Wyprawa głębinowa kręci zapierający dech w piersiach materiał

Robot głębinowy bada odległe podwodne kaniony. A zabytki różnorodności biologicznej są zdumiewające.

Podczas 55-dniowej wyprawy u wybrzeży Chile naukowcy na pokładzie 272-metrowego statku badawczego Instytutu Oceanicznego Schmidta, Falkor (też), zrzucają zaawansowany technologicznie zdalnie sterowany pojazd w ciemne głębiny. To właśnie tutaj, w regionie, w którym zderzają się płyty tektoniczne, dudnią trzęsienia ziemi, a metan i chemikalia wyciekają z kominów, odizolowane ekosystemy mogą rozkwitać.

„Wzdłuż chilijskiego marginesu niezbadane kaniony podmorskie prawdopodobnie są siedliskiem gorących punktów różnorodności biologicznej” – twierdzi instytut.

ZOBACZ TAKŻE:

Dominujący rekin czai się w głębokim, ciemnym oceanie. Poznaj sześcioskrzela.

ROV SuBastian — maszyna o wadze 3200 kilogramów (7055 funtów) z mnóstwem instrumentów naukowych — kręci materiał filmowy i zbiera próbki tych tajemniczych siedlisk w okresie od 11 października do 5 grudnia. Misja skupia się na wyciekach głębinowych, gdzie gaz z rozkładających się stworzeń ucieka przez dno morskie, umożliwiając mikroorganizmom żywiącym się metanem rozwój i zakładanie obcych ekosystemów tysiące stóp pod powierzchnią oceanu. Naukowcy zbadają także kominy hydrotermalne znajdujące się w pobliżu granic ziemskich płyt tektonicznych, które emitują do oceanu gorący, bogaty w substancje chemiczne płyn. Te również często są siedliskiem rzadkich społeczności morskich.

Zmienna prędkość światła

Pierwszy klip poniżej pokazuje imponującą, niezliczoną ilość krabów. „Wczoraj 400 metrów w dół natknęliśmy się na szaloną pożogę krabów. Trasa migracji? Okres godowy?” Jeffrey Marlow, biolog z Uniwersytetu Bostońskiego i główny naukowiec wyprawy, opublikowane w Internecie.

Poniższy materiał, nakręcony niedawno przez ROV, przedstawia krewetki walczące o posiłek z głębin morskich (nie licząc najmniejszego konkurenta), ciekawską kałamarnicę Humboldta i nie tylko.

Możesz śledzić te „strumienie nurkowania” transmitowane na żywo na YouTube.

Wyprawy w głębiny regularnie powracają z rzadkimi lub bezprecedensowymi obserwacjami. „Wypływając na głębokie morze, zawsze odkrywamy różne rzeczy. Zawsze znajdujemy rzeczy, których wcześniej nie widziałeś” – powiedział wcześniej Mashable Derek Sowers, kierownik wyprawy misji Ocean Exploration Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej. rok.

Organizacje zajmujące się badaniami oceanicznymi pilnie dokumentują i mapują głębiny morskie. Naukowcy chcą rzucić światło – dosłownie i w przenośni – na to, co tam jest. Konsekwencje wiedzy są nieobliczalne, zwłaszcza dla poszukiwaczy minerałów głębinowych przygotować się do uruchomienia urządzeń przemysłowych przypominających zbiorniki po częściach dna morskiego. Na przykład ekspedycje badawcze wykazały, że życie w oceanach niesie ze sobą ogromny potencjał w zakresie nowych leków. „Systematyczne poszukiwania nowych leków wykazały, że bezkręgowce morskie wytwarzają więcej substancji antybiotykowych, przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych niż jakakolwiek grupa organizmów lądowych” zauważa Krajowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna.



Zrodlo