Wybory w Mozambiku: kto bierze udział i jaka jest stawka?

Mozambikańczycy udają się do urn, aby głosować w wyborach, które po raz pierwszy mogą wyłonić prezydenta urodzonego po uzyskaniu przez kraj niepodległości od portugalskich kolonizatorów w 1975 roku.

W środę w tym nadmorskim, bogatym w zasoby południowoafrykańskim kraju uprawnionych do głosowania będzie około 17 milionów z 32-milionowej populacji kraju. Wybory parlamentarne i wojewódzkie w 11 województwach odbędą się jednocześnie.

Prezydent Filipe Nyusi (65 l.) z rządzącej partii Front Wyzwolenia Mozambiku (Frelimo) ustąpi ze stanowiska po ośmiu latach sprawowania urzędu.

Mógłby być ostatnim z bojowników niepodległościowych Frelimo, którzy zostali prezydentami, którzy znaleźli się na pierwszej linii frontu brutalnej wojny wyzwoleńczej, w wyniku której zginęły tysiące Mozambijczyków.

Prezydenturę Nyusiego naznaczył megaskandal korupcyjny „tuna bond” (2013–2016), w wyniku którego wysoko postawieni członkowie Frelimo w rządzie zostali uwięzieni, w tym były minister finansów skazany w sierpniu w Stanach Zjednoczonych. Stwierdzono, że kilku zaangażowanych polityków przyjęło łapówki w celu zorganizowania tajnych gwarancji pożyczkowych dla kontrolowanych przez rząd przedsiębiorstw rybackich.

Wyborcy są podzieleni pod względem obietnic zmian składanych przez konkurujących kandydatów. Jednocześnie część starszych Mozambijczyków jest mniej entuzjastycznie nastawiona do zmiany starej gwardii.

Wielu młodych mieszkańców kraju twierdzi jednak, że jest zmęczonych starym systemem i pragnie większej liczby miejsc pracy i bezpieczeństwa w obliczu wysokiego poziomu ubóstwa i konfliktu zbrojnego na północy.

Oto, co warto wiedzieć o wyborach:

Kto biega?

Jest czterech zatwierdzonych kandydatów na prezydenta:

Kandydat na prezydenta rządzącego Frontu Wyzwolenia Mozambiku (Frelimo) Daniel Chapo wygłasza przemówienie podczas wiecu zamykającego ostatni dzień kampanii wyborczej w Machava [Marco Longari/AFP]

Daniel Chapo, 47

Analitycy twierdzą, że nowy polityk jest faworytem do wygrania wyborów, ponieważ ma przewagę wynikającą z władzy Frelimo. Chapo dołączył do polityki dopiero w 2011 r., ale szybko awansował na prezydenta Frelimo w maju 2024 r., po sprawowaniu funkcji gubernatora prowincji w mieście Inhambane na południowym wybrzeżu. Polityk twierdzi, że doświadczenie daje mu przewagę nad konkurentami.

W ciągu sześciu tygodni kampanii, która oficjalnie zakończyła się w niedzielę, Chapo zdystansował się od nękanego korupcją wizerunku Frelimo. Obiecał także, że w prowincji Cabo Delgado, dotkniętej wieloletnim konfliktem zbrojnym, zostanie przywrócony pokój.

We wrześniu Chapo udał się do sąsiedniej Republiki Południowej Afryki, aby zaapelować do dużej populacji Mozambijczyków, którzy mogą głosować za granicą. Spotkał się także z czołowymi przywódcami głównej partii Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) w Republice Południowej Afryki – zarówno Frelimo, jak i ANC postrzegają siebie nawzajem jako sojuszników, co wynika z ich historii walk wyzwoleńczych.

