Archeolodzy odkryli pozostałości 2000-letniej świątyni zatopionej u wybrzeży Włoch w pobliżu Neapolu, prawdopodobnie zbudowanej przez imigrantów z Nabatei, starożytnego królestwa arabskiego.
Nabataea słynie z kultowych wykutych w skale budowli Petry, w tym skarbca, znanego z filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata”.
Królestwo Nabatejczyków kontrolowało niegdyś sieć handlową rozciągającą się od północnej Arabii po Morze Śródziemne, handlując kadzidłem, złotem, kością słoniową i perfumami. Ich bogactwo osiągnęło szczyt w I wieku naszej ery, czego przykładem jest skarbiec Petry.
ZEGARKI POWIĄZANE Z FILMEM „TITANIC” I STRONĄ WRAKU JEDŹ NA AUKCJĘ
Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Nabatejczycy” świątynia, prawdopodobnie używana przez handlarzy nabatejskich, została później zakopana pod betonem i ceramiką, prawdopodobnie w wyniku opuszczenia tego obszaru przez handlarzy. Antyk 12 września.
Studentka Michele Stefanile ze Scuola Superiore Meridionale we Włoszech po raz pierwszy rozpoczęła badania podwodne w 2021 r., aby przeszukać ten obszar.
„Kiedy byłem studentem, byłem pod wrażeniem obecności niektórych znalezionych materiałów nabatejskich gdzieś w morzu w Puteoli od XVIII wieku i byłem też zdumiony, że tak naprawdę nikt nie zorganizował polowania na to imponujące świadectwo historyczne” – powiedziała Fox News Digital Michele Stefanile, archeolog morski z Southern Graduate School w Neapolu.
Świątynia leży w pobliżu Pozzuoli, około 16 mil na wschód od Neapolu. W czasach rzymskich Pozzuoli było znane jako Puteoli i służyło jako port handlowy.
NURKÓW ODZYSKAJĄ „UNIKATOWE” BUTELKI ALKOHOLOWE Z XVIII WIEKU W POBLIŻU FLORYDY
W 2023 roku badacze mapujący dno morskie odkryli dwa zanurzone pomieszczenia ze ścianami w stylu rzymskim. W pokojach o wymiarach około 32 na 16 stóp znajdowały się dwa ołtarze z białego marmuru, każdy z prostokątnymi wnękami, w których prawdopodobnie znajdowały się święte kamienie.
„Wygląda na to, że mamy budynek poświęcony bogom Nabatejczyków, ale o architekturze rzymskiej i inskrypcjach łacińskich” – powiedziała Stefanile w rozmowie z Live Science.
Na marmurowych płytach w pokojach widniał łaciński napis „Dusari sacrum”, co oznacza „poświęcony Duszarze”, bóstwu ludu Nabatejczyków.
Aktywność wulkaniczna na przestrzeni wieków zatopiła około 2 km budynków z czasów rzymskich w pobliżu Pozzuoli, w tym magazyny i inne konstrukcje starożytnego portu. Artefakty odnajdywane od XVIII wieku sugerowały, że mogła tam zostać pochowana świątynia, ale jej dokładne położenie nie było dotychczas znane.
„Być może po podboju Arabii przez Trajana w 106 r. Nabatejczycy nie mieli już możliwości swobodnego handlu w Puteoli i prawdopodobnie opuścili port” – powiedziała Stefanile w rozmowie z Live Science.
Po przyłączeniu Nabatei do Cesarstwa Rzymskiego w roku 106 n.e., upadły śródlądowe szlaki handlowe kontrolowane przez Nabatejczyków. Świątynia w Puteoli mogła zostać pochowana w odpowiedzi na te zmiany.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS
„Cały region charakteryzuje się intensywną aktywnością wulkaniczną, która spowodowała zanurzenie całego starożytnego pasa przybrzeżnego na głębokość 0–6 metrów” – podaje Scuola Superirore Meridionale.