Zespół doradców ostrzega, że ​​Azja Południowo-Wschodnia pogłębia się zależność od paliw kopalnych

Jak wynika z raportu, 10 członków ASEAN w całości pokryło w zeszłym roku wzrost zapotrzebowania regionu na energię elektryczną dzięki paliwam kopalnym.

Azja Południowo-Wschodnia jest zagrożona pogłębieniem swojej zależności od paliw kopalnych, próbując zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, ostrzegł zespół doradców zajmujących się ochroną środowiska.

W opublikowanym we wtorek raporcie brytyjskiego think tanku Ember podał, że 10 krajów należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) pokryło w całości 3,6-procentowy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w regionie w zeszłym roku dzięki paliwam kopalnym.

Tymczasem udział ASEAN w energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych spadł do 26 procent w porównaniu z 28 procent w 2022 roku w związku ze spadkiem produkcji energii wodnej spowodowanym suszami i innymi zdarzeniami ekstremalnymi, jak wynika z raportu.

Z raportu wynika, że ​​w zeszłym roku emisja dwutlenku węgla wzrosła o 6,6 procent, co oznacza dodatkowe 44 miliony ton CO2 w atmosferze.

Z raportu wynika, że ​​do największych substancji zanieczyszczających węglem zaliczają się Wietnam, Malezja i Filipiny, natomiast w Singapurze i Tajlandii emisje gazów cieplarnianych pochodzą głównie z gazu ziemnego.

Ember stwierdziła, że ​​powolna transformacja energetyczna regionu oznacza, że ​​traci on korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii, w tym spadające koszty energii słonecznej i wiatrowej, które są obecnie tańsze niż paliwa kopalne.

„Kontynuowanie takiego tempa transformacji grozi zwiększeniem zależności ASEAN od paliw kopalnych, utratą możliwości, jakie stwarzają pojawiające się technologie i ekonomia czystej energii, a także nieosiągnięciem celów klimatycznych” – stwierdził zespół doradców w swoim raporcie.

„Tymczasem zapotrzebowanie na energię elektryczną w dalszym ciągu szybko rośnie, co sprawia, że ​​zaspokojenie tego zapotrzebowania za pomocą czystej energii staje się ważniejsze niż kiedykolwiek”.

Ember stwierdziła, że ​​dwoma najbardziej obiecującymi długoterminowymi rozwiązaniami są energia słoneczna i energia wiatrowa, ponieważ elektrownie wodne borykają się z coraz większymi problemami z niezawodnością wynikającymi z susz i zmieniających się rozkładów opadów.

Raport pojawił się po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzegła we wtorek, że Azja Południowo-Wschodnia będzie musiała zainwestować 190 miliardów dolarów – czyli pięciokrotnie więcej niż obecna stopa inwestycji – aby osiągnąć swoje cele klimatyczne do 2035 roku.

Nawet przy założeniu, że czyste źródła energii pokryją ponad jedną trzecią wzrostu zapotrzebowania na energię, region nadal jest na dobrej drodze do zwiększenia emisji dwutlenku węgla o 35 procent do 2050 r., stwierdziła w raporcie międzyrządowa organizacja z siedzibą w Paryżu.

Z raportu IEA wynika, że ​​zapotrzebowanie na energię elektryczną w Azji Południowo-Wschodniej będzie rosnąć w tempie 4 procent rocznie.

„Technologie czystej energii nie rozwijają się wystarczająco szybko, a utrzymująca się duża zależność od importu paliw kopalnych naraża kraje na przyszłe ryzyko” – powiedział dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol.

Courtney Weatherby, zastępca dyrektora programu na Azję Południowo-Wschodnią w Stimson Center, stwierdziła, że ​​odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, mają ogromny potencjał, ale na drodze nadal stoi wiele instytucjonalnych przeszkód.

Wiele krajów ASEAN próbuje jednocześnie modernizować i rozszerzać swoje zdolności wytwarzania energii, co prowadzi do sprzecznych priorytetów, stwierdził Weatherby, podczas gdy odnawialne źródła energii w dalszym ciągu borykają się z problemami, takimi jak magazynowanie, zarządzanie siecią i niemożność wytwarzania energii na żądanie w godzinach szczytu.

„Większość krajów ASEAN ma stosunkowo niski punkt wyjścia w zakresie wykorzystania energii słonecznej/wiatrowej, co oznacza, że ​​nawet szybka ekspansja nie doprowadzi do pełnej transformacji w odpowiednim czasie” – Weatherby powiedział Al Jazeera.

„Co ważniejsze, zadaniem przedsiębiorstw energetycznych jest zapewnienie stabilności i niezawodności dostaw energii, aby zapewnić zarówno konsumentom dostęp do energii, jak i wspierać ciągły rozwój gospodarczy poprzez przyciąganie inwestycji, często w przemyśle” – dodała.

Zrodlo