Zapewnienie zrównoważonej przyszłości poprzez sortowanie i recykling odpadów z tworzyw sztucznych

Aby przeciwdziałać zagrożeniu zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi, HELEN OJI poddaje prześwietleniu proces sortowania odpadów plastikowych od innych odpadów stałych, aby ułatwić recykling.

Nigeria, jako odpowiedzialny członek społeczności globalnej, jest zaniepokojona rosnącą ilością odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku. Od opakowań po żywności i napojach po napoje i torby na zakupy – niewłaściwe usuwanie odpadów w dalszym ciągu przyczynia się do degradacji środowiska i uwalniania toksycznych gazów podczas spalania, co ma niszczycielski wpływ na zdrowie ludzkie.

Aby chronić środowisko i zabezpieczyć przyszłe pokolenia, musimy podjąć pilne działania w celu bardziej zrównoważonego gospodarowania odpadami, zwłaszcza odpadami z tworzyw sztucznych. Odzwierciedla to także kluczową odpowiedzialność, jaką wszyscy ponosimy za skuteczniejsze gospodarowanie odpadami. Ma to kluczowe znaczenie dla promowania zrównoważonego środowiska i poprawy jakości naszego życia.

Niezarządzany plastik

Według Ministra Stanu ds. Środowiska, dr Iziaqa Adekunle Salako, powiedział w Nigerii, 15 procent wytwarzanych odpadów stałych, co przekłada się na prawie 5 milionów ton rocznie, to tworzywa sztuczne. Mniej niż 10 procent tych odpadów z tworzyw sztucznych jest właściwie zagospodarowywanych, a pozostałe 90 procent zaśmieca nasze ulice, blokuje kanalizację i przedostaje się do oceanów, co zapewnia Nigerii nie do pozazdroszczenia rekord dziesiątego co do wielkości producenta niezagospodarowanego plastiku na świecie.

„Żyjemy w czasach, gdy ogromna ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych rośnie w niespotykanym dotąd tempie. Zmieniające się wzorce konsumpcji w połączeniu ze wzrostem liczby jednorazowych tworzyw sztucznych, materiałów opakowaniowych i elektroniki powodują wykładniczy wzrost ilości wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych, co stanowi zniechęcające wyzwanie dla naszego społeczeństwa

„Wysypiska śmieci są przepełnione, a odpady z tworzyw sztucznych trafiają do rzek i oceanów; zadławieniem dzikiej fauny morskiej, uszkodzeniem gleby, zatruciem wód gruntowych i poważnym niekorzystnym wpływem na zdrowie ludzkie, podważając w ten sposób wizję rządu federalnego dotyczącą osiągnięcia przyszłości zrównoważonej gospodarki odpadami, która łączy rozwój gospodarczy, ochronę zasobów naturalnych i zrównoważenie środowiskowe.

Ochrona różnorodności biologicznej

Dr Salako podkreśliła, że ​​sortowanie odpadów z tworzyw sztucznych u źródła to prosty, ale skuteczny sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń w strumieniu recyklingu i zapewnienie ponownego wykorzystania większej ilości materiałów. Obniża także koszty związane z sortowaniem odpadów w zakładach, pozwalając na efektywniejszą alokację zasobów w procesie recyklingu.

Segregując odpady, przyczyniasz się bezpośrednio do czystszego środowiska. Ta niewielka akcja pomaga w usuwaniu odpadów z tworzyw sztucznych ze składowisk, oceanów i ulic, zmniejszając w ten sposób zanieczyszczenie i chroniąc różnorodność biologiczną.

Podobnie jest to fantastyczna okazja, aby zbadać, w jaki sposób możemy lepiej edukować i angażować społeczności w praktyki sortowania odpadów, wzywając jednocześnie rządy na wszystkich poziomach, partnerów biznesowych, społeczeństwo obywatelskie i organizacje pozarządowe do współpracy w celu zapewnienia jasnych, spójnych informacji o tym, jak i dlaczego sortowanie ma znaczenie. Zwrot materiałów „odpadowych” (zużytych) nadających się do ponownego użycia lub recyklingu musi stać się obowiązkowym obowiązkiem społecznym wszystkich obywateli naszego kraju, aby zoptymalizować gospodarkę odpadami o obiegu zamkniętym.

