Amerykański pionier prostych rozwiązań, Spirit Airlines, składa wniosek o ochronę przed upadłością

Spirit Airlines, pionier prostych podróży do USA, złożył wniosek o ochronę przed upadłością po latach zmagań ze stratami, nieudanymi próbami fuzji i wysokim poziomem zadłużenia, podała firma.

Linia lotnicza z Florydy poinformowała w poniedziałek, że zawarła z obligatariuszami umowę mającą na celu restrukturyzację zadłużenia i zebranie pieniędzy na pomoc w funkcjonowaniu podczas procesu upadłościowego, który zakończy się w pierwszym kwartale 2025 r.

Jest to pierwsza duża linia lotnicza z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która od ponad dziesięciu lat złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na mocy rozdziału 11 po niepowodzeniu proponowanej w styczniu fuzji z JetBlue Airways o wartości 3,8 miliarda dolarów.

Intensywna konkurencja między amerykańskimi przewoźnikami dla osób podróżujących w celach wypoczynkowych, dla których cena jest istotna, a także nadpodaż miejsc w liniach lotniczych na rynku krajowym uderzyły w siłę cenową Spirit. W pierwszej połowie tego roku średnia cena biletu na pasażera spadła o 19 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przewoźnik oświadczył, że w trakcie postępowania spodziewa się kontynuować swoją działalność w normalnym trybie, a klienci będą mogli rezerwować loty i latać bez przerw.

Stwierdzono, że proces określony w rozdziale 11 nie będzie miał wpływu na płace ani świadczenia pracowników. Dodał, że jego dostawcy i leasingodawcy samolotów również będą w dalszym ciągu otrzymywać płatności i nie zostaną pogorszeni.

Spółka oświadczyła, że ​​spodziewa się w najbliższej przyszłości wycofania jej z giełdy nowojorskiej oraz że jej akcje zostaną umorzone i nie będą miały żadnej wartości w ramach restrukturyzacji.

Akcje Spirita, które w tym roku spadły o ponad 90 procent, zostały w poniedziałek zatrzymane. Akcje konkurencyjnych tanich przewoźników Frontier Airlines i JetBlue spadły odpowiednio o 14 procent i 6 procent.

Operacje kurczenia

Spirit, znany z jasnożółtych barw, jest pierwszą dużą amerykańską linią lotniczą, która od 2011 roku złożyła wniosek o uznanie na podstawie rozdziału 11.

Tani przewoźnik Spirit Airlines od 2019 roku nie odnotował całorocznego zysku [File: Regis Duvignau/Reuters]

Należy do linii lotniczych najbardziej dotkniętych problemami z należącymi do RTX silnikami Pratt & Whitney Geared Turbofan, które zmusiły ją do uziemienia wielu samolotów i zwiększyły koszty.

Od 2019 r. Spirit nie odnotował całorocznego zysku. W pierwszej połowie tego roku stracił około 360 mln dolarów pomimo dużego popytu na podróże.

Analitycy twierdzą, że fuzja z JetBlue byłaby ratunkiem dla firmy. Jednak sędzia z Bostonu zablokował transakcję, argumentując, że ograniczyłaby ona konkurencję, co wzbudziło wątpliwości co do zdolności firmy do radzenia sobie ze zbliżającymi się terminami zapadalności zadłużenia.

Spirit ogranicza swoją działalność w ramach wysiłków mających na celu obniżenie kosztów i wzmocnienie swoich finansów. Wysłał na urlop setki pilotów i opóźnił dostawy samolotów. Aby zwiększyć płynność, sprzedaje także swoje samoloty.

„Kompleksowa” restrukturyzacja

W złożonym w Nowym Jorku wniosku dotyczącym ochrony na podstawie rozdziału 11 spółka Spirit stwierdziła, że ​​„kompleksowa restrukturyzacja bilansu” ma zmniejszyć całkowite zadłużenie, zapewnić większą elastyczność finansową, zapewnić jej długoterminowy sukces i przyspieszyć inwestycje.

W ramach umowy restrukturyzacyjnej spółka otrzymała od obecnych obligatariuszy zobowiązanie do inwestycji kapitałowej o wartości 350 mln USD. Planuje zmniejszyć swoje zadłużenie o 795 mln dolarów poprzez transakcję zamiany długu na kapitał.

Obecni obligatariusze zapewnią także finansowanie w wysokości 300 mln dolarów na rzecz dłużnika, co wraz z dostępnymi środkami pieniężnymi ma wesprzeć linię lotniczą w procesie przewidzianym w rozdziale 11.

Związek stewardów Spirit stwierdził, że ogłoszenie upadłości nie zmienia wynagrodzeń, świadczeń ani warunków pracy jego członków. Nakazał stewardom, aby kontynuowali pracę zgodnie z planem.

Firma rozpoczęła działalność jako firma zajmująca się transportem długodystansowym w 1964 r., a następnie około 1983 r. przeniosła się do branży lotniczej. Oferowała pakiety rekreacyjne do popularnych miejsc docelowych pod nazwą Charter One Airlines, a w 1992 r. zmieniła nazwę na Spirit.

Ten przewoźnik rabatowy stał się popularny wśród dbających o budżet klientów, którzy chcą zrezygnować z takich udogodnień, jak bagaż rejestrowany i przydzielane miejsca.

Ultratani przewoźnicy, którzy wyróżniali się utrzymywaniem niskich wydatków i oferowaniem niedrogich i prostych podróży, borykają się z trudnościami od czasu pandemii Covid-19, ponieważ niektórzy podróżni wolą dopłacać za wygodniejsze podróże.

Kłopoty Spirita oraz niektórych konkurencyjnych przewoźników budżetowych wywołały dyskusję wśród niektórych analityków z Wall Street na temat wadliwego modelu biznesowego.

Zrodlo