Zamieszanie, ponieważ państwa podają sprzeczne powody wnoszenia sprawy EFCC, NFIU do Sądu Najwyższego

Pojawiły się nowe doniesienia, gdy rządy 16 stanów podjęły działania prawne przed Sądem Najwyższym, kwestionując zgodność z konstytucją ustaw ustanawiających Komisję ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych (EFCC) oraz nigeryjską jednostkę analityki finansowej (NFIU).

Pozew, oznaczony jako SC/CV/178/2023, został pierwotnie wszczęty przez rząd stanu Kogi, reprezentowany przez jego prokuratora generalnego, Muiza Abdullahi SAN. We wtorek 15 innych stanów dołączyło do pozwu w charakterze współpowodów.

Zaangażowane stany to Ondo, Edo, Oyo, Ogun, Nasarawa, Kebbi, Katsina, Sokoto, Jigawa, Enugu, Benue, Anambra, Plateau, Cross River i Niger.

Ich główny argument opiera się na twierdzeniu, że utworzenie tych agencji naruszyło przepisy konstytucyjne, w szczególności fakt, że ustawa EFCC nie została ratyfikowana przez większość Izb Zgromadzenia w stanach, jak wymaga tego prawo.

Siedmioosobowy panel sędziów Sądu Najwyższego, na którego czele stoi sędzia Uwani Abba-Aji, wyznaczył datę rozprawy na 22 października i pozwolił na skonsolidowanie sprawy we wtorek.

Źródła powiązały pozew z toczącymi się sporami prawnymi pomiędzy EFCC a byłym gubernatorem stanu Kogi, Yahaya Bello, w związku z zarzutami sprzeniewierzenia 110 miliardów N.

Ponadto EFCC niedawno ponownie otworzyła sprawy dotyczące rzekomego prania pieniędzy o wartości ponad 772 miliardów dolarów, wymierzone w 13 byłych gubernatorów i ministrów.

Do głośnych spraw należą między innymi oskarżenia przeciwko byłym gubernatorom stanu Ekiti Kayode Fayemi i Ayo Fayose oraz obecnemu ministrowi Bello Matawalle’owi.

Na liście znanych osobistości objętych dochodzeniem znajdują się były gubernator stanu Rivers Peter Odili, były gubernator stanu Kano Rabiu Kwankwaso i były gubernator stanu Bayelsa Timipre Sylva.

W rozmowie z The PUNCH dyrektor ds. mediów i reklamy EFCC Dele Oyewale zasugerował, że pozew odzwierciedla skuteczność komisji w jej wysiłkach antykorupcyjnych.

Powiedział: „W rzeczywistości działania podejmowane są na podstawie tego, co robi komisja. Gdybyśmy nie wykonywali swojej pracy i nie podejmowali niezbędnych działań przeciwko praktykom korupcyjnym, nie doszłoby do tego rodzaju skoordynowanej wrogości, jakiej doświadcza Komisja. Myślę, że jest to ocena pracy komisji i jej skuteczności.

„Cokolwiek robią, nie ma mowy, żeby to mogło znieść. Tak, sprawa jest rozpatrywana przez sąd, a sąd jest jedyną instytucją, która może orzec w tej sprawie.”

Pomimo tych postępowań prawnych niektóre państwa podały sprzeczne powody swojego zaangażowania w sprawę.

Komisarz stanu Oyo ds. informacji, Dotun Oyelade, wyjaśnił, że motywacją rządu były obawy prawne dotyczące statutu EFCC.

Powiedział: „Jeśli chodzi o statut EFCC, jeśli zostaną zachowane luki prawne, nie będzie to normalne, ani nie będzie miało znaczenia, do której partii politycznej należysz”.

Jednakże specjalna doradczyni stanu Ogun ds. mediów, Kayode Akinmade, zaprzeczyła jakimkolwiek powiązaniom z pozwem Kogiego, zamiast tego wskazała, że ​​Ogun wniósł własną skargę przeciwko restrykcyjnej polityce NFIU dotyczącej państwowych transakcji finansowych.

Powiedział: „Nie jest prawdą, że złożyliśmy pozew kwestionujący konstytucyjność EFCC. Złożyliśmy pozew mający na celu zakwestionowanie konstytucyjności niektórych polityk NFIU ograniczających dostęp rządów stanowych do ich pieniędzy, na przykład poprzez ograniczanie kwot wypłacanych przez nie gotówki. Nawet nie dołączyliśmy do pozwu Kogiego. Złożyliśmy własne.”

Stany Cross River, Plateau i Katsina albo zaprzeczyły swemu zaangażowaniu, albo odmówiły komentarza, co jeszcze bardziej skomplikowało toczący się spór prawny.

Komisarz ds. informacji stanu Cross River, Erasmus Ekpang, również powiedział The PUNCH, że państwo nie było zaangażowane w tę sprawę, mimo że figurowało na liście.

Powiedział: „Stan Cross River dołączył do poprzedniego pozwu wniesionego przez rząd stanu Kogi przeciwko Krajowej Jednostce Wywiadu Finansowego i został on wytoczony za poprzedniej administracji Bena Ayade’a.

Ekpang powiedział, że sprawa ma na celu zakwestionowanie i ustalenie, czy NFIU ma zdolność prawną do zbadania, w jaki sposób przywłaszczane są fundusze samorządów lokalnych w państwie.

Rząd stanu Plateau również zaprzeczył, jakoby był zaangażowany w pozew, twierdząc, że nigdy nie wzywał do złomowania EFCC.

Stanowy komisarz ds. informacji Musa Ashoms powiedział: „Nie zajęliśmy stanowiska w sprawie anulowania EFCC jako państwa. Jest to tworzenie prawa i wierzymy, że prawo powinno mieć możliwość zastosowania go w każdej sprawie w kraju”.

Prokurator generalny stanu Nasarawa i komisarz ds. sprawiedliwości Labaran Magaji odmówił komentarza w tej sprawie.

Podobnie komisarz ds. informacji stanu Katsina, Bala Salisu, powiedział, że nie wiedział o tej sprawie.

W miarę zbliżania się daty rozprawy zaplanowanej na 22 października to wyzwanie prawne może mieć poważne konsekwencje dla struktury i uprawnień najważniejszych nigeryjskich instytucji antykorupcyjnych.

Zrodlo