Wyjaśnił, że koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym zyskuje na popularności na całym świecie jako model produkcji i konsumpcji, który obejmuje ponowne wykorzystanie, naprawę, odnawianie i recykling istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe, wydłużając cykl życia produktów i generując bogactwo wzdłuż wartości łańcuch. Ta koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym stanowi alternatywę dla naszego obecnego modelu liniowego „weź, wyprodukuj, wyrzuć” do modelu o obiegu zamkniętym, w którym materiały są wielokrotnie regenerowane w celu maksymalizacji ich wartości.

„Federalne Ministerstwo Środowiska we współpracy z innymi zainteresowanymi stronami uruchomiło krajowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, którego wizją jest przekształcenie gospodarki w system o obiegu zamkniętym, odporny i włączający, który kładzie nacisk na tworzenie wartości przy jednoczesnym ograniczaniu wpływu na środowisko i traktowaniu priorytetowo regeneracji, redukcji i eliminacji odpadów poprzez 2050. Sektor odpadów jest jednym z sektorów priorytetowych określonych w planie działania, a odpady z tworzyw sztucznych to prawdopodobnie podsektor stanowiący największe wyzwanie” – stwierdził.

Strategia zarządzania

Zauważył, że ministerstwo pracuje obecnie nad planem wdrożenia planu działania i oczekuje się, że już wkrótce stworzony zostanie krajowy system, do którego będą mogły się włączyć różne samorządy terytorialne, aby zapewnić solidniejsze gospodarowanie naszymi odpadami na większą skalę.

Niedawna polityka rządu federalnego zakazująca stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych w federalnych ministerstwach, departamentach i agencjach to strategia polegająca na dawaniu przykładu i promowaniu minimalizacji jako kluczowego elementu ogólnej strategii gospodarowania odpadami w kraju.

Sektor ochrony środowiska wdraża także wiele innych polityk i ram regulacyjnych wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, takich jak: Krajowa Polityka Gospodarki Odpadami Stałymi; Krajowa Polityka Gospodarki Odpadami Tworzyw Sztucznych; Polityka krajowa dotycząca gospodarowania zużytymi bateriami.

„Inicjatywy w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR), w tym sojusze takie jak Sojusz na rzecz recyklingu żywności i napojów (FBRA), Nigeryjska Organizacja Odpowiedzialności Producentów E-odpadów (EPRON) oraz Sojusz na rzecz Odpowiedzialnego Recyklingu Baterii (ARBR).

„Ponadto opracowywane są także specjalistyczne programy i projekty uwzględniające zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Obejmuje to wspólnotowe programy gospodarki odpadami skupiające się na segregacji odpadów u źródła, recyklingu i kompostowaniu. Programy przedsiębiorczości „od odpadów do bogactwa”, mające na celu wzmocnienie pozycji najbardziej bezbronnych grup, zwłaszcza młodzieży i kobiet, w celu pobudzenia działań w zakresie recyklingu” – powiedział.

Minister stwierdził ponadto, że przeprowadzono badanie dotyczące dostępnych zrównoważonych materiałów alternatywnych dla tworzyw sztucznych, innowacyjnych technologii pakowania i recyklingu, które odpowiadają potrzebom rynku na kontynencie w zakresie ograniczenia wycieków tworzyw sztucznych do środowiska. Projekt Pro-Blue, realizowany w stanie Lagos, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia morza tworzywami sztucznymi i utworzenie rynków recyklingu tworzyw sztucznych; Programy budowania potencjału gospodarki o obiegu zamkniętym dla organów regulacyjnych na szczeblu władz federalnych, stanowych i lokalnych oraz sektora prywatnego; Projekt promujący zrównoważony łańcuch wartości tworzyw sztucznych poprzez praktyki gospodarki o obiegu zamkniętym w FCT i Lagos.

Zrodlo