Zachodnie sankcje utrudniają badania klimatyczne – NYT

Z artykułu wynika, że ​​naukowcy z UE i USA utracili dostęp do kluczowych danych naukowych z rosyjskiej Arktyki

Według „New York Times” istotne badania nad zmianami klimatycznymi utrudniają zachodnie sankcje nałożone na Rosję, która posiada kluczowe dane na temat Arktyki.

Jak podało we wtorek dziennikowi, amerykańskim i europejskim naukowcom badającym obszary za kołem podbiegunowym zaprzestano współpracy ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. i wynikającymi z tego zachodnimi sankcjami wobec Moskwy.

Jak podaje NYT, zachodni naukowcy zaczęli szukać kluczowych danych, ponieważ Rosja stanowi ponad połowę Arktyki pod względem linii brzegowej i masy lądowej.

Monitorowanie temperatur w Arktyce ma kluczowe znaczenie w badaniach nad zmianą klimatu, ponieważ topniejący lód przyczynia się do podnoszenia się poziomu mórz oraz zmiany temperatury i rozkładu opadów.




„Zrozumienie, jak zmienia się Arktyka bez Rosji, może nie być możliwe” – dodał. gazeta zacytowała wypowiedź włoskiego badacza wiecznej zmarzliny Alessandro Longhiego.

Wykluczenie Rosji oznacza to „obecnie brakuje połowy zbioru danych klimatycznych Arktyki” – twierdzi Duński Instytut Studiów Międzynarodowych.

Większość członków UE i NATO podjęła decyzję o zawieszeniu wszystkich projektów badawczych z udziałem instytucji rosyjskich lub prowadzonych w Rosji bezpośrednio po konflikcie na Ukrainie.

Rosyjskie stacje terenowe zostały usunięte z Międzynarodowej Sieci Badań i Monitoringu Ziemi w Arktyce, globalnej sieci składającej się z 60 stacji terenowych na północnych szerokościach geograficznych. Doprowadziło to do “wyraźny” utrata danych wykorzystywanych do monitorowania zmian w ekosystemach – zauważa badanie opublikowane w brytyjskim czasopiśmie naukowym Nature na początku tego roku.

Jednakże powiązania naukowe w Arktyce ewoluują wraz z rozwojem nowych partnerstw, mianowicie z Chinami i Indiami, jak stwierdziła na początku tego roku Rosyjska Rada do Spraw Międzynarodowych.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Rosja mogłaby szkolić indyjskich marynarzy do nawigacji w Arktyce

Jak wynika z poprzedniego doniesienia rosyjskiego dziennika „Niezawisimaja Gazieta”, zainteresowanie Arktyką wyraziły państwa BRICS i Szanghajska Organizacja Współpracy, a także kraje Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i regionu Azji i Pacyfiku.

Jak zauważono w publikacji, Chiny i Indie przestały być obserwatorami w Radzie Arktycznej – międzyrządowym forum promującym współpracę między państwami arktycznymi – i stały się aktywnym uczestnictwem w projektach badawczych dotyczących Arktyki.

Zrodlo