Jednak wielu wyborców, zwłaszcza młodych, stara się oddzielić Chapo od upadku i korupcji, które naznaczyły Frelimo przez 49 lat sprawowania władzy – twierdzą analitycy. W niektórych częściach kraju Frelimo stał się tak znienawidzony, że członkowie partii są wygwizdywani podczas kampanii. Niektórzy się z tym zgadzają, że partia prawdopodobnie wygra, ale prawdopodobnie w wyniku oszustwa. Już teraz partie opozycji twierdzą, że na listach wyborczych znajdują się wyborcy „duchowie”.

kampania Mozambik
Ossufo Momade, opozycyjny kandydat na prezydenta Mozambiku, Narodowy Ruch Oporu (Renamo), pozdrawia swoich zwolenników w samochodzie w ostatnim dniu kampanii wyborczej w Maputo [Alfredo Zuniga/AFP]

Ossufo Momade, 63 lata

Momade jest przywódcą opozycji Mozambiku Narodowy Ruch Oporu (Renamo), który może poszczycić się jedynie 60 z 250 mandatów w parlamencie i zaledwie kilkoma z 65 gmin.

W przeciwieństwie do Chapo, Momade nadal w dużej mierze należy do starej gwardii, biorąc udział w wojnie domowej w Mozambiku (1977–1992), podczas której Frelimo starł się z byłymi grupami rebeliantów, w tym Renamo, które później przekształciło się w partię polityczną.

Wiek Momade’a nie osłabił jego atrakcyjności wśród zwolenników Renamo w obszarach takich jak północna Nampula. Polityk nadal jest chwalony za bycie przywódcą Renamo, który podpisał porozumienia pokojowe, które położyły kres powojennej rebelii w Renamo (2013–2018) w 2019 r.

Lider opozycji kandydował na prezydenta w wyborach w 2019 r., ale uzyskał zaledwie 21 proc. głosów w porównaniu z 73 proc. głosów prezydenta Nyusiego. Momade zakwestionował wyniki i utrzymywał, że wybory były sfałszowane – podobnie jak obserwatorzy z Unii Europejskiej. Urzędnicy Renamo potępili także wybory samorządowe, które odbyły się w październiku 2023 r., w których Frelimo zwyciężyło w prawie wszystkich lokalizacjach.

Venancio Mondlane, 50

Nazywany VM7, charyzmatyczny Mondlane zapewnił sobie silną bazę wśród młodych Mozambijczyków – dwie trzecie populacji stanowią osoby w wieku do 25 lat.

Mondlane był byłym zastępcą Renamo w Izbie Zgromadzenia Mozambiku i bezskutecznie kandydował z tego samego programu na burmistrza Maputo, stolicy miasta, w 2023 r. Opuścił jednak Renamo, gdy Momade nie ustąpił.

Mondlane kandyduje jako niezależny kandydat i jest wspierany przez Koalicję Sojuszu Demokratycznego (CAD), koalicję dziewięciu grup politycznych. W postach w mediach społecznościowych wielu młodych Mozambijczyków twierdzi, że tylko Mondlane może zagwarantować zmiany w kraju. Podekscytowanie wokół niego sprawiło, że niektórzy analitycy zaniepokoili się przemocą po wyborach – co nie jest rzadkością w Mozambiku.

Podobnie jak jego koledzy, Mondlane obiecał położyć kres przemocy w Cabo Delgado, stworzyć miejsca pracy i usprawnić system opieki zdrowotnej.

Venancio Mondlane’a
Venancio Mondlane gestykuluje do kibiców w Maputo [File: Alfredo Zuniga/AFP]

Luter Simango, 64

Szef trzeciej co do wielkości partii w Mozambiku, Demokratycznego Ruchu Mozambiku (MDM), obietnice wyborcze Simango skupiały się na budowie fabryk, które stworzą więcej miejsc pracy dla młodych ludzi poprzez zapewnienie, że zasoby naturalne, takie jak drewno, będą przetwarzane w kraju, a nie eksportowane.

Jak duże są wybory?

