezpiecznym świecie” – dodał. powiedział sekretarz obrony Wielkiej Brytanii John Healey, charakteryzując umowę jako „przełomowy układ” który ustawi blok na „przód zwycięskiej technologii obronnej”.
Tymczasem Australia opisała “kamień milowy” Umowa HyFliTE jako przedstawicielstwo „nowe szczyty współpracy”, dodając, że planowane wspólne starty testowe tak będą „przyspieszyć rozwój koncepcji hipersonicznych i kluczowych technologii wspomagających”.
Żadne z ogłoszeń dotyczących projektu HyFliTE nie zawierało szczegółów dotyczących technologii, które trzy kraje planują sfinalizować i przetestować.