„Wojna” Izraela przeciwko ONZ

Ataki Izraela na UNIFIL (Tymczasowe Siły ONZ w Libanie) oznaczają dalsze pogorszenie stosunków, które były trudne od założenia Izraela w 1948 r.

Według raportu UNIFIL, który wyciekł, Izrael zaatakował pozycje ONZ 12 razy, czasami nawet używając białego fosforu przeciwko żołnierzom upoważnionym przez społeczność międzynarodową do utrzymywania pokoju.

Organizacje praw człowieka potępiły stosowanie białego fosforu – substancji przypominającej wosk, która spala się w temperaturach wystarczająco wysokich, aby stopić metal.

Rzecznik UNIFIL potwierdził ataki, mówiąc: „Od [Israel’s army] rozpoczęło najazdy na Liban 1 października, UNIFIL odnotował około 25 incydentów, w wyniku których doszło do szkód w mieniu lub pomieszczeniach ONZ”, podając liczbę od 1 do 20 października.

Rzecznik powiedział, że większość tych ataków to izraelski ogień lub działania. Dodał jednak, że inne pochodziły z nieznanych źródeł.

„Pięciu żołnierzy sił pokojowych zostało rannych w trzech oddzielnych incydentach w naszej kwaterze głównej, a 15 żołnierzy sił pokojowych doznało objawów po wdychaniu nieznanego dymu uwolnionego przez IDF (armię izraelską) w Ramyah 13 października, który spowodował podrażnienie skóry i objawy żołądkowo-jelitowe” – powiedział.

Rzecznik dodał, że bez możliwości przeprowadzenia testów UNIFIL nie był w stanie zidentyfikować, co to był za dym.

Izrael zażądał od ONZ wycofania swoich żołnierzy z obszarów, które najechał, a premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że Hezbollah używa UNIFIL-u jako „ludzkich tarcz”.

UNIFIL podkreślił jednak, że pozostaje w Libanie w ramach mandatu ONZ, który obejmuje egzekwowanie niebieskiej linii oddzielającej Liban od Izraela i okupowanych Wzgórz Golan.

Mandat został ustanowiony w 2000 r. i wzmocniony rezolucją ONZ nr 1701 z 2006 r.

„Nasza rola w monitorowaniu i zgłaszaniu naruszeń Rezolucji 1701 jest ważniejsza niż kiedykolwiek” – powiedział rzecznik. „Hezbollah [sic] wystrzelił rakiety z pobliża naszych pozycji, narażając siły pokojowe na niebezpieczeństwo.

„Czołgi IDF schroniły się na jednej z naszych pozycji, twierdząc, że miało to na celu uniknięcie ostrzału. Powtarzamy, że… należy szanować nienaruszalność pomieszczeń ONZ”.

Usprawiedliwiając ataki na siły ONZ w Libanie, izraelski minister energetyki Eli Cohen w połowie października na Twitterze nazwał to organ „upadłą organizacją”, a UNIFIL „bezużyteczną siłą”.

Tłumaczenie: „TONZ jest organizacją, która upadła, a UNIFIL jest bezużyteczną siłą, która nie wprowadziła w życie Rezolucji 1701, nie zapobiegła osiedleniu się Hezbollahu w południowym Libanie i przez prawie rok nie kiwnęła palcem przeciwko wyrządzaniu obywatelom Izraela krzywdy przez Hezbollah.

„Państwo Izrael zrobi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom, a jeśli ONZ nie może pomóc, to przynajmniej nie wtrącać się i nie przenosić swoich obywateli ze stref walk”.

Historia przemocy

Obecny konflikt między Izraelem a poglądami społeczności międzynarodowej nie istnieje w odosobnieniu, ale jest najnowszym z szeregu konfrontacji, jakie Izrael stoczył z ONZ.

Izrael zaatakował personel ONZ w Gazie, oskarżył personel Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) o sprzymierzenie się z grupami zbrojnymi i wielokrotnie twierdził, że ONZ jest antysemicka w każdym komentarzu krytycznym wobec jej działań.

Palestyńskie dziecko otrzymuje szczepionkę przeciwko polio w klinice UNRWA w ramach drugiej fazy kampanii szczepień przeciwko polio w Deir el-Balah, 10 października 2024 r. [Ashraf Amra/Anadolu Agency]

Obecnie w izraelskim Knesecie (parlamencie) krąży projekt ustawy, który wyprowadzi z enklawy UNRWA, największego dostawcę pomocy humanitarnej dla Gazy w czasie ostrych kryzysów. Obserwatorzy są przekonani, że ustawa zostanie przyjęta.

We wtorek biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu zaprzeczyło na swoim hebrajskim koncie X historycznemu faktowi roli ONZ w ustanowieniu Izraela, twierdząc, że Izrael powstał wyłącznie dzięki „zwycięstwu… w wojnie o niepodległość”, jak to nazywa Izrael konflikt, który doprowadził do czystek etnicznych Palestyńczyków w ich domach w 1948 r.

