Zobacz rzadki „antyogon” komety A3 na filmie z kosmosu

Zmrużyłem oczy i spojrzałem na zachodnie niebo tuż po ciemnej poniedziałkowej nocy i ledwo dostrzegłem mglisty ogon komety C/2023 A3 (Tsuchinshan – ATLAS). Aż żałuję, że nie znalazłem się na statku kosmicznym, skąd nie można przegapić widoku naszego niezwykłego niebiańskiego gościa.

The Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła(a) film we wtorek ze statku kosmicznego SOHO obserwującego Słońce, który ukazuje Kometę A3 wyglądającą jak świecąca smuga światła. Można nawet zobaczyć niezwykłe złudzenie optyczne „antyogona”.

Film obejmuje okres od 7 października do 13 października i pokazuje słońce przesłonięte w środku. Kometa A3 – kosmiczna kula śniegu złożona z pyłu, gazów i lodu – szybuje w prawym górnym rogu kadru.

„Jądro komety jest wyraźnie widoczne, otoczone pyłową komą i ciągnącą się za sobą imponująco długi warkocz” – stwierdziła ESA. „SOHO widzi duży ogon pyłowy skierowany krawędzią do przodu, zakrzywiający się do środka, wypychany na zewnątrz przez wiatr słoneczny”. Jasna kropka po lewej stronie to planeta Merkury.

Przeczytaj więcej: Widzowie zorzy polarnej dzielą się wspaniałymi zdjęciami zorzy polarnej

Obejrzyj film do końca i poszukaj cienkiej, jasnej linii, która sięga słońca. ESA twierdzi, że „antyogon” to rzadkie zjawisko.

„Ten ogon to złudzenie optyczne pochodzące z SOHO, dzięki któremu można zobaczyć z boku większe cząstki pyłu kometarnego, które gromadzą się w płaszczyźnie orbity komety” – podała agencja kosmiczna. Przypomina wiązkę lasera strzelającą w przestrzeń.

Słońce jest obecnie niezwykle aktywne i wyrzuca rozbłyski oraz materiał słoneczny. Te wybuchy widać na nagraniu. Pogodny nastrój słońca wywołuje na Ziemi imponujące zorze polarne. Bądź na bieżąco ze wszystkimi niebiańskimi wydarzeniami w październiku.

Przeczytaj więcej: Zobacz „Szalone” widoki zorzy polarnej z kosmosu uchwycone przez astronautę NASA

SOHO oznacza Obserwatorium Słoneczne i Heliosferyczne. Sonda badająca Słońce to wspólny projekt ESA i NASA. Wystrzelono w 1995 roku. Kometa A3 jest drugą najjaśniejszą, jaką SOHO kiedykolwiek widziała. Najwyższy zaszczyt przypada Kometa C/2006 P1 (McNaught) w 2007 roku.

Kometa A3 będzie coraz trudniejsza do dostrzeżenia z Ziemi, ale obserwatorzy nieba z półkuli północnej będą mogli patrzeć na zachód po zachodzie słońca (spróbuj przez lornetkę). Nawet jeśli go przegapisz, nadal możesz cieszyć się widokami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i statku kosmicznego SOHO. Komety to rzadka gratka, więc koniecznie przywitaj się z A3, zanim ruszy dalej.



Zrodlo