MANILA, Filipiny – Żona podejrzanego o narkotyki zamordowana w szczytowym okresie krwawej wojny administracji Duterte z narkotykami a „Oplan Tokhang” chce procesu Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) dla byłego prezydenta Rodrigo Duterte.
Joralyn Fuellas, której mąż Reynaldo zginął w lipcu 2016 r., stwierdziła, że nie ma pewności co do sprawiedliwego procesu Duterte przed lokalnymi sądami.
„Ponieważ tutaj wydaje się, że jest to sfałszowane” – powiedział Fuellas w wywiadzie dla portalu Cmentarz La Loma w mieście Caloocan, gdzie świątynia-kolumbarium – Dambana ng Paghilom (Świątynia Uzdrawiania) służy jako miejsce spoczynku szczątków 44 osób, które zginęły pod rządami Oplana Tokhanga, w tym jej męża.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
„To tak, jakby opowiadali się po którejś stronie, faworyzowali kogoś, więc trudno tu o sprawiedliwość” – dodała.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
(Wygląda na to, że opowiadają się po którejś ze stron, faworyzują kogoś, więc trudno tu o sprawiedliwość.)
Według żony Reynaldo, który znajdował się na liście osób zagrożonych narkotykami, miał 42 lata, gdy został zamordowany w lipcu 2016 r., pozostawiając 11 dzieci.
Nikomu nie postawiono zarzutów w związku z jego śmiercią, ponieważ żaden świadek nie chciał zeznawać – dodała dalej jego żona.
Według oficjalnych danych rządowych jej mąż znalazł się wśród 6000 osób zabitych podczas wojny narkotykowej Duterte.
Organy ochrony praw człowieka i sam MTK oszacowały jednak liczbę ofiar śmiertelnych wojny narkotykowej Duterte w samym latach 2016–2019 na od 12 000 do 30 000, zauważając, że kilka z nich to zabójstwa pozasądowe.
„Doznałby trudów, jakich doświadczają ludzie, którzy byli ofiarami Tokhangu” – powiedziała Joralyn.
(Niech doświadczy tej samej agonii, przez którą przechodziły ofiary Tokhanga.)
„Nie mają tego cały czas. To opona, prawda? Nie wszyscy są zawsze na szczycie, oni też spadną” – dodała.
(Życie jest jak koło, nie zawsze jest na wierzchu.)