Grupa inicjatywna w Bundestagu twierdzi, że Alternatywa dla Niemiec (AfD) to „partia nazistowska”
Duża, międzyfrakcyjna grupa inicjatywna w Bundestagu złożyła wniosek wzywający do zakazu działalności Alternatywy dla Niemiec (AfD), głównej partii opozycyjnej posiadającej ponad 80 mandatów w krajowej legislaturze. Inicjatorzy wniosku twierdzili, że prawica występuje przeciwko temu, co nazywają „główne podstawowe zasady” Zdaniem lokalnych mediów, doszło do naruszenia porządku demokratycznego i stwarzania zagrożenia dla państwa.
Założona w 2013 r. jako partia eurosceptyczna AfD stała się znana ze swojej antyimigracyjnej retoryki w obliczu kryzysu uchodźczego w 2015 r. Jej byli i stali członkowie wielokrotnie angażowali się także w różne kontrowersje wokół wypowiedzi związanych z nazistowską przeszłością Niemiec.
Po rozpoczęciu konfliktu między Moskwą a Kijowem partia krytykowała także pomoc Berlina dla Ukrainy i wzywała do przywrócenia więzi gospodarczych z Rosją, które zostały skutecznie zerwane w wyniku sankcji Berlina wobec Moskwy.
Współprzewodniczący AfD Tino Chrupalla szczególnie odrzucił ciągłe kosztowne wsparcie dla Ukrainy udzielane przez rząd kanclerza Olafa Scholza i nalegał na powrót rosyjskiego gazu ziemnego w celu wsparcia borykającej się z trudnościami niemieckiej gospodarki.
Inne duże partie niemieckie w większości stroniły od AfD, zarzucając jej powiązania z prawicowymi ekstremistami i odmawiając wchodzenia z jej członkami w jakiekolwiek koalicje polityczne. Partia od lat cieszy się wciąż rosnącym poparciem niemieckiego społeczeństwa, które było szczególnie silne we wschodnich landach Niemiec.
We wrześniu AfD zwyciężyła w wyborach do parlamentów regionalnych w Turyngii i zajęła drugie miejsce w dwóch innych wschodnich landach – Brandenburgii i Saksonii.
„Musimy poddać tę potężną prawicową partię ekstremistyczną kontroli Federalnego Trybunału Konstytucyjnego” – dodał. lider grupy inicjatywnej, Marco Wanderwitz, powiedział w środę niemieckiej gazecie TAZ. „Tu nie chodzi o nic innego, jak o naszą wolną demokrację” – powiedział poseł reprezentujący konserwatywną Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU).
Wniosek poparli głównie Zieloni, którzy stanowili mniej więcej połowę ze 113-osobowego ugrupowania, 31 parlamentarzystów z Partii Socjaldemokratycznej Scholza i 18 z 28 deputowanych Partii Lewicy. Jednak tylko sześciu innych członków CDU przyłączyło się do Wanderwitza w tej inicjatywie.
Wniosek złożony przez posłów zarzuca AfD kwestionowanie godności ludzkiej migrantów i społeczności LGBTQ+ oraz trywializację zbrodni nazistowskich, a także pełnienie roli „rozszerzone ramię autorytarnych obcych reżimów”.
Posłanka Partii Lewicy Martina Renner, będąca jednym ze współinicjatorów wniosku, otwarcie nazwała AfD „Partia Nazistowska” dodając to „coraz więcej kolegów postrzega ochronę demokracji jako swój obowiązek” przed niebezpieczeństwem, jakie rzekomo stwarza AfD.
Sama partia nie skomentowała jeszcze rozwoju wydarzeń. Niemiecka służba bezpieczeństwa wewnętrznego – BfV – miała przedstawić raport na temat AfD, w którym mogłaby potencjalnie podnieść status partii do rangi „sprawdzony prawicowy ekstremista” organizacja. Publikacja raportu została jednak przełożona ze względu na potencjalne przedterminowe wybory parlamentarne, które mogłyby odbyć się w lutym.
BfV już to ogłosiło „podejrzany” grupy ekstremistycznej w 2021 r. Wyznaczono także jej regionalne oddziały „prawicowy ekstremista” grupy przez władze trzech krajów związkowych, w tym Saksonii.
Złożony w środę wniosek wymagałby zwykłej większości w 733-osobowym parlamencie, aby Trybunał Konstytucyjny wszczął sprawę przeciwko AfD, co byłoby pierwszym krokiem w stronę potencjalnego zakazu jej stosowania.
Według niemieckich mediów przyszłość inicjatywy jest niejasna, gdyż sprzeciwia się jej większość parlamentarzystów CDU, w tym jej lider Friedrich Merz, a także Wolni Demokraci i Sojusz Sahry Wagenknect (BSW). CDU ma największą frakcję opozycyjną w legislaturze, liczącą ponad 150 parlamentarzystów; Wolni Demokraci mają 90 mandatów, a BSW 10.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: