Agencje amerykańskie utrzymują, że Rosja umieściła link do filmu fałszywie przedstawiającego sfałszowanie głosów w Gruzji

Rosja odrzuciła już zarzuty, że próbuje ingerować w wybory prezydenckie w USA.

Agencje wywiadowcze w Stanach Zjednoczonych oskarżyły „rosyjskich aktorów wywierających wpływ” za film, w którym fałszywie stwierdzono, że w stanie Gruzja, będącym polem bitwy, miało miejsce oszustwo wyborcze, na kilka dni przed zawziętym głosowaniem prezydenckim w tym kraju.

Film zaczął krążyć w mediach społecznościowych X, platformie należącej do miliardera Elona Muska, zagorzałego zwolennika kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa, w czwartkowe popołudnie. Twierdzi, że przedstawia imigranta z Haiti z wieloma gruzińskimi dokumentami tożsamości, który twierdzi, że planuje wielokrotne głosowanie w dwóch hrabstwach.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w piątek Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego, FBI oraz Agencja ds. Bezpieczeństwa Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury stwierdziły, że „rosyjskie podmioty wywierające wpływ na kraj nakręciły niedawny film, który fałszywie przedstawiał osoby podające się za Haiti i głosujące nielegalnie” w Gruzja.

„Wyrok ten opiera się na informacjach dostępnych KI [intelligence community] oraz wcześniejsze działania innych rosyjskich aktorów wywierających wpływ, w tym filmy i inne działania dezinformacyjne” – podały agencje

Działanie to stanowi „część szerszych wysiłków Moskwy mających na celu zadawanie bezpodstawnych pytań o uczciwość wyborów w USA i podsycanie podziałów wśród Amerykanów” – stwierdzono w oświadczeniu.

Rosja nie udzieliła natychmiastowego komentarza, która wcześniej odrzuciła jako absurdalne twierdzenia wywiadu USA, jakoby próbował wtrącać się w wybory zaplanowane na 5 listopada.

Wcześniej w piątek sekretarz stanu Gruzji Brad Rafensperger powiedział, że jego stan stał się celem filmu, który jest „w sposób oczywisty fałszywy”.

Dodał, że klip prawdopodobnie powstał w wyniku działania rosyjskich trolli, które „próbowały zasiać niezgodę i chaos w przededniu wyborów”, wzywając firmy z mediów społecznościowych do usunięcia go ze swoich platform.

W piątek rano oryginalny film nie był już dostępny w X, ale jego kopie były nadal szeroko udostępniane.

Agencja informacyjna Associated Press podała, że ​​analiza informacji o dwóch dokumentach tożsamości zawartych w filmie potwierdziła, że ​​nie pasują one do żadnego zarejestrowanego wyborcy w okręgach.

Trump i jego kandydat na kandydata, senator JD Vance, rozpowszechniali już fałszywe pogłoski o haitańskich migrantach jedzących zwierzęta w mieście Springfield.

Trump odniósł się do tych twierdzeń podczas debaty wyborczej przeciwko swojej rywalce, Demokratce Kamali Harris, która odbyła się we wrześniu i którą obejrzało dziesiątki milionów ludzi. Następnie w Springfield doszło do dziesiątek gróźb bombowych, które wymusiły ewakuacje i zamknięcie budynków publicznych, a także odwołanie festiwalu różnorodności.

Sondaże opinii publicznej, zarówno w całym kraju, jak i w siedmiu ściśle podzielonych stanach będących polami bitew, pokazują, że Trump praktycznie remisuje z Harrisem, a do dnia wyborów pozostały cztery dni. Ponad 66 milionów osób oddało już wcześniejsze głosy.

Zrodlo