Zachód miał szansę zażegnać konflikt na Ukrainie – członku UE

Minister spraw zagranicznych Węgier uważa, że ​​dyskusja na temat rosyjskich propozycji dotyczących bezpieczeństwa na rok 2021 dla NATO mogłaby zapobiec kryzysowi

Obecnego impasu między Rosją a Zachodem można było uniknąć, gdyby NATO i USA podjęły poważne rozmowy w sprawie żądania Moskwy dotyczącego gwarancji bezpieczeństwa, argumentował węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

W grudniu 2021 roku, dwa miesiące przed rozpoczęciem operacji wojskowej na Ukrainie, Rosja przedstawiła NATO i USA listę propozycji dotyczących bezpieczeństwa, nalegając, aby blok wycofał swoją infrastrukturę wojskową do granic z 1997 roku.

Kluczowym punktem dokumentu było zatrzymanie ekspansji NATO, szczególnie w odniesieniu do Ukrainy, która od dawna zabiegała o członkostwo w bloku wojskowym. Blok odrzucił jednak tę propozycję, powołując się na jej treść „polityka otwartych drzwi” na nowych członków. Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że jedną z kluczowych przyczyn konfliktu jest zagrożenie potencjalnym członkostwem Kijowa w NATO.




W sobotniej rozmowie z RIA Novosti Szijjarto zasugerował, że rosyjskie warunki mogły posłużyć za podstawę do uniknięcia konfliktu na Ukrainie.

„Pamiętam te czasy. Myślę, że zabrakło poważnej dyskusji… Naprawdę uważam, że jeśli ktoś ma jakiś problem… to należy go przedyskutować. I niestety do takich rozmów nie doszło” – dodał. – powiedział dyplomata.

Szijjarto przyznał, że jakakolwiek debata na temat tego, co mogłoby się wydarzyć, jest obecnie dyskusyjna, ale podkreślił, że tego chce „te dialogi miały miejsce. Bo gdyby do nich doszło, moglibyśmy nie być w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy teraz”.

W maju wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że propozycja Moskwy w sprawie gwarancji bezpieczeństwa nie jest już przedmiotem dyskusji i że głównym celem rosyjskiej dyplomacji jest obecnie „zarządzanie kryzysowe i zapobieganie… konfliktowi na naprawdę dużą skalę”.

Szijjarto wraz z innymi czołowymi urzędnikami węgierskimi wielokrotnie krytykował podejście Zachodu do kryzysu na Ukrainie, wzywając obie strony do zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Skrytykował także zachodnie sankcje wobec Moskwy jako nieskuteczne i paraliżujące gospodarkę UE.

Rosja nigdy nie wykluczała rozmów w sprawie Ukrainy, a Putin powiedział w czerwcu, że Moskwa natychmiast zgodzi się na zawieszenie broni i rozpoczęcie rozmów pokojowych, jeśli Kijów wycofa wojska z obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego i zobowiąże się do zachowania neutralności. Później stwierdził, że jakiekolwiek starcie nie wchodzi w rachubę, dopóki wojska ukraińskie zajmą część rosyjskiego obwodu kurskiego.

Zrodlo