Wybory w USA: pozostało 13 dni — co mówią sondaże, co zamierzają Harris i Trump

Wyborcy na Hawajach, Missouri, Utah i Wisconsin rozpoczęli oddawanie głosów we wtorek, dołączając do kilku innych stanów, które w ostatnich tygodniach rozpoczęły przedterminowe głosowanie.

Sondaże wskazują, że kandydatka Demokratów Kamala Harris i kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump idą łeb w łeb w całym kraju i w stanach, na których toczą się walki.

We wtorek Harris udzielił dwóch wywiadów – jednego dla NBC News, drugiego dla Telemundo. W międzyczasie Trump zorganizował wiec w Karolinie Północnej po dyskusji przy okrągłym stole z przywódcami latynoskimi.

Oto, co wynika z sondaży, najważniejsze informacje z kampanii z poprzedniego dnia i czego można się spodziewać w przyszłości.

Jakie są najnowsze informacje z ankiet?

Z sondaży wynika, że ​​pomiędzy obydwoma kandydatami trwa zacięty wyścig. We wtorek sondaż Reuters/Ipsos sugerował, że Harris ma niewielką przewagę nad Trumpem – 46% do 43%.

Przewaga Harris w sześciodniowym sondażu, który zakończył się w poniedziałek, była podobna do jej przewagi nad Trumpem wynoszącej 45–42% w sondażu Reuters/Ipsos z poprzedniego tygodnia.

Nowy sondaż sugeruje również, że wyborcy podzielają negatywne nastawienie do gospodarki i imigracji, generalnie faworyzując podejście Trumpa do tych kwestii. Około 60 procent uważa, że ​​gospodarka zmierza w złym kierunku.

Według codziennego narzędzia do śledzenia sondaży wyborczych prowadzonego przez FiveThirtyEight na dzień 22 października Harris prowadził w sondażach ogólnokrajowych i miał 1,9 punktu procentowego przewagi nad Trumpem.

Badania ogólnokrajowe dostarczają cennych informacji na temat nastrojów wyborców, ale wynik Kolegium Elektorów – określony na podstawie wyników poszczególnych stanów – ostatecznie zadecyduje o zwycięzcy, przy czym oczekuje się, że siedem stanów na polu bitwy będzie miało kluczowe znaczenie.

Różnica między Harrisem a Trumpem w każdym z siedmiu stanów na polu bitwy – w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Gruzji, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie – mieści się w granicach błędu sondaży. Oznacza to, że we wszystkich stanach obaj kandydaci mają niewielką przewagę, przy czym Trump ma minimalną przewagę w średnich sondażach w Pensylwanii, Gruzji, Karolinie Północnej i Arizonie, a Harris ma niewielką przewagę w Michigan, Wisconsin i Nevadzie.

Jeśli te marginalne różnice między wynikami sondaży utrzymają się, Trump prawdopodobnie wygra prezydenturę. Jeśli jednak sondaże nie wskażą poparcia dla Harrisa choćby w jednym ze stanów, na którym Trump prowadzi, wynik może oznaczać zwycięstwo urzędującego wiceprezydenta.

Co Kamala Harris robiła we wtorek?

W wywiadzie dla NBC w Waszyngtonie Harris powiedziała, że ​​jej zespół jest gotowy zakwestionować wszelkie twierdzenia Trumpa o wczesnym zwycięstwie, podkreślając, że jej priorytetem jest pokonanie go.

Powiedziała, że ​​Demokraci „mają zasoby i wiedzę”, aby przeciwstawić się wszelkim próbom Trumpa podważania wyborów.

„To osoba, Donald Trump, która próbowała cofnąć wolne i uczciwe wybory, która w dalszym ciągu zaprzecza woli narodu, która podżegała brutalny tłum do ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych i zaatakowano około 140 funkcjonariuszy organów ścigania, niektórych zabity. To bardzo poważna sprawa” – dodała.

Udzieliła także wywiadu Telemundo, hiszpańskojęzycznej stacji telewizyjnej w USA. W wywiadzie powiedziała, jak wynika z raportu agencji prasowej Associated Press, że będzie działać na rzecz budowy gospodarki, która „wspiera klasę robotniczą”. Podkreśliła także, że skupia się na rozwiązaniach, które „mogą wnieść do społeczności więcej kapitału”. Wywiad zostanie wyemitowany w środę o 23:00 GMT.

Tim Walz, kumpel Harrisa, wycelował w Trumpa, przemawiając do tłumu w Madison w stanie Wisconsin przed wystąpieniem byłego prezydenta Baracka Obamy. Walz powiedział, że Trumpowi brakuje wytrzymałości i błąka się w swoich przemówieniach.

We wtorek Trump skrytykował Harrisa za to, że tego dnia nie pojawił się w żadnej kampanii.

Podczas swojego przemówienia w Madison w stanie Wisconsin Obama powiedział, że głosował już w Chicago. Obama powiedział tłumom: „Jeśli jeszcze nie głosowaliście, nie obrażę się, jeśli po prostu teraz wyjdziecie [to go vote].”

