Zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko dla zdrowia w Nigerii, twierdzi Ministerstwo Zdrowia

Federalne Ministerstwo Zdrowia opublikowało wnioski z pierwszej oceny podatności na zagrożenia i adaptacji, podkreślając poważny wpływ zmian klimatycznych na sektor opieki zdrowotnej w kraju.

Ocena, przeprowadzona w okresie od stycznia do lipca 2024 r. i wspierana przez Brytyjskie Biuro ds. Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO), przewidywała 21-procentowy wzrost obciążenia chorobami, przy czym największe ryzyko ze względu na ekstremalne warunki klimatyczne stanowią stany północne.

W wywiadzie dla nigeryjskiej agencji prasowej (NAN) udzielonej w środę w Abudży Godwin Brooks, dyrektor ds. zmian klimatycznych i zdrowia w federalnym Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, powiedział, że „zmiany klimatyczne zwiększą ryzyko dla zdrowia we wszystkich regionach Nigerii.”

Brooks dodał, że szczególnie zagrożone są stany północne, takie jak Kebbi, Zamfara i Yobe, podczas gdy stany południowe również doświadczają rosnącego ryzyka.

Podkreślił potencjalne podwojenie liczby zgonów spowodowanych upałem do 2080 r., przy czym oczekuje się, że wzrost temperatur, prawdopodobnie do +3°C, pogorszy warunki występowania chorób przenoszonych przez wektory.
Wyjaśnił, że zwiększone opady deszczu prawdopodobnie podsycą choroby przenoszone przez wodę, a szacuje się, że prawie 10 procent takich zgonów będzie stanowić śmierć dzieci w wieku poniżej 15 lat z powodu biegunki.

Powiedział, że obszary przybrzeżne są narażone na większe ryzyko powodzi ze względu na podnoszący się poziom mórz, który dotyka setki tysięcy Nigeryjczyków.
Dodał, że „narażenie to prawdopodobnie wpłynie na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, wpływając na systemy opieki zdrowotnej w całym kraju.

„Wnioski z oceny podatności na zagrożenia i adaptacji stanowią obecnie podstawę pierwszego nigeryjskiego Narodowego Planu Adaptacji Zdrowia (HNAP).

„Plan będzie wyznaczał strategie wzmacniania odporności opieki zdrowotnej i zwiększania zdolności reagowania na zmieniające się wyzwania zdrowotne związane z klimatem”.
Dlatego też wezwał rząd do szybkich działań i podkreślił znaczenie środków adaptacyjnych inicjowanych przez społeczność, zwłaszcza w regionach wysokiego ryzyka.

Powiedział, że „w związku ze zwiększonym ryzykiem przewidywanym w całym kraju nigeryjski system opieki zdrowotnej musi dostosować się do „nowej normalności”, w której zmiany klimatyczne stale
kształtuje krajobraz zdrowia.”

NAN podaje, że według Ideas.repec.org zmiany klimatyczne stwarzają poważne wyzwania na całym świecie, a działalność człowieka ma bezpośredni i pośredni wpływ na zdrowie.
W Nigerii skutki są szczególnie dotkliwe ze względu na dużą podatność na zagrożenia i ograniczone możliwości adaptacyjne.

Badania nad skutkami zdrowotnymi zmian klimatycznych w Nigerii są ograniczone, co motywuje do zbadania tych skutków.
Wyniki wskazują, że zmiany klimatyczne przyczyniają się do zwiększenia zagrożeń dla zdrowia wynikających z rosnących temperatur, opadów deszczu, wzrostu poziomu morza i ekstremalnych warunków pogodowych.

Do kluczowych zidentyfikowanych zagrożeń dla zdrowia należą zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia układu oddechowego i układu krążenia u osób starszych, rak skóry, malaria, wysokie ciśnienie krwi i zachorowalność.
W badaniu wzywa się rząd do podniesienia świadomości na temat zagrożeń dla zdrowia związanych z klimatem, szczególnie wśród grup bezbronnych, takich jak kobiety, dzieci i społeczności wiejskie

W

Zrodlo