Wykrywacze metali natrafiają na 1000-letni „portfel” Wikingów pełen skarbów: „Bardzo niezwykłe”

Brytyjscy historycy ogłosili niedawno niezwykłe odkrycie 1000-letniego „portfela” Wikingów dzięki dwóm ciekawskim wykrywaczom metali.

Manx National Heritage, organizacja z siedzibą na Wyspie Man, ogłosiła odkrycie w komunikacie prasowym z 30 września. W oświadczeniu organizacja wyjaśniła, że ​​monety zostały faktycznie odkryte w maju.

Dwóch wykrywaczy metali, John Crowe i David O’Hare, znalazło skarb podczas przeszukiwania prywatnego terenu na wyspie. Znalezisko obejmuje 36 srebrnych monet wybitych w latach 1000–1065, kiedy to Wikingowie zamieszkiwali Wyspę Man.

„Większość [of the coins] zostały wybite za panowania Edwarda Wyznawcy (1042–1066 r.) wraz z reprezentacjami angielskich królów Aethelreda II (978–1016 r.) i Kanuta (1016–1035 r.)” – czytamy w komunikacie prasowym.

TAJEMNICZNY NAGRÓB W WIRGINII ODKRYWA 400-LETNIE SEKRETY: ARCHEOLOGI

Dwóch wykrywaczy metali w Wielkiej Brytanii odkryło niedawno skarb bezcennych monet Wikingów (iStock/Manx National Heritage/Materiały informacyjne za pośrednictwem Reuters)

Kanut, znany również jako Cnut, był władcą Wikingów, który zjednoczył królestwa Anglii i Danii.

„Reprezentowane są różne mennice angielskie, w tym York, London, Lincoln, Cambridge, Hastings, Ipswich i Exeter” – dodał w oświadczeniu. „Irlandzkie monety pochodzą z połowy dziesięcioleci roku 1000 ne i wszystkie zostały wybite w Dublinie. Przedstawiają profil króla Sihtrica Silkbearda, który służył jako nordycki król Dublina w latach 989–1036 ne”.

nurkowie znajdują 130-letni wrak statku z intrygującą przeszłością ukrytą w jeziorze Michigan

Rozłożono pięć starożytnych monet

Widok zestawu pięciu monet z rzadkiego skarbu składającego się z 1000-letnich srebrnych monet odkopanych podczas wykrywania metalu w Douglas na wyspie Man. (Dziedzictwo narodowe Manx/ulotka za pośrednictwem Reuters)

Badacz Kristin Bornholdt Collins zauważyła, że ​​odkrycie można porównać do portfela ze względu na różnorodność walut.

„Nowy skarb można porównać do portfela zawierającego wszelkiego rodzaju karty kredytowe, banknoty i monety, być może różnych narodowości, na przykład podczas przygotowań do podróży zagranicznej, i pokazuje różnorodność walut dostępnych dla handlarza na Morzu Irlandzkim lub mieszkańców Mężczyzna w tym okresie” – wyjaśniła.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Dwóch mężczyzn i jedna kobieta oglądają skarb

Poszukiwacze David O’Hare i John Crowe wraz z kuratorką ds. archeologii dziedzictwa narodowego Manx Allison Fox przyglądają się rzadkiemu skarbowi składającemu się z 1000-letnich srebrnych monet odkopanych podczas wykrywania metalu w Douglas na wyspie Man. (Dziedzictwo narodowe Manx/ulotka za pośrednictwem Reuters)

„W sumie skarby dają rzadką okazję do przestudiowania zawartości obok siebie, aż do szczegółów matryc używanych do wybijania monet” – dodał ekspert. „Posiadanie tak blisko datowanego materiału porównawczego z odrębnych znalezisk jest wysoce niezwykłe”.

Historycy uważają, że skarb został porzucony około 1070 r. Eksperci twierdzą, że skarb rzuca światło na historię handlu tamtych czasów.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle.

„Zasięg geograficzny mennic znajdujących się w tym skarbie ilustruje tętniącą życiem i mobilną gospodarkę, a handlarze i gotówka przemieszczają się przez Irlandię i Anglię, przez Wyspę Man, przez dłuższy okres, przez całą erę Wikingów” – stwierdzono w swoim komunikacie Manx National Heritage .

Starożytna złota moneta

Widok monety przedstawiającej króla Sihtrica Jedwabbrodego z rzadkiego skarbu składającego się z 1000-letnich srebrnych monet odkopanych podczas wykrywania metalu w Douglas na Wyspie Man. (Dziedzictwo narodowe Manx/ulotka za pośrednictwem Reuters)

Allison Fox, kuratorka Dziedzictwa Narodowego Manx, stwierdziła, że ​​odkrycie dostarcza informacji o historii wyspy, na której znajdują się bezcenne artefakty Wikingów.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„To wspaniałe odkrycie, które pomaga nam lepiej zrozumieć złożoną gospodarkę epoki Wikingów na Wyspie Man, gdzie na kilometr kwadratowy odkryto więcej srebra z epoki Wikingów niż w Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii” – zauważyła.

Zrodlo