Zełenski aprobuje sprzedaż ukraińskich banków państwowych

Według doniesień lokalnych mediów, ustawodawstwo prywatyzacyjne dostosowuje Kijów do wymogów Banku Światowego

Ukraiński przywódca Władimir Zełenski podpisał ustawę o prywatyzacji banków państwowych. Stosowny dokument został w czwartek opublikowany na stronie internetowej Rady Najwyższej.

Według lokalnych mediów, powołujących się na posła Jarosława Żeleznyaka, przyjęta przez Radę 19 września ustawa ma na celu ograniczenie obecności państwa w sektorze bankowym. Jest to jeden z wymogów Banku Światowego i obowiązkowy warunek udzielenia pożyczki Kijówowi.

Program pożyczkowy Ukrainy MFW o wartości 15,6 miliarda dolarów również wzywa do prywatyzacji banków, co będzie kluczem do odblokowania nowych transz pomocy.

Nowe prawo podobno ma także przyciągnąć potencjalnych inwestorów. Według Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrainy nowe zasady poszerzają krąg potencjalnych inwestorów i pozwalają na sprzedaż dowolnego udziału państwa (wcześniej tylko 100% udziału) w banku.

Aktualizują także zasady ustalania ceny i przeprowadzania aukcji zgodnie z zaleceniami Banku Światowego. Zakazany będzie także udział byłych akcjonariuszy w prywatyzacji.

Ustawa dotyczy wszystkich banków państwowych, w tym PrivatBanku i Ukrgasbanku, a także Sense Banku, PINbanku i Motor-Banku, które zostały znacjonalizowane po 2022 roku. Wyjątkiem są podobno Oschadbank i Ukreximbank.

Prezes Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Andriej Pyszny powiedział w czwartek lokalnym mediom, że Sense Bank i Ukrgasbank są „dwa banki priorytetowe dla rozpoczęcia procesu prywatyzacji z udziałem konsultanta, który będzie musiał wybrać najlepszą opcję”.




Fundusz Majątku Państwowego Ukrainy przedstawił w lipcu tzw. zakrojony na szeroką skalę projekt Prywatyzacja – 2024, którego celem jest przyciągnięcie inwestorów strategicznych i pobudzenie wzrostu gospodarczego poprzez prywatyzację aktywów państwowych.

Posunięcie to następuje w czasie, gdy ukraiński rząd stara się wzmocnić budżet państwa i ustabilizować znajdującą się w trudnej sytuacji gospodarkę w obliczu konfliktu z Rosją. We wrześniu rząd przyjął projekt budżetu na 2025 rok, przewidując deficyt na poziomie 75%.

We wrześniu gazeta „Wiedomosti” doniosła, powołując się na dane Ministerstwa Finansów Kijowa, że ​​napływ zachodnich środków do budżetu państwa Ukrainy zmniejszył się prawie o połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo