Wtorek, 19 listopada 2024 – 21:34 WIB
Djakarta – Polityka stawki podatku na poziomie 0,5 procent dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSME) o obrotach poniżej 4,8 miliarda IDR obowiązuje tylko do końca 2024 r. W przyszłym roku podatnicy z małych i średnich przedsiębiorstw będą mogli wybrać dwie opcje obliczenia podatku za 2025 r., a mianowicie za pomocą księgowość lub schemat norm obliczania dochodu netto (NPPN).
Przeczytaj także:
Prosi się o wzmocnienie ekosystemu, ponieważ transakcje z nim są bezpieczniejsze
W odpowiedzi Ministerstwo Mikroprzedsiębiorstw oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MSME) zaproponuje rozszerzenie ulgi w zakresie 0,5% podatku dochodowego (PPh) dla MMSP o obrotach poniżej 4,8 miliarda IDR.
„Obecnie komunikujemy się z Ministerstwem Finansów” – powiedziała Maman podczas roboczego spotkania z Komisją VII DPR RI w Dżakarcie, wtorek, 19 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
Podatek VAT wzrośnie do 12 procent w 2025 r. – twierdzą pracownicy, co zwiększy potencjał zwolnień
Maman powiedziała, że Ministerstwo MMŚP niezwłocznie złoży do Ministra Finansów oficjalną propozycję przedłużenia 0,5-proc. stawki podatku MMSP. Oprócz tego odbędzie się spotkanie koordynacyjne w celu dalszego omówienia wniosku.
Przeczytaj także:
Jak Pertamina zachęca regionalne małe i średnie przedsiębiorstwa do przejścia na klasę krajową
Jednak Maman podkreśliła także znaczenie budowania świadomości podatkowej wśród graczy z sektora MŚP. Oczekuje się, że małe i średnie przedsiębiorstwa, których obroty osiągnęły określoną skalę, przyczynią się do rozwoju kraju poprzez płacenie podatków.
Dla Państwa informacji, na podstawie PP nr 55 z 2022 r. rząd zwalnia z podatku indywidualnych podatników z sektora MŚP, których obrót wynosi do 500 mln IDR.
Rząd nakłada ostateczną stawkę PPh w wysokości 0,5 procent tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw, których obrót nie przekracza 4,8 miliarda IDR w jednym roku podatkowym. Jest to zgodne z PP nr 23 z 2018 r. w sprawie podatku dochodowego od dochodów z działalności gospodarczej otrzymanych lub uzyskanych przez podatników osiągających określony obrót brutto. Przepisy te wygasną jednak w 2024 roku.
Następna strona
Źródło: VIVA/Ahmad Farhan Faris