Strzelał także w Trumpa. „Martwiłbyś się, gdyby dziadek zachowywał się jak” Trump, powiedział Obama.

„To wychodzi od kogoś, kto chce niekontrolowanej władzy” – powiedział Obama. „A więc, Wisconsin, nie musimy widzieć, jak wygląda starszy, bardziej wariat Donald Trump bez poręczy. Ameryka jest gotowa przewrócić stronę”.

Były prezydent USA Barack Obama przemawia na wiecu [Go Nakamura/Reuters]

O co chodziło Donaldowi Trumpowi?

Trump odbył okrągły stół z przywódcami latynoskimi na Florydzie. W swoich uwagach wstępnych wybitni republikanie z Florydy, w tym burmistrz Miami Francis Suarez i amerykański senator Rick Scott, podkreślili osiągnięcia Trumpa w zakresie wspierania społeczności latynoskiej podczas jego poprzedniej kadencji.

Według Johna Holmana z Al Jazeery donoszącego z Miami Harris cieszy się dużym poparciem wśród latynoskich wyborców, podczas gdy Trump pracuje nad zapewnieniem sobie kluczowego poparcia społeczności, zwłaszcza w politycznie ważnych państwach.

„Kiedy spojrzymy na państwa będące na polu bitwy, według Voto Latino Harris ma poparcie 63 procent latynoskich wyborców, podczas gdy Trump ma mniej niż połowę tego, wynoszącego 31 procent” – powiedział Holman.

„Będzie próbował nie zastąpić poparcia, jakie ma Harris, ale odciągnąć od niej wystarczającą liczbę latynoskich wyborców, szczególnie w stanach takich jak Nevada i Arizona… wśród wyborców pochodzenia latynoskiego, że mógłby to zrobić” – dodał.

W swoim wystąpieniu skrytykował Harrisa, mówiąc: „Ona teraz śpi… To nie jest to, czego chcesz”.

Uwagi Trumpa są następstwem podjętej przez Harrisa próby przedstawienia go jako „wyczerpanego” po tym, jak wycofał się z kilku wywiadów.

Były prezydent skorzystał także z okazji, aby skrytykować administrację Bidena za wyciek tajnych dokumentów rzekomo przedstawiających plany Izraela dotyczące ataku na Iran. Nazwał to „złą rzeczą”.

„Wyobrażasz sobie, że ktoś tak robi? To jest wróg. Chyba to może [it] jest wrogiem od wewnątrz” – stwierdził.

Trump nakreślił także ponury obraz tego, co jego zdaniem jest stawką w nadchodzących wyborach za dwa tygodnie.

„Jeśli przegramy te wybory, możemy nie mieć już państwa” – powiedział Trump.

Pod koniec dnia Trump zorganizował także wiec w Karolinie Północnej, gdzie skrytykował gospodarkę stanu i zaatakował Harrisa.

Co dalej z kampaniami Harrisa i Trumpa?

Harris do udziału w ratuszu CNN

W środę CNN będzie gospodarzem na żywo w ratuszu z udziałem Harrisa pod Filadelfią, z udziałem niezdecydowanych wyborców. Walz ma powrócić do miasta w piątek, co będzie jego pierwszą wizytą w Filadelfii od czasu, gdy latem został ogłoszony kandydatem na kandydata Harrisa.

Według źródeł, w czwartek kultowy muzyk Bruce Springsteen pojawi się wraz z Harrisem i Obamą na wiecu w Atlancie w stanie Georgia.

Trump będzie prowadzić kampanię na polu bitwy w Gruzji

Oczekuje się, że Trump będzie prowadzić kampanię także w Gruzji. Według codziennego narzędzia do śledzenia sondaży wyborczych FiveThirtyEight w stanie – z 16 głosami Kolegium Elektorów – Trump ma przewagę nad Harrisem o 1,5 punktu procentowego.

Obie kampanie skupiają się na zabezpieczeniu Gruzji. W 2020 r. stan o włos przypadł Joemu Bidenowi, przyczyniając się do jego zwycięstwa w ostatnich wyborach prezydenckich. Trump w drodze na prezydenta w 2016 roku wygrał Gruzję.

Popularny podcaster Joe Rogan przeprowadzi w piątek wywiad z Trumpem.

Trumpa i Rogana łączy skomplikowana historia. Chociaż uścisnęli sobie dłonie i krótko porozmawiali podczas walki UFC, Trump później skrytykował Rogana po tym, jak zauważył, że ówczesny kandydat Robert Kennedy Jr był jedyną kandydatką, która miała dla niego sens. Rogan jest komentatorem UFC.

„Ciekawie będzie zobaczyć, jak głośno Joe Rogan zostanie wygwizdany, gdy następnym razem wejdzie na ring UFC??? MAGA2024” – napisał Trump w sierpniu na swoim portalu społecznościowym.



Zrodlo