Zastanawiasz się, czy masz ADHD? 8 typowych objawów i jak sobie z nimi radzić

Jeśli ostatnio korzystałeś z Internetu, być może zauważyłeś więcej postów na temat ADHD u dorosłych. Zrozumiałe jest, że możesz się zastanawiać, czy nie zaliczasz się do grupy osób, które w ogóle nie wiedziały, że mają ADHD. Z okazji Tygodnia Świadomości Chorób Psychicznych opiszę, czym jest ADHD i jakie są jego najczęstsze objawy. Podam nawet kilka wskazówek dotyczących samoopieki.

Co to jest ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest częstym zaburzeniem zdrowia psychicznego występującym u dzieci i mogącym trwać aż do dorosłości. Charakteryzuje się utrzymującym się wzorcem nieuwagi i impulsywności, który utrudnia czyjąś zdolność do funkcjonowania. ADHD może prowadzić słabymi wynikami w szkole lub pracy, niską samooceną lub niestabilnymi związkami.

Kiedy przychodzi na myśl ADHD, większość ludzi wyobraża sobie niespokojne dziecko, które mówi bez przerwy i ma mnóstwo energii. Chociaż nie jest to całkowicie błędne, nie oddaje pełnego obrazu. U dorosłych objawy ADHD mogą być bardziej subtelne – tak subtelne, jak wiele innych ludzie pozostają niezdiagnozowani.

8 typowych objawów ADHD

Zachowania impulsywne

Impulsywność jest podstawowa cecha ADHDwedług Podręcznika diagnostycznego i statystycznego zaburzeń psychicznych. Jeśli masz ADHD, możesz być impulsywny i działaj bez względu na wynik. Z finansowego punktu widzenia możesz nie podejmować najlepszych decyzji. Czasami możesz pod wpływem impulsu kupować rzeczy lub podejmować nieodpowiedzialne decyzje finansowe, takie jak wydawanie oszczędności emerytalnych lub zaciąganie długów.

Impulsywność ADHD nie ogranicza się tylko do finansów. Możesz zachowywać się impulsywnie w komunikacji z innymi, na przykład mówiąc za dużo lub wyrzucając wszystko, co przychodzi ci na myśl. Możesz także być impulsywny w swoim życiu – rzucić pracę lub wybierasz się na szał wydatków.

Problemy z ustalaniem priorytetów i organizowaniem spraw

Utrzymanie porządku może być trudne dla każdego, ale osobom z ADHD będzie trudniej śledzić rzeczy i logicznie je wypełniać. Dzieje się tak dlatego, że ADHD jest kojarzone z osłabiona funkcja kory przedczołowejlub część mózgu kontrolująca zachowanie, emocje, uwagę i organizację.

Osoba z ADHD może przeskakiwać z zadania na zadanie, ponieważ są tym podekscytowani, a nie dlatego, że jest to logiczny porządek. To nie tylko dziwactwo osobowości; badanie z 2018 r. wykazało, że dzieci cierpiące na ADHD miały deficyty w pamięci roboczej. Do przechowywania informacji wykorzystujemy pamięć krótkotrwałą. Jeśli zostanie to naruszone, sporządzenie planu i jego realizacja może być trudna.

Przeczytaj więcej: 8 aplikacji z listą rzeczy do zrobienia, które pomogą Ci się zorganizować

Trudność w zarządzaniu czasem

Kolejnym niezwykle częstym objawem ADHD jest trudności w zarządzaniu czasem. Często możesz spóźniać się na pewne rzeczy lub mieć trudności z dotrzymaniem harmonogramu. Pamiętaj, że zarządzanie czasem będzie się różnić w zależności od osoby. Nie zawsze jest to spóźnienie lub niestawienie się, ale może to być bardziej subtelne, jak odkładanie zadań na później i praca w napiętych terminach. Możesz także regularnie zapominać do tego stopnia, że ​​powoduje to zakłócenia w pracy lub niszczy relacje.

Przeczytaj więcej: Praca w domu z ADD: wypróbuj te aplikacje, aby skupić się na zadaniu

Problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją są jednym z najbardziej znanych objawów ADHD zmniejszona funkcja kory przedczołowej. Według DSM-5, Głównym objawem jest zmniejszający się zakres uwagi ADHD.

Wszystko może odwrócić Twoją uwagę od wykonywanego zadania – hałas, rozmowa ludzi lub marzenia. Z powodu braku koncentracji możesz przeoczyć ważne szczegóły, stracić fragmenty rozmów i mieć trudności z realizacją zadań.

Mężczyzna relaksujący się na krześle przy biurku z podpartymi nogami i telefonem w dłoni.

Obrazy Westend61/Getty

Hiperkoncentracja na zadaniach

Jeśli chodzi o ADHD, ludziom najczęściej kojarzą się cechy utrudniające funkcjonowanie. Istnieją jednak cechy adaptacyjne ADHD, które są mocnymi stronami. Niektórzy ludzie doświadczają hiperfokus z ADHD. Hiperfokus nie zdarza się przy każdym zadaniu. Zwykle dzieje się tak, gdy dana osoba jest podekscytowana swoją pracą. Pomyśl o tym jak o różnicy pomiędzy pisaniem pracy a graniem w gry wideo.

