Ziemski miniksiężyc już tu jest: wszystko, co musisz wiedzieć o tymczasowym drugim „księżycu”

Nowy miniksiężyc wielkości autobusu miejskiego zaczął krążyć po naszej planecie i będzie wisiał na naszym niebie aż do Święta Dziękczynienia. Asteroida o nazwie 2024 PT5 weszła na orbitę Ziemi i zostanie tam złapana od 29 września do 25 listopada, po czym odleci z powrotem do Układu Słonecznego.

Naukowcy nazywają takie zjawiska mini-księżycami. Asteroidę odkryła grupa o nazwie ATLASco oznacza Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System, w sierpniu. Naukowcy, którzy to odkryli opublikował nierecenzowane badanie o asteroidzie.

Odkryto, że niektóre miniksiężyce z przeszłości, takie jak ten z 2020 roku, to przypadkowe kawałki kosmicznych śmieci. Ostatecznie zidentyfikowano miniksiężyc 2020 jako wzmacniacz rakietowy wystrzelony w 1966 roku Surveyor 2 Centaur. Jednak ATLAS donosi, że ten nowy miniksiężyc będzie prawdopodobnie prawdziwą asteroidą, którą definiuje się po prostu jako mały, skalisty obiekt krążący wokół Słońca.

Astronom amator Tony Dunn wysłał symulację do X tego, jak będzie wyglądać trasa asteroidy. 2024 PT5 już od lipca znajduje się blisko Ziemi.

Podczas wydarzenia asteroida energia geocentryczna stanie się ujemna i tak pozostanie przez 56,6 dni. W symulacji Dunna orbita jest pokazana jako czerwona linia i okrąża jedynie około 25% Ziemi.

Asteroida nie okrąży Ziemi pełnej orbity, dlatego niektórzy astronomowie nazywają ją a tymczasowo uchwycony przelot. Miniksiężyce, które okrążają całą orbitę Ziemi, nazywane są tymczasowo przechwyconymi orbitami.

Nie spodziewaj się, że zobaczysz miniksiężyc

Jest mało prawdopodobne, że zobaczysz miniksiężyc. NASA twierdzi bezwzględna wielkość 2024 PT5 wynosi 27,593. Oznacza to, że jest dość słabo i nie będzie widoczna nawet jeśli masz teleskop. W celach informacyjnychnajciemniejsza jasność widoczna gołym okiem w nocy wynosi około 6,5 mag, a 12-calowy teleskop może widzieć obiekty o jasności około 16 lub 17 mag. Oznacza to, że astronomowie-amatorzy będą musieli przeczekać tę jasność, ponieważ potrzebowałby znacznie większego teleskopu, aby zobaczyć 2024 PT5.

Miniksiężyce nie są szczególnie rzadkie. Występują one niemal co roku. Ziemia miała miniksiężyc w 2022 r. dzięki osobliwemu torowi lotu asteroidy 2022 YG. Kolejna przybyła w 2020 r. dzięki asteroidzie CD3 2020. Niektóre z nich są nawet na tyle jasne, że można je zobaczyć za pomocą amatorskich instrumentów astronomicznych.

Wiele asteroid powraca w kółko w celu powtarzania wizyt. Asteroida 2022 NX1 stała się miniksiężycem 1981 i 2022. Powrót zaplanowano na rok 2051. Jednym z najlepszych przykładów jest 2006 RH120, który okrążał Ziemię przez cały rok od Lipiec 2006 i lipiec 2007. Zjawisko jest na tyle spójne, że niektórzy badacze twierdzą że na Ziemi zawsze czai się gdzieś miniksiężyc.



Zrodlo