Wojna rosyjsko-ukraińska: Lista kluczowych wydarzeń, dzień 960

Oto główne wydarzenia, gdy wojna wkracza w swój 960. dzień.

Oto sytuacja z soboty 12 października 2024 r.

Walczący

  • Rosja oświadczyła, że ​​jej siły zdobyły wsie Zhelanne Druge i Ostriwske na pierwszej linii frontu we wschodniej Ukrainie, co było ostatnim z szeregu zdobyczy terytorialnych. Według ukraińskiej armii Ostriwskie leży na wschodnim brzegu zbiornika Kurachove, na obszarze, na którym Rosja koncentruje swoją działalność ofensywną.
  • Według gubernatora obwodu Olega Kipera, w nocnych rosyjskich atakach na południowo-ukraiński obwód odeski zginęły cztery osoby, w tym nastolatka, a 10 zostało rannych. Powiedział, że w wyniku ataku zniszczony został dwupiętrowy budynek, a ofiarami są 43-letnia kobieta, 22-letni mężczyzna i 16-letnia dziewczyna. Kolejna kobieta zmarła w szpitalu.
  • Władze we wschodnim obwodzie donieckim na Ukrainie, który według Kremla jest częścią Rosji, podały, że w obwodzie pokrowskim, gdzie nacierają siły rosyjskie, zginęła jedna osoba.
  • Ukraińska policja podała, że ​​w ciągu ostatnich 24 godzin w rosyjskich atakach na wschodni obwód Charkowa zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.
  • Główny terminal naftowy na południowym wybrzeżu okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego, w który uderzyły siły ukraińskie, płonie kilka dni po ataku w mieście Teodozja – poinformowały lokalne władze działające na terenie Rosji.

Polityka i dyplomacja

  • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział przeznaczenie 1,4 miliarda euro (1,53 miliarda dolarów) na dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy do końca 2024 roku, stwierdzając, że jest to sygnał dla Rosji, że Zachód nie przestanie wspierać Kijowa. Pomoc zostanie udzielona wspólnie z Belgią, Danią i Norwegią i obejmie większą część obrony powietrznej, czołgów, dronów bojowych i artylerii.

  • Podczas spotkania w stolicy Niemiec, Berlinie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że wojna z Rosją zakończy się w przyszłym roku.
  • Ukraiński przywódca spotkał się także z papieżem Franciszkiem w Watykanie podczas burzliwej podróży po stolicach europejskich i poprosił o pomoc w zapewnieniu uwolnienia Ukraińców przetrzymywanych w niewoli przez Rosję. Zełenski powiedział, że zaprosił Watykan do wzięcia udziału w konferencji na temat jeńców wojennych, która odbędzie się w Kanadzie pod koniec tego miesiąca.
  • Oczekuje się, że Unia Europejska nałoży sankcje na 14 osób i organizacji powiązanych z irańskimi transferami rakiet balistycznych do Rosji, oznajmiło dwóch europejskich dyplomatów i wysoki rangą urzędnik UE. Dyplomaci informowali już wcześniej, że UE rozważa wprowadzenie środków, które ograniczyłyby działalność krajowych linii lotniczych Iran Air.

  • Departament Skarbu USA ogłosił, że zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo odwiedzi Londyn w dniach 13–15 października, aby porozmawiać z wyższymi urzędnikami brytyjskimi na temat dalszych sankcji wobec Rosji i wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów.

Sądy

  • Sąd rejonowy w Swierdłowsku na Uralu w Rosji skazał kobietę, która pracowała dla rosyjskiej fabryki czołgów za sprzedaż Ukrainie informacji wojskowych, za zdradę stanu. Viktoria Mukhametova została skazana na 12 i pół roku kolonii karnej. Jej mąż, Danil Mukhametov, jest sądzony oddzielnie pod podobnymi zarzutami.
  • Sąd wojskowy w Rosji skazał w rejonie pod Moskwą dwóch mężczyzn na 16 lat więzienia za podpalenie urządzeń obsługujących pobocza torów kolejowych, rzekomo na zlecenie ukraińskich służb bezpieczeństwa. Agencja informacyjna Ria Novosti podała, że ​​duet został uznany za winnego „terroryzmu”.
  • Rosyjski sąd w Kursku nakazał aresztowanie zaoczne i ekstradycję dziennikarza CNN Nicka Patona Walsha za reportaże z terytorium okupowanego przez Ukraińców w rosyjskim obwodzie kurskim. Moskwa wszczęła kilka postępowań karnych przeciwko zachodnim dziennikarzom, którzy stworzyli relacje z Kurska po niespodziewanym sierpniowym wtargnięciu Ukrainy.
  • Ukraińska prokuratura poinformowała w piątek, że będzie prowadzić śledztwo w sprawie śmierci ukraińskiej dziennikarki Wiktorii Roszczyny w rosyjskim areszcie jako zbrodni wojennej. Roszczyna zaginęła w sierpniu ubiegłego roku po podróży reporterskiej na okupowaną przez Rosję wschodnią Ukrainę. Reporterzy bez Granic podali, że Roszczyna zmarła 19 września, powołując się na list do rodziny z Rosji.

Zrodlo