Tłumaczenie: „Kancelaria Premiera: Przypomnienie dla Prezydenta Francji: To nie uchwała ONZ ustanowiła Państwo Izrael, ale raczej zwycięstwo odniesione w wojnie o niepodległość krwią bohaterskich bojowników, z których wielu było ofiarami Holokaustu ocalałych – w tym z reżimu Vichy we Francji”.

Na anglojęzycznym koncie nie pojawił się podobny wpis.

Sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi zakazano wjazdu do Izraela w związku z tym, jak twierdzi rząd, „niepotępiając” w październiku ataku rakietowego Iranu na Izrael.

Próba zdyskredytowania ONZ

„ONZ ma znaczenie dla obywateli Izraela. Że kraj został założony na mocy Karty Narodów Zjednoczonych [in 1948] jest częścią pamięci zbiorowej” – powiedział analityk Nimrod Flaschenberg z Tel Awiwu.

„Jednakże przez ostatnie kilka dziesięcioleci byliśmy świadkami stopniowego procesu delegitymizacji ONZ, kiedy przywódcy Izraela przedstawiali ją jako bastion nastrojów antyizraelskich, a nawet antysemickich”.

Jak na ironię, jednym z czołowych krytyków ONZ jest Netanjahu, który sam był ambasadorem Izraela przy ONZ w latach 1984–1988.

Benjamina Netanjahu
Premier Izraela Netanjahu przemawia na 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, USA, 27 września 2024 r. [Eduardo Munoz/Reuters]

Pod rządami jego prawicowej partii Likud – sprawującej władzę od 2009 r. – a ostatnio podczas jej sojuszu z izraelskimi frakcjami skrajnie prawicowymi i ultraortodoksyjnymi, nasiliły się konfrontacje z ONZ, a wraz z nią legitymacja tego organu międzynarodowego została podważona w oczach wiele.

„ONZ często ułatwia to swoim krytykom” – przestrzegł Flaschenberg. „Guterres [the former secretary-general of Portugal’s Socialist Party] dla wielu jest problemem” – powiedział, opisując brak zaufania do myśli lewicowej i liberalnej wśród rosnącej prawicy Izraela.

Flaschenberg wyjaśnił, że „„obsesja” Rady Praw Człowieka ONZ na punkcie Izraela/Palestyny ​​jest niezaprzeczalna. Fakt, że poświęcono nam nieproporcjonalną ilość czasu, ułatwia izraelskim krytykom ONZ nazwanie jej antysemicką”.

Rzecznik Biura Koordynacji Spraw Humanitarnych ONZ (OCHA), z którym skontaktowała się Al Jazeera, powiedział: „Zadaniem Wysokiego Komisarza jest promowanie – powszechnie i konkretnie wraz z państwami członkowskimi – poszanowania i ochrony praw człowieka zgodnie z obowiązujące prawo i standardy międzynarodowe.”

Odnosząc się do Wysokiego Komisarza Volkera Turka, rzecznik kontynuował: „Wysoki Komisarz wykonuje swój mandat w sposób bezstronny, niezależnie od tego, kto, kiedy i gdzie dochodzi do nadużyć i pogwałceń międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka.

„Wszystkie działania Urzędu opierają się na faktach uzyskanych w wyniku rygorystycznej metodologii monitorowania i raportowania oraz oceniane zgodnie z odpowiednimi międzynarodowymi standardami prawnymi (Międzynarodowe Prawo Praw Człowieka i Międzynarodowe Prawo Humanitarne)” – dodał.

mężczyzna w niebieskim garniturze z żółtą gwiazdą na ramieniu i napisem „Nigdy więcej”.
Gilad Erdan podczas przemówienia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ w dniu 30 października 2023 r. nosił żółtą gwiazdę Dawida z napisem „Nigdy więcej” [Eduardo Munoz Alvarez/AP Photo]

Na początku tego roku raport społeczności międzynarodowej na temat działań Izraela w Gazie, Anatomia ludobójstwaktóry zawierał liczne udokumentowane przypadki łamania praw, został odrzucony jako stronniczy lub antysemicki zarówno przez Izrael, jak i jego bliskiego sojusznika wojskowego i dyplomatycznego, Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone doprowadziły także do potępienia otwartej Komisji Śledczej ONZ (COI) w związku z częstymi oskarżeniami wobec Izraela o łamanie przez niego międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka w związku z traktowaniem Palestyńczyków znajdujących się pod ich kontrolą.

W tym samym roku UN Watch, organizacja pozarządowa opisana przez agencję informacyjną AFP jako „grupa lobbystów silnie powiązana z Izraelem”, stwierdziła, że ​​Zgromadzenie Ogólne ONZ (ZO ONZ) przyjęło 15 rezolucji przeciwko Izraelowi w porównaniu z siedmioma wobec reszty świat.

Dwie z rezolucji ONZ na rok 2023 dotyczyły działań Izraela w Gazie w tym roku, gdzie zginęło ponad 20 000 osób.

Inne rezolucje wzmocniły wcześniejsze orzeczenia, takie jak te potępiające izraelskie osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu czy budowę bariery bezpieczeństwa, potępiane jako krok apartheidu przez liczne grupy praw człowieka.