Oprócz głosowania na nowego prezydenta wyborcy wybiorą także:

  • 250 członków parlamentu
  • Wojewodowie i urzędnicy w niektórych z 11 województw

Jakie są kluczowe kwestie?

Prawie wszyscy kandydaci skupili się na trzech głównych kwestiach:

Konflikt zbrojny w Cabo Delgado

Dla wielu Mozambijczyków najważniejsza jest konflikt zbrojny prowadzony przez ISIL-Mozambik w bogatej w gaz północnej prowincji Cabo Delgado.

W 2017 r. lokalna grupa bojowników o nazwie al-Shabab (niepowiązana z grupą zbrojną o tej samej nazwie w Somalii) zaczęła brutalnie atakować mieszkańców, obcinając głowy ludziom oraz niszcząc przedsiębiorstwa i infrastrukturę.

W 2020 r. lotniska i porty zostały zniszczone, gdy bojownicy zajęli miasto Mocímboa da Praia, w którym realizowane są wielomiliardowe projekty gazowe prowadzone przez francuską firmę energetyczną Total i amerykańską firmę ExxonMobil. Od tego czasu zginęły setki osób, a 1,3 miliona zostało przesiedlonych.

Grupa ta formalnie połączyła się z grupą ISIL (lub ISIS) w maju 2022 r. Tysiące żołnierzy z Rwandy i regionalnej Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej rozmieszczono na tym obszarze od lipca 2021 r. Analitycy twierdzą, że odzyskali terytorium i umożliwili niektórym mieszkańcom powrót żołnierzom nie udało się utrzymać tych obszarów i bojownicy przegrupowują się. Około 100 000 osób zostało niedawno wysiedlonych.

Chapo z Frelimo powiedział, że będzie kontynuował rozmowy z bojownikami – co jak dotąd jest wyjątkową strategią – jednocześnie kontynuując ofensywę naziemną.Cabo Delgado, Mozambik

Tworzenie miejsc pracy i pobudzanie gospodarki

Dwie trzecie populacji Mozambiku ma mniej niż 25 lat, ale wielu z nich nie ma pracy, ponieważ kraj boryka się z wysokim poziomem bezrobocia i ubóstwa.

Według Banku Światowego wstrząsy związane z pandemią Covid-19 spowodowały, że liczba biednych ludzi wzrosła z 13 do 18 milionów. Dzieje się tak pomimo ogromnych zasobów gazu ziemnego, grafitu, złota i piaszczystych plaż, które przyciągają turystów.

Korupcja jeszcze bardziej wyczerpała zasoby. Skandal związany z „obligacjami tuńczykowymi” spowodował, że urzędnicy splądrowali pożyczki, co kosztowało kraj 2 miliardy dolarów w postaci „ukrytych długów”, które spowodowały kryzys finansowy po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy tymczasowo wstrzymał wsparcie finansowe w 2016 r.

Odporność klimatyczna

Wszyscy główni kandydaci na prezydenta wspominali o skupieniu się na kwestiach rozwojowych i rozwiązaniu kryzysu głodowego.

Podatność Mozambiku na szoki klimatyczne pogłębia utrzymujący się głód. Światowy Program Żywnościowy podaje, że około 1,3 miliona ludzi w kraju boryka się z poważnymi niedoborami żywności z powodu suszy wywołanej zjawiskiem pogodowym El Nino, które powoduje wzrost temperatur.

W 2019 r. Mozambik nawiedziły huragan Idai w marcu i huragan Kenneth w kwietniu. Zginęło ponad 1500 osób.

Kiedy zostaną ogłoszone wyniki?

Liczenie głosów rozpocznie się natychmiast po zamknięciu lokali wyborczych w środę, a częściowe wyniki zostaną ogłoszone w miarę ich kompletowania.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi oficjalne zestawienia po 15 dniach. Sprzeciwiające się strony mogą następnie zgłosić zastrzeżenia do Rady Konstytucyjnej, która zadecyduje o ich zasadności.

Zrodlo