Zaginęła czarna skrzynka z rozbitym helikopterem – NSIB

Nigeryjskie Biuro Dochodzeniowe (NSIB) poinformowało, że rejestrator parametrów lotu (FDR) i rejestrator rozmów w kabinie (CVR) z rozbitego helikoptera Sikorsky SK76 nie zostały jeszcze odzyskane.

Poinformował o tym w oświadczeniu dyrektor ds. spraw publicznych i pomocy rodzinie Bimbo Oladeji.

Helikopter wynajęty przez Nigerian National Petroleum Company (NNPC) Limited tragicznie wpadł do Oceanu Atlantyckiego w pobliżu Bonny Finima w stanie Rivers 24 października, lecąc z bazy nigeryjskich sił powietrznych w Port Harcourt do obiektu FPSO.

W wyniku katastrofy pięć z ośmiu osób na pokładzie zginęło, a akcja ratownicza nadal trwa.

W oświadczeniu czytamy, „Dzisiaj (sobota) o godzinie 11:55 nurkowie rozpoczęli konfigurowanie i sprawdzanie sprzętu w celu przeprowadzenia podwodnych poszukiwań i wydobywania, a następnie o 14:15 przeprowadzono wstępne prace zamiatające.

„Jednak o 16:30 zajęcia nurkowe zostały zawieszone ze względu na utratę światła dziennego. Działania naprawcze zostaną wznowione jutro (niedziela) o godzinie 9:00 czasu lokalnego.

„Pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań nie zlokalizowano jeszcze żadnych wraków ani krytycznych komponentów – takich jak czarna skrzynka, rejestrator danych lotu (FDR) czy rejestrator rozmów w kokpicie (CVR) – ze względu na trudne warunki środowiska operacyjnego, ograniczoną widoczność przy głębokość i ograniczenia operacyjne nurków.

„Aby usprawnić działania ratownicze, NSIB pracuje nad rozmieszczeniem zdalnie sterowanego pojazdu (ROV) wyposażonego do działania na głębokościach do 1000 metrów.

„Dzięki zaawansowanym kamerom, czujnikom i systemowi zarządzania uwięzią (TMS) pojazd ROV umożliwi zespołowi NSIB prowadzenie szczegółowych badań, gromadzenie danych środowiskowych i przechwytywanie kluczowych dowodów niezbędnych do zrozumienia przyczyny zdarzenia.

„Zdolność ROV do przeprowadzania dokładnych inspekcji i lekkich zadań manipulacyjnych będzie nieoceniona w tak głębokowodnych środowiskach, gdzie pomoże w ocenie stanu wraku, gromadzeniu istotnych danych i opracowywaniu wglądu w potencjalne przyczyny.

„NSIB ściśle współpracuje z połączonym zespołem jednostek poszukiwawczo-ratowniczych i ratowniczych, składającym się z różnych agencji rządowych i podmiotów prywatnych.

„Biuro nalega, aby społeczeństwo unikało spekulacji, podkreślając znaczenie poszanowania integralności odzyskiwania środków i dochodzenia w miarę ich postępu”.

NSIB dodała, że ​​nadal dba o przejrzystość i odpowiedzialność w celu poprawy bezpieczeństwa transportu w Nigerii.

Zrodlo