Jeszcze inne obejmowały szkody dla środowiska, o które Izrael został oskarżony na okupowanym przez siebie terytorium palestyńskim, a także w Libanie.

ludzie i władza – bojkoty, dezinwestycje i sankcje
Mężczyzna przechodzi wzdłuż izraelskiej bariery separacyjnej na punkcie kontrolnym Qalandiya, 24 sierpnia 2011 r. w Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu [Christopher Furlong/Getty Images]

Konflikt na stałe

„Izrael został stworzony przez większość prawa międzynarodowego i na początku go naruszył” – powiedział Paul Salem z Middle East Institute. „Istnieje wbudowany konflikt”.

Niemal natychmiast po utworzeniu Izraela na mocy mandatu ONZ nastąpiła Nakba, czystki etniczne, w których wzięło udział ponad 700 000 Palestyńczyków, którzy do dziś są uchodźcami, którym zakazano powrotu, a wielu mieszka w obozach dla uchodźców na okupowanym Zachodnim Brzegu lub w krajach sąsiednich.

Podobnie okupacja Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i Wschodniej Jerozolimy, którą Izrael utrzymuje od 1967 r., stawia go po złej stronie czwartej Konwencji Genewskiej i ukazuje jego lekceważenie edyktów ONZ i prawa międzynarodowego, postrzeganego przez świat jako nienaruszalne nad.

Niektóre obszary sporu między ONZ a Izraelem powstały niedawno. Nie mniej ważne są trwające ataki na siły ONZ, których celem jest wyegzekwowanie rezolucji, której Izrael był stroną.

Jednakże, gdy Izrael kieruje swoją wojnę na północ, w stronę Libanu, wydaje się, że koncentruje się na UNIFIL-u.

„UNIFIL przeszkadza. Chcą, żeby usunęli ich z drogi, ale nie jest to legalny sposób, aby to zrobić” – powiedział Salem, wskazując na ograniczenia dyplomatyczne i prawne, które chronią siły pokojowe ONZ.

„Być może Izrael powinien wycofać się z ONZ i nie twierdzić już, że chce rozwiązać problemy na drodze dyplomacji.

„Rozumiem, że dyplomacja jest frustrująca. Nie zawsze to działa, ale po to utworzono ONZ, aby spraw nie rozwiązywano siłą militarną” – powiedział.

Zmiana Izraela, zmiana ONZ

To, że ONZ zmieniła się od czasu powstania Izraela, jest faktem.

W miarę jak kraje uzyskały niepodległość od kolonizatorów, 51 państw członkowskich ONZ, które dały początek Izraelowi, rozrosło się do Zgromadzenia Ogólnego (ZO ONZ) składającego się ze 193 osób.

W ZO ONZ większość krajów świata uważa sprawę palestyńską za ważną.

Podobnie, ostatnio Izrael jeszcze bardziej radykalnie oddzielił się od innych członków Zgromadzenia Ogólnego.

„Jestem pesymistą, jeśli chodzi o przyszłość Izraela jako państwa liberalno-demokratycznego” – powiedział Richard Caplan z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

„W tej chwili Izrael znajduje się w trybie przetrwania, reagując na bezpośrednie zagrożenia rażącym lekceważeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, pomimo wielokrotnych zapewnień, że dysponuje „najbardziej moralnymi siłami zbrojnymi” na świecie”.

Caplan zauważył, że nawet w stosunkowo optymistycznym okresie, gdy izraelska gospodarka była silna po pandemii Covid-19 i ociepleniu stosunków między Izraelem a niektórymi państwami arabskimi, Izrael zdecydował się nie szukać politycznego rozwiązania swojego konfliktu z Palestyną, a co za tym idzie, pomóc w uzdrowieniu rozłam z ONZ.

„Wręcz przeciwnie, brutalna kolonizacja terytoriów okupowanych nie słabła, a Netanjahu obiecał zapobiec powstaniu państwa palestyńskiego” – napisał Caplan w e-mailu.

Oferta ONZ dotycząca państwowości palestyńskiej
Aktywista kampanii Palestyna 194 w markowym śliniaku podczas kampanii na rzecz Palestyny ​​jako 194. państwa uznanego przez ONZ [Atef Safadi/EPA]

„Chociaż wśród Izraelczyków może istnieć szeroki sprzeciw wobec Netanjahu, w większości Izraelczycy tolerują okupację, jeśli nie ją wspierają.

„Kim są członkowie Knesetu wybrani w ramach programu mającego na celu zakończenie okupacji? Jedyną nadzieją może być to, że sojusznicy Izraela będą szczerze pracować na rzecz ustanowienia państwa palestyńskiego i wykorzystają swoją siłę nacisku… do wywarcia nacisku na Izrael, aby zmienił swoje zachowanie”. napisał.

„W przeciwnym razie obawiam się, że przyszłość przyniesie więcej wykorzenienia, więcej czystek etnicznych i więcej przemocy”.



Zrodlo