Zakończenie okresu stopniowego, obowiązek certyfikacji halal obowiązujący od 18 października 2024 r

Sobota, 19 października 2024 – 02:42 WIB

Djakarta – Agencja Administracyjna Gwarancji Produktów Halal (BPJPH) przy Ministerstwie Religii zapewnia, że ​​po zakończeniu pierwszego etapu obowiązku certyfikacji halal w dniu 17 października 2024 r. obowiązek certyfikacji halal wejdzie w życie.

Przeczytaj także:

Ministerstwo Religii, gotowe na powitanie Zgromadzenia, zbudowało 253 budynki zintegrowanych centrów usług hadżdż

„Od 18 października 2024 r. obowiązek posiadania certyfikatu halal będzie oficjalnie miał zastosowanie do produktów wprowadzanych na terytorium Indonezji, znajdujących się w obrocie i będących przedmiotem obrotu na terytorium Indonezji, zgodnie z ustawą nr 33 z 2014 r. dotyczącą gwarancji produktów halal”. powiedział szef BPJPH Muhammad Aqil Irham w Dżakarcie, piątek 18 października 2024 r.

Realizacja obowiązku certyfikacji halal – kontynuował – nawiązuje do przepisów Rozporządzenia Rządu (PP) nr 42 z 2024 r. dotyczącego wdrożenia sektora gwarancji produktów halal, które zastępuje rozporządzenie PP nr 39 z 2021 r. dotyczącego wdrożenia gwarancji produktów halal Sektor, który reguluje również, że pierwszy etap obowiązku posiadania certyfikatu halal trwa pięć lat, począwszy od 17 października 2019 r. do 17 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Ministerstwo Religii Stara się o kompetentne przewodniki modlitewne hadżdż i umrah dla starszych kongregantów

Następnie wchodzi w życie obowiązek certyfikacji halal. Kontynuujmy przewijanie całego artykułu poniżej.

Przeczytaj także:

Ministerstwo Religii zdobywa nagrodę Krajowej Komisji ds. Przemocy Wobec Kobiet za eliminowanie polityki dotyczącej przemocy ze względu na płeć

„Realizacja obowiązku certyfikacji halal zacznie obowiązywać trzy grupy produktów wytwarzanych przez średnie i duże przedsiębiorstwa. Po pierwsze, produkty spożywcze i napoje. Po drugie, surowce, dodatki do żywności i materiały pomocnicze do produktów spożywczych i napojów. Po trzecie, produkty przetworzone produktów uboju i usług uboju.” – kontynuował wyjaśnienia, jak podano w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Wyznań.

„Trzy grupy produktów pochodzących od średnich i dużych podmiotów gospodarczych muszą posiadać certyfikat halal od 18 października 2024 r. Jeżeli nie będą posiadać certyfikatu halal i nie będą krążyć w społeczeństwie, zostaną nałożone sankcje w postaci pisemnego ostrzeżenia lub wycofania produktu produkt z obiegu.” Aqil nadal podkreślał.

Jeśli chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa (UMK), które wytwarzają te trzy rodzaje produktów, wyjaśnił, że mają jeszcze czas na przetworzenie pozwoleń i certyfikatów halal nie później niż do 17 października 2026 r.

Z tego powodu BPJPH apeluje do MSP, których produkty muszą posiadać certyfikat halal, aby natychmiast złożyły wniosek o certyfikację halal za pośrednictwem ptsp.halal.go.id.

Dalsze informacje dotyczące wniosku o wydanie świadectwa halal, o którym mowa powyżej, można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej halal.go.id i/lub za pośrednictwem oficjalnych kont w mediach społecznościowych BPJPH.

W przypadku produktów zagranicznych w postaci artykułów spożywczych, napojów, usług uboju i produktów uboju obowiązek posiadania certyfikatu halal zostanie ustalony przez Ministra Wyznań najpóźniej do 17 października 2026 r. po zakończeniu współpracy w sprawie wzajemnego uznawania dopuszczalności certyfikatów halal .

Aqil wyjaśnił dalej, że aby nadzorować wdrażanie obowiązku certyfikacji halal, od 18 października 2024 r. BPJPH będzie sprawować nadzór nad gwarancją produktu halal (JPH) w całej Indonezji.

Celem jest zapewnienie, że trzy grupy produktów wytwarzanych przez średnie i duże przedsiębiorstwa posiadają lub nie certyfikat halal.

Nadzór nad JPH prowadzony jest w sposób przekonujący w zależności od dostępności zasobów kadrowych dla organów nadzoru JPH we wszystkich regionach.

„W ramach tego nadzoru nadal kształcimy podmioty biznesowe, aby dostosowywały się do trendu coraz większej świadomości konsumentów w zakresie spożywania produktów halal. Nie czyńcie więc certyfikacji halal jedynie obciążeniem lub problemem administracyjnym, ale uczyńcie certyfikaty halal dodatkowym wartość produktów w celu poprawy jakości i konkurencyjności przy jednoczesnym zwiększeniu zasięgu rynkowego.” Aqil mówił dalej.

„Tak więc obecnie produkty halal są napędzane przez konsumentów, co stanowi trend krajowy i światowy. Nie pozwólmy naszym ludziom faktycznie spożywać produktów halal z zagranicy.” – podsumował.

Następna strona

Jeśli chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa (UMK), które wytwarzają te trzy rodzaje produktów, wyjaśnił, że mają jeszcze czas na przetworzenie pozwoleń i certyfikatów halal nie później niż do 17 października 2026 r.



Zrodlo