Naukowcy sugerują, że hiperfokus rodzi się z trudności w przełączaniu się między zadaniami.

Uczucie niepokoju

Istnienie niespokojny i niespokojny to jest to, co większość ludzi kojarzy z ADHD. Nie bez powodu jest to jeden z najczęstszych sposobów, w jaki rodzice identyfikują ADHD u swoich dzieci. Niepokój jest bardziej widoczny u dzieci, które stale się poruszają i mówią, ale nadal zdarza się to u dorosłych; po prostu wygląda inaczej. U dorosłych z objawami ADHD objawy będą bardziej subtelne niż u dzieci: drżące ręce lub stóp lub często wstają z krzeseł, aby zająć się czymś innym.

Przeczytaj więcej: 6 najlepszych zabawek Fidget na niepokój

Trudności w kontrolowaniu emocji

Wrażliwość emocjonalna i problemy z kontrolowaniem emocji to kolejne oznaki ADHD. Dysforia wrażliwa na odrzucenie jest powszechne w dorośli z ADHD. RSD to skrajna wrażliwość emocjonalna, która pojawia się, gdy ktoś boi się, że zostanie skrytykowany lub odrzucony przez kogoś innego.

Innym aspektem kontroli emocjonalnej i ADHD może być gwałtowny temperament. Osoba z ADHD może być bardzo zirytowana, ale szybko da sobie z tym spokój. ADHD może współwystępują z zaburzeniami nastroju tak jak depresjadwubiegunowy i Lęk.

Skomplikowane relacje

Powszechne objawy ADHD – wrażliwość emocjonalna, niepokój i problemy z koncentracją – mogą nadwyrężać relacje w środowisku zawodowym, osobistym i romantycznym. Partnerzy emocjonalni i przyjaciele osoby z ADHD mogą czuć, że nie poświęca się im wystarczającej uwagi, szczególnie jeśli zdarzają się przypadki zapominania o rocznicach lub urodzinach. Typowe objawy, takie jak mówienie o ludziach, znudzenie lub niepokój, mogą utrudniać długoterminowe relacje.

Ważne jest, aby Twój partner rozumiał, jak to jest żyć z ADHD i abyście wspólnie pracowali nad znalezieniem rozwiązań. Otwarta komunikacja może pomóc przygotować się na wyboje na drodze i ułatwić znalezienie rozwiązania lub kompromisu.

Młoda kobieta wylegująca się na krześle i przeglądająca planer. Młoda kobieta wylegująca się na krześle i przeglądająca planer.

Dobra Brygada/Getty Images

Wskazówki dotyczące samopomocy w radzeniu sobie z objawami ADHD

Jeśli jakiekolwiek objawy ADHD wydają się znajome, warto wykonać test ADHD, aby to potwierdzić. Testy na ADHD są szybkie i często realizowane online. Po przystąpieniu do testu należy porozmawiać z lekarzem w celu ustalenia kolejnego kroku.

Tam są dostępne opcje leczenia ADHD – najbardziej popularna jest terapia poznawczo-behawioralna i leki. Leki na ADHD nie mogą działać same. Należy go stosować w połączeniu z poradnictwem, aby zapewnić dzieciom i dorosłym rozwój umiejętności niezbędnych do radzenia sobie z ADHD.

Możesz skorzystać z tych wskazówek, aby codziennie radzić sobie z objawami ADHD:

  • Korzystaj z technologii, aby zachować porządek: Zachowaj A listę zadań i zaznacz je podczas poruszania się po nich. Posiadanie go w telefonie ułatwia dostęp. Korzystanie z tych sztuczek w telefonie, aby zachować porządek, może pomóc złagodzić stres związany ze spóźnieniem lub przegapieniem ważnych rzeczy.
  • Ustawiaj alarmy w swoim telefonie: Zapamiętywanie różnych spotkań i terminów może być trudne w przypadku ADHD. Korzystanie z technologii w celu utrzymania porządku może to ułatwić. Alarmy i przypomnienia w kalendarzu mogą znacząco wpłynąć na Twoją zdolność do wykonywania zadań i dotrzymywania terminów.
  • Wprowadź małe zmiany: Wprowadzanie znaczących zmian na raz może być przytłaczające. Jeśli masz trudności z realizacją większych projektów lub ukończeniem zadań, podzielenie ich na mniejsze części może ułatwić zarządzanie nimi i sprawić, że poczujesz się spełniony.
  • Uważaj na siebie: Skoncentrowanie się na sobie i swoich potrzebach może pomóc Ci upewnić się, że jesteś gotowy na podjęcie wyzwań. Upewnij się, że wysypiasz się, dobrze odżywiasz i jeśli to możliwe, podejmij kroki, aby opanować stres.

Więcej porad dotyczących zdrowia psychicznego znajdziesz na stronie idealny kolor do pomalowania sypialni i co co jeść, żeby być szczęśliwym.



